Proste sposoby na zdrowe odżywianie na co dzień

Proste sposoby na zdrowe odżywianie na co dzień

Zdrowa dieta wielu osobom kojarzy się z wieloma restrykcjami i niesmacznymi posiłkami. Ale to przecież nieprawda. Urozmaicone jedzenie, kolorowe, pełne warzyw i owoców może być naprawdę pyszne. Wystarczy odrobina kreatywności i przypraw.

Jak zrzucić zbędne kilogramy? Poznaj sprawdzone nawyki, które wdrożone w życie sprawią, że poczujesz się zdrowiej i po prostu lepiej

Ogranicz cukier i zamień go na tłuszcz

Z pozoru może to wyglądać dość dziwnie, ale to właśnie olbrzymie ilości cukru, który zjadamy sprawiają, że tyjemy. Dzieje się tak dlatego, gdyż niestrawiona glukoza zamienia się w organizmie w tłuszcz, który osadza się na brzuchu, udach czy pośladkach. Zamiast cukru stosuj np. ksylitol. Nie wprowadzaj jednak dużych zmian od razu. Zacznij od maleńkich kroków, np. słodzenia herbaty jedną łyżeczką cukru mniej.

Zamiast cukru zjadaj za to większe ilości zdrowych tłuszczy. Powinny to być nienasycone tłuszcze, zawarte np. orzechach, awokado czy rybach. Wybieraj jedynie te składniki, które naprawdę lubisz. Dieta to nie kara, to styl życia, na który musisz się przestawić.

Jedz wolniej i mniej

Dopiero po około 20 minutach mózg dostaje informacje, że jesteśmy najedzeni. Jedząc szybko samoczynnie sprawiasz, że jesz więcej, bo cały czas czujesz głód. A wystarczy po prostu wolniej przeżuwać pokarm. Do tego wyposaż się w większe talerze i umieszczaj na nich mniejsze ilości jedzenia. Udowodniono również, że talerze w odcieniach niebieskim i fioletowym sprawiają, że jemy mniej.

Nie najadaj się również do syta. Wypełniaj żołądek do 80% jego zawartości. To znacznie zdrowsze. Pomoże Ci w tym rozbicie trzech głównych posiłków na pięć mniejszych. Pamiętaj również, aby nie podjadać między posiłkami. Po prostu przygotuj sobie takie porcje, którymi się najesz i które sprawią, że wytrzymasz do kolejnego posiłku.

Nie traktuj jedzenia jak przyjemności

Owszem, zjadane przez Ciebie posiłki powinny być smaczne, jednak nie możesz traktować jedzenia jak przyjemność czy sposób spędzania czasu z przyjaciółmi. Jedzenie to przede wszystkim nasze paliwo, musi więc dostarczać Ci niezbędną ilość witamin, składników odżywczych i mikroelementów. Jeśli w taki sposób do tego podejdziesz, łatwiej będzie Ci zmienić swoje nawyki żywieniowe i bezpiecznie zrzucić zbędne kilogramy.

Jedz różnorodnie

Uczucie głodu pojawia się, gdy organizm nie dostaje wystarczającej ilości potrzebnych mu składników. Dlatego urozmaicenie posiłków sprawia, że możemy jeść mniej i nadal czuć się najedzeni i szczęśliwi. Wprowadź do swojej diety zupy i smaczne sałatki. Zobaczysz, że lepiej się poczujesz.

Sprawdź, jak wzmocnić organizm!
Zdrowy kręgosłup — ćwiczenia, które zadbasz o prawidłową postawę
Dowiedz się, ile kroków dziennie dla zdrowia należy robić!

Dodaj komentarz