Strach przed wizytą u dentysty to niestety bardzo powszechne zjawisko. Ekstrakcja zębów, czyli ich wyrywanie, zazwyczaj kojarzy się wyjątkowo nieprzyjemnie. Łatwo o złe wspomnienia z dzieciństwa, ponieważ wszyscy przechodziliśmy co najmniej przez wypadanie zębów mlecznych, a nieraz także przez noszenie aparatu ortodontycznego. Nastawienie do leczenia zębów polepszyć może system znieczulenia komputerowego.
Zapobieganie bólom podczas zabiegów dentystycznych
Każdy ząb składa się z żywych tkanek. Ich naruszenie będzie bolało jak zadanie rany. Narzędzia do ekstrakcji zębów z definicji do tego właśnie służą. Niestety gęstość i czułość zakończeń nerwowych w jamie ustnej czyni tę okolicę szczególnie wrażliwą na ból. Sposobem są zastrzyki miejscowo paraliżujące nerwy. Są one stosowane od bardzo dawna i likwidują większość niedogodności. To rozwiązanie niestety wprowadza drugi kłopot: często występujący strach przed igłami. Na szczęście istnieją znieczulenia powierzchniowe, które są szybko wchłaniane przez śluzówki. Kilka kropel wystarczy, by nie poczuć wkłucia.
Ostatnia sprawa to charakterystyczne uczucie rozpychania tkanek przez wstrzykiwaną substancję. Jest opisywane jako nieprzyjemne lub nawet bolesne. Lekarz niemal nie jest w stanie mu zapobiec. Wymaga to bardzo dokładnego dostosowania tempa oraz dawki iniekcji do oporu tkanek, który jest cechą osobniczą. Potrzebne jest zastosowanie sterowania komputerowego.
Bezbolesna ekstrakcja zębów dzięki wspomaganiu komputera
Nowoczesny sklep dentystyczny ma tak zaawansowane urządzenia w ofercie. Jest to rodzaj systemu kontrolno-pomiarowego. Kluczową rolę odgrywa w nim końcówka, która osiada specjalnie ściętą igłę. Jej połączenie z systemem elektronicznym pozwala w czasie rzeczywistym zmierzyć opór podczas aplikacji znieczulenia. Do tej wielkości automatycznie jest dostosowywane ciśnienie, a więc i tempo iniekcji. Dzięki temu dyskomfort pacjenta jest zmniejszony do absolutnego minimum.
Wyrywanie zębów jest jednym z bardziej przykrych zabiegów stomatologicznych. Sam widok kleszczy ekstrakcyjnych w gabinecie powoduje stres. Na szczęście nowoczesne podejście niweluje wiele nieprzyjemnych aspektów fizycznych: ból zadawany przez narzędzia, poprzez wkłuwanie igły i przez rozpychanie tkanek. Pozostaje aspekt psychologiczny samej obawy przed wizytą u lekarza dentysty. Trudno jest ją powstrzymać nawet wtedy, kiedy pacjent na świadomym poziomie doskonale wie, że nie ma się czego bać. Dlatego warto odwiedzać stomatologa w towarzystwie bliskiej, zaufanej osoby.