Praca dla uczniów na wakacje – czym mogą się zająć?

Praca dla uczniów na wakacje – czym mogą się zająć?

Praca dla uczniów na wakacje może być naprawdę różnorodna. Kluczowe jest zadbanie o to, by faktycznie była przystosowane do wieku osób, które będą miały zamiar ją wykonywać.

Dodatkowa propozycja zarobku

Obecnie coraz większe grono uczniów decyduje się na dorabianie sobie nie tylko w wakacje, ale również w roku szkolnym. Wynika to z chęci:

– zdobycia doświadczenia,

– sprawdzenia, czy dane zajęcie jest tym, któremu będą chcieli oddać się również w przyszłości,

– dorobienia do swojego kieszonkowego,

– spędzenia czasu poza domem.

Niezależnie od motywacji praca dla uczniów na wakacje za każdym razem powinna być opłacana w sposób dla nich godziwy. Mimo tego, że są to niepełnoletnie osoby lub też dopiero te po ukończeniu szkoły nie ma konieczności by pracowali za bardzo niską stawkę. Oni także muszą poświęcić swój wolny czas, a więc ich zapłata powinna być adekwatna do zakresu wykonanych prac.

W jaki sposób uczniowie mogą zarabiać w wakacyjnym okresie?

Praca dla uczniów na wakacje może polegać na:

– pilnowaniu małego dziecka, jeśli ma się w trym względzie doświadczenie,

– podjęciu się kelnerowaniu,

– złożeniu podania o przyjęcie do sieci fast foodów,

– roznoszeniu ulotek,

– sprzedawaniem w budce z lodami i goframi,

– staniu na chodniku, czy deptaku ze strzałką i zachęcaniu do wejścia do konkretnego sklepu, czy lokalu.

Możliwości podjęcia wakacyjnej pracy są naprawdę nieograniczone. Przed podpisaniem umowy bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na to, jaka stawka na rękę jest oferowana za daną godzinę pracy, co będzie znajdowało się w zakresie obowiązków. Nie można pozwolić na to, by już od samego początku takie dane były niejasne. W takim przypadku o wiele lepszym rozwiązaniem okazuje się możliwość poszukania innego miejsca zatrudnienia, w którym nie będzie już takich niejasności.

Czy podjęcie pracy wakacyjnej jest dobrym rozwiązaniem?

Zatrudnienie się w okresie wakacyjnym przez ucznia każdorazowo musi być związane z jego świadomością odnośnie tego, że:

– zgodnie z umową w określone dni musi stawić się w pracy,

– pracodawca nie będzie zainteresowany tym, że nie chciało mu się przyjść do pracy lub też pomylił godzinę rozpoczęcia swojej zmiany,

– są to wolne dni, które można poświęcić na odpoczynek przed nowym rokiem szkolnym,

– nie trzeba pracować przez całe wakacje i nie codziennie,

– można znaleźć pracę, która nie będzie wymagała bardzo dużych nakładów konkretnych zdolności, jak np. układanie towaru na sklepowych półkach.

Podjęcie zarobkowej pracy niekiedy jest koniecznością, ale bywa także tak, że bardziej chęcią dorobienia do kieszonkowego. Młode osoby obecnie mają bardzo duże potrzeby i w związku z tym zarobione uczciwie dzięki własnej pracy pieniądze na pewno im się przydadzą. Jest to także doskonała okazja do tego, by już od najmłodszych lat móc zdobywać doświadczenie i przekonać się, czy dana praca jest tym, co chce wykonywać się także w przyszłości.

Praca dla uczniów na wakacje

Każdorazowo praca dla uczniów na wakacje powinna być wykonywana zgodnie z tym, co już umieją lub też w stanie opanować w krótkim okresie czasu. Nie można godzić się na darmowe dni próbne, czy też podpisanie umowy dopiero w chwili, gdy pracodawca uzna, że dany uczeń nadaje się dodanej pracy. Taka chwila może nigdy nie nastąpić.

W związku z tym już od samego początku należy zadbać o podpisanie umowy, w której będzie podana konkretna stawka i zakres obowiązków. Dzięki temu będzie się mieć świadomość tego, co konkretnie należy wykonywać w czasie wakacyjnego pobytu w danej firmie. 

Nauczanie domowe – co warto o nim wiedzieć?
Różne style nauczania: właściwy wybór dla skutecznego uczenia się
Aktywizujące metody nauczania

Dodaj komentarz