Jak zadbać o swoje zdrowie psychiczne?

Automatycznie zapisany szkic

Bardzo wiele mówi się o zdrowiu fizycznym i zdecydowana większość stara się o nie dbać. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że istotne jest również zdrowie psychiczne, o którym często zapominamy. Nie bez przyczyny mówi się zaś, że w zdrowym ciele zdrowy duch. Na szczęście, dbałość o swoje zdrowie psychiczne nie wymaga bardzo trudnych działań. Wystarczy kierować się kilkoma prostymi zasadami, aby móc cieszyć się dobrym samopoczuciem.

Dbaj o odpowiednią dietę

Jeżeli chcemy zadbać o swoje zdrowie psychiczne, musimy pamiętać o zastosowaniu właściwej diety. Wskazane jest w szczególności jadanie dużych ilości warzyw oraz owoców. Nie wolno zapominać także o produktach z pełnego ziarna. Wskazane będzie także spożywanie produktów, które zwiększają w naszych organizmach ilość endorfin. Będzie to na przykład ciemna czekolada, najlepiej gorzka bez cukru. Można zdecydować się również na picie mleka z dodatkiem aromatycznych przypraw. Mowa tu chociażby o kurkumie, goździkach czy o cynamonie cejlońskim. Charakteryzują się one przeciwzapalnym działaniem. Dbają również o odpowiednią odporność naszego organizmu. Poprawiają więc nasz nastrój i zapobiegają pojawieniu się depresji czy stanów lękowych.

Spróbuj terapii ziołami

Jeżeli zależy nam na dbałości o zdrowie psychiczne, warto zastanowić się nad tak zwaną fitoterapią. To nic innego jak terapia ziołami. Najlepszym rozwiązaniem będzie picie takich ziół jak mięta, melisa czy szałwia. Zioła te delikatnie uspokajają, co przyda się w walce z łagodnymi zaburzeniami nastroju. Pomocny może okazać się dziurawiec lekarski. Jeżeli zależy nam na pozytywnym działaniu ziół, koniecznie musimy postarać się o regularne ich picie. W przeciwnym bowiem razie mowy o względnie trwałych oraz przede wszystkim satysfakcjonujących efektach być niestety nie może.

Znajdź czas dla siebie

Jeżeli chcemy zadbać o swoje zdrowie psychiczne, musimy postarać się o odpowiednią ilość czasu wolnego dla samych siebie. Nie powinniśmy zapominać o tym, jak jest to ważne. Warto byłoby poświęcić czas na aktywność, która sprawia nam przyjemność. Może być to na przykład czytanie książek przygodowych, ale również oglądanie seriali romantycznych. Wybór aktywności zależy tak naprawdę wyłącznie od naszych osobistych preferencji. Sposobem na relaks może być także długa kąpiel z dodatkiem olejków. Nie da się także ukryć, że pomocna bywa aktywność fizyczna. Dzięki niej wydzielają się endorfiny.

A może psychoterapia?

Dbałość o swoje zdrowie psychiczne oznacza także pójście na psychoterapię, jeżeli istnieje taka potrzeba. Trzeba bowiem przyznać, że w niektórych przypadkach domowe sposoby na poprawienie nastroju okazują się zawodne. Dobrym pomysłem będzie więc znalezienie wykwalifikowanego psychoterapeuty, który poprowadzi terapię. Dzięki niej bez wątpienia uda nam się znaleźć rozwiązanie nurtujących nas trudności. Trzeba być jednak przygotowanym na to, że psychoterapia jest procesem. Nie zawsze okazuje się skuteczna już po paru tygodniach. W zdecydowanej większości przypadków potrzebować będziemy kilku miesięcy, aby zobaczyć efekty. Wskazana jest więc cierpliwość. Należy również liczyć się z tym, że psychoterapia jest płatna, jeżeli nie mamy skierowania na nią. Jeśli skierowanie zdobędziemy, możemy udać się na terapię w ramach NFZ. Nie każdy psychoterapeuta pracuje jednak w ośrodku, który oferuje psychoterapię w ramach NFZ. Warto więc mieć to na uwadze. Niekiedy, oprócz psychoterapii konieczne może okazać się branie leków. Wówczas należy odwiedzić psychiatrę, który je przepisze.

Jak włamać się na WhatsApp bez telefonu docelowego?
Damski Sweter z Kaszmiru: Dlaczego warto zainwestować w swetry z tego wyjątkowego materiału
Wskazania do piaskowania zębów

Dodaj komentarz