Katar: prawdy i mity na jego temat

Automatycznie zapisany szkic

Jedną z częstszych dolegliwości, która atakuje nas bez względu na wiek i płeć jest katar. Wiele osób go bagatelizuje. Tymczasem okazuje się, że może on na długo utrudnić nam życie. Przez katar czujemy się osłabieni, nie mamy siły, jesteśmy rozbici. W naszym artykule przedstawiamy najczęstsze prawdy i mity dotyczące kataru.

Katar może sugerować zapalenie zatok

Niestety, ale tak. Szczęściem w nieszczęściu jest to, że zapalenie zatok ciężko przeoczyć. Katar w przypadku tej dolegliwości jest nie tylko długotrwały i wyjątkowo męczący, ale związany z wydzieliną w kolorze żółtozielonym. Do tego dochodzi uczucie spływania cieszy po tylnej ścianie gardła, co u osób bardziej wrażliwych może powodować odruch wymiotny. Do objawów sugerujących zapalenie zatok zalicza się również:

  • gorączkę;

  • silny ból głowy;

  • uczucie ucisku w głowie oraz rozpierania czaszki.

UWAGA: zapalenie zatok samo nie przejdzie. W jego przypadku niezbędne jest zastosowanie kuracji antybiotykowej.

Inhalacje w przypadku kataru nie pomagają

Jeśli chcemy złagodzić katar, szybko poczuć się lepiej chociaż na trochę, warto stosować inhalacje. Para sprawia, że udrożnienie nosa jest zdecydowanie prostsze. Rozrzedza ona wydzielinę, dodatkowo nawilżając śluzówkę nosa. Aby inhalacje były jeszcze skuteczniejsze, warto do wody dodać aromatyczne olejki. W przypadku kataru świetnie sprawdza się ten sosnowy oraz eukaliptusowy.

Podczas kataru warto nawilżać powietrze

Z całą pewnością. Wiele osób sądzi, że brak nawilżacza elektrycznego to jednak uniemożliwia. Tymczasem okazuje się, że wcale tak nie jest. Powietrze w mieszkaniu można nawilżyć, sięgając po specjalne kamionkowe pojemniki do wieszania na grzejnikach. Wystarczy napełnić je wodą z dodatkiem olejków aromatycznych. Jeśli takich pojemników również nie mamy, na grzejnikach można położyć zmoczone wodą ręczniki. Można je również skropić olejkami bądź zamoczyć w naparze z mięty czy tymianku. Wzmocni to korzystny efekt nawilżenia powietrza.

Nie należy nadużywać kropli do nosa

Krople do nosa to świetny sposób, aby szybko i skutecznie nawilżyć oraz udrożnić nos przy katarze. Należy jednak pamiętać, że ich nadużywanie jest szkodliwe. Stosowane zbyt długo i w zbyt dużej ilości mogą skutkować obrzękiem śluzówki oraz powstaniem przewlekłego zapalenia. Jeśli będziemy mieć pecha, może dojść nawet do uszkodzenia błony śluzowej wyścielającej wnętrze nosa. Specjaliści zgodnie twierdzą, że krople do nosa nie powinny być stosowane dłużej niż pięć dni. Zawsze należy również przestrzegać zaleceń podanych przez producenta. Na opakowaniu zawsze znajduje się informacja jak często i jak długo stosować dane krople.

Antybiotyk sprawi, że katar zniknie dużo szybciej

absolutnie nie. Katar ma najczęściej podłoże wirusowe, a na takie dolegliwości antybiotyki po prostu nie działają. Pomogą tylko wtedy, kiedy mamy do czynienia z infekcją bakteryjną. Dlatego stosowanie antybiotyków przy katarze po prostu mija się z celem. Warto przy tym pamiętać, że antybiotyki nie są obojętne dla flory jelitowej bytującej w naszym organizmie. Zabijają nie tylko szkodliwe bakterie, ale również te, których nasze ciało potrzebuje. Dlatego zażywanie antybiotyków przy katarze nie tylko nie pomoże, ale może również zaszkodzić.

Katar to dolegliwość, która przynajmniej kilka razy w życiu zaatakowała każdego z nas. Na ogół mija sam, ale warto postawić na kilka trików, dzięki którym poczujemy się lepiej. Należy przy tym pamiętać, że nie zawsze to, co sprawdza się przy innych infekcjach pomaga również przy katarze.

Bezbolesna ekstrakcja zębów – czy to możliwe?
Transformacja Cyfrowa: Jak IT Przekształca Tradycyjne Firmy
Smakowite potrawy lekkostrawne — sekret zdrowej diety

Dodaj komentarz