Nauka już dawno udowodniła, że dźwięki mają bardzo różny wpływa na zdrowie człowieka: jego psychikę i fizyczność – każdego dnia. Zresztą każdy z nas na pewno sam to na sobie zaobserwował. Dźwięki to specyficzne fale i w naszym mózgu takie fale także powstają. Nie są to oczywiście fale dźwiękowe, ale specjalne impulsy elektryczne będące obrazem aktywności kory mózgowej i stanu świadomości.
Tak jak w przypadku wszystkich innych fal, w klasyfikacji największe znaczenie ma częstotliwość drgań. Ilość fal mózgowych i ich siła to jedna z najczęściej wykorzystywanych jego cech służących do oceny aktywności tego organu. Bezpośrednio mierzy się ją poprzez elektroencefalografię, badanie mierzące aktywność bioelektryczna mózgu. Jest ono bardzo skuteczne w rozpoznawaniu padaczki czy zaburzeń snu.
Wszystkie fale w naszym mózgu cechują się częstotliwością od 1 do 100 Hz.
Dzielimy je na:
fale gamma – fale najszybsze mające częstotliwość na poziomie co najmniej 30 Hz; ich pojawienie się jest związane bezpośrednio z uświadomionymi i nieuświadomionymi procesami poznawczymi, czyli podstawową pracą mózgu;
fale beta – fale z zakresu częstotliwości pomiędzy 12 a 29 Hz; ten rodzaj fal związany jest z pracą umysłową i zwykłymi, codziennymi czynnościami;
fale alfa – drgania pomiędzy 8 i 13 Hz, charakterystyczne dla odpoczynku;
fale theta – częstotliwość większa niż 4, ale mniejsza niż 8 HZ; najłatwiejsze do zaobserwowania w czasie snu, a pojawiają się też u osób bardzo mocno wyciszonych i u tych, których poproszono, by poddali się medytacji lub marzyli;
fale delta – nie przekraczają 3,5 Hz; fale pozostające poza naszą świadomą kontrolą, charakterystyczne dla głębokiego snu i stanu skrajnego wyciszenia.
Place your list items here
Pojawianie się fal w naszym mózgu nie może być przez nas wywoływane, ale może być stymulowane.
Każdy z rodzajów fal jest charakterystyczny dla określonej aktywności i dla określonego czasu. Wiążą się one z przeżywaniem bardzo konkretnych uczuć i mogą wspierać tak pracę kreatywną, jak i zwykły odpoczynek. Odpowiednie obserwowanie organizmu może pozwolić na ocenę jego stanu i odpowiednią reakcję.
Kluczowe znaczenie ma tutaj wyciszenie się, które wspiera walkę ze stresem i negatywnymi emocjami.
Terapia wykorzystująca dźwięki jest rozwiązaniem zarazem bardzo prostym i bardzo skutecznym, ponieważ jest ona w stanie uspokoić mózg i sprowadzić go z torów intensywnej pracy. Trzeba jedynie pamiętać, że reakcji na bodźce dźwiękowe można i należy się uczyć, by były one skuteczniejsze i pełniejsze.