Czy da się tanio ubezpieczyć w Niemczech?

Czy da się tanio ubezpieczyć w Niemczech?

W Niemczech, podobnie jak w innych krajach UE i na świecie, istnieje obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego. Prawo to weszło w życie dość późno, bo w 2009 roku, ale jak mówią, lepiej późno niż wcale. Z jednej strony ma to swoje zalety, ale też i wady. Nie ma rozwiązania idealnego, które zadowoliłoby wszystkich. Jednak skoro ubezpieczenie jest konieczne, to przynajmniej znajdźmy sposób, by było tanie i oferowało szeroki wachlarz opcji medycznych. W końcu chodzi o Twoje zdrowie, a na nim nie można oszczędzać.

Obowiązkowe – dlaczego?

Do chwili, gdy ubezpieczenie zdrowotne nie było konieczne i każdy mógł decydować o tym czy chce mieć opiekę medyczną, znacząca większość Niemców i była ubezpieczona. Dlaczego więc zdecydowano o tym, by każdy Niemiec był ubezpieczony? Można snuć teorie, że spekulanci z rynku ubezpieczeniowego zrobili swoje, ale prawdą jest, że mimo wysokiego wskaźnika osób dobrowolnie ubezpieczonych, liczba osób (pod względem ilości) bez ubezpieczenia była znaczna. Problem ten był szczególnie widoczny wśród obcokrajowców, którzy bez ubezpieczenia nie mogli pokryć kosztów leczenia. Niewykluczone też, że niemiecki rząd chciał także uciąć dopływ, jakby nie było potężnych pieniędzy, w systematyczne leczenie osób bez ubezpieczenia. To celowy zabieg i oszczędność ze strony niemieckich obywateli, ponieważ w razie niewypłacalności chorego rachunek opłacał rząd.

Pamiętaj, że pomimo obowiązku ubezpieczenia dalej masz wybór i całkiem spory wachlarz możliwości. Możesz ubezpieczyć się w systemie państwowym (obowiązkowy od 1 kwietnia 2007 roku) lub prywatnym.

Jak oszczędzić na ubezpieczeniu?

Cóż ubezpieczenie zdrowotne nie może być przyrównanie do ubezpieczenia samochodu. Nie każda oferta jest do siebie podobna. Poza tym, ubezpieczenie to spory i stały wydatek, obciążający budżet rodziny. Czy w pogoni za mniejszą składka warto rezygnować z podstawowych usług medycznych? Niech każdy odpowie sobie sam. Istnieje sposób, który nie naruszając pakietu, a właściwie usług, na których nam naprawdę zależy, pozwoli oszczędzić.

Ubezpieczenie zdrowotne w Niemczech

Na miarę, więc dopasowane do Twoich wymagań i możliwości. Po co masz płacić za coś, z czego prawdopodobnie nigdy nie skorzystasz? Wiem, ilość zer może wydać się kusząca, ale z pewnością pozostanie tylko na umowie pomiędzy Tobą, a ubezpieczycielem.

Ubezpieczenie w systemie prywatnym daje większe możliwości konfiguracji. Możemy decydować o własnym udziale w kosztach leczenia, minimalizując tym samym miesięczna opłatę, a także zdecydować sie na opcje zwrotu części składek w przypadku, gdy nie skorzystałeś ze świadczeń. Jak duży moze okazać się zwrot składek? Rozpiętość jest całkiem spora, ale często mieści sie w przedziale od 0,5 do 3 procent. Każdy ubezpieczyciel ma jednak inne zasady przyznawania zwrotów.

Na koniec uważnie czytajcie umowy lub skrupulatnie pytajcie ubezpieczyciela o wysokość zwrotu danej taryfy. Dlaczego? Ponieważ często jest tak, że tańsza oferta daje większy zwrot za niekorzystanie ze świadczeń medycznych w ciagu roku niż ta droższa.

Jak włamać się na WhatsApp bez telefonu docelowego?
Damski Sweter z Kaszmiru: Dlaczego warto zainwestować w swetry z tego wyjątkowego materiału
Wskazania do piaskowania zębów

Dodaj komentarz