A czy Ty często się uśmiechasz?

A czy Ty często się uśmiechasz?

Jeżeli rzadko, to uśmiechnij się teraz. Jeżeli często, to też się uśmiechnij
Najlepszą i zarazem najprostszą metodą na radzenie sobie ze stresem jest uśmiech. W momentach dla nas ciężkich, w sytuacjach stresujących trudno utrzymać uśmiech na twarzy. W takich chwilach na naszej twarzy gości ponura mina, zaciśnięte zęby lub nawet łzy. Jednak badania naukowe pokazują, że aby osiągnąć sukces i zmniejszyć stres musimy się uśmiechać.

Uśmiech kontra stres

Uśmiech znacznie zmniejsza poziom stresu, co udowodnili naukowcy z Kansas, którzy badali jaki wpływ ma mimika twarzy na naszą reakcję na sytuacje stresujące. Przeprowadzili oni badanie na grupie 170 osób w wieku od 18 do 25 lat. Badane osoby były przekonane, że uczestniczą w badaniu dotyczącym radzenia sobie z wieloma zadaniami naraz. Wyróżniono trzy grupy, w których wszyscy uczestnicy dostali za zadanie trzymać w zębach pałeczki. Pierwsza grupa tak trzymała pałeczki, aby ich mina była neutralna, druga grupa utrzymywała uśmiech samych ust, natomiast osoby z trzeciej grupy dostały polecenie utrzymywania naturalnego uśmiechu, w którym wykorzystujemy również mięśnie wokół oczu i podnosimy policzki.

Wszystkie grupy dostały do wykonania serię zadań, które z pozoru miały sprawdzić zdolność do wykonywania wielu zadań jednocześnie, a tak naprawdę miały być stresujące. Miedzy innymi badani musieli odrysować kształt gwiazdy widzianej tylko jako lustrzane odbicie niedominującą ręką. Kazano im wykonywać zadanie trzymając ręce w lodowatej wodzie, itp. Podczas wykonywania wszystkich zadań osoby badane trzymały cały czas w ustach pałeczki w odpowiedni sposób.

Wyniki jednoznacznie pokazały, ze osoby niejako „zmuszone” do uśmiechu miały dużo niższe tętno niż osoby z neutralnym wyrazem twarzy, natomiast u osób z naturalnym uśmiechem jego poziom był najniższy. Poziom stresu również był najniższy w grupie z naturalnym uśmiechem, co jedynie potwierdza że uśmiech jest potężną siłą, nawet jeżeli jest tylko wymuszony przez wymogi badania i jest tylko ułożeniem mięśni a nie stanem ducha.

Przejaw radości, nawet przywołany w sztuczny sposób na naszą twarz działa lepiej niż tabletka uspokajająca. Przede wszystkim jest zastrzykiem pozytywnej energii, wyrównuje pracę serca i sprawia, że zaczynamy oddychać głębiej i spokojniej. Dostarczenie sobie pozytywnych emocji w postaci uśmiechu poprawia nam samopoczucie, co w perspektywie podnosi wiarę w siebie i motywuje do działania.

Spróbuj więc w sytuacjach stresowych nawet w wymuszony sposób się uśmiechnąć, to naprawdę działa

Wysyłaj odpowiednie informacje do swojego umysłu

Nasz umysł i ciało są ze sobą powiązane i wzajemnie na siebie wpływają. Mięśnie twarzy odpowiedzialne za wyrażanie emocji dostosowują się do tego co przeżywasz i odwrotnie. Kiedy się uśmiechasz, nawet bez powodu czujesz się lepiej. Jest to spowodowane tym, że nasz organizm pragnie zachować spójność i równowagę. Kiedy unosisz policzki do mózgu dociera informacja: „śmieje się”. Zaczyna on więc wydzielać endorfiny czyli hormony szczęścia, co wprawia Cię we wspaniały nastrój.

Możesz teraz spróbować wykonać małe ćwiczenie. Uśmiechnij się tak prawdziwie, podnieś policzki i zaangażuj do uśmiechu mięśnie wokół oczu. Spróbuj tak doczytać ten wpis do końca, po prostu się uśmiechając powinna pojawić się w Twoim umyśle pogodność. Możesz tez spróbować odwrotnie, np. zaciśnij ołówek w zębach i wytrzymaj tak przez dłuższą chwilę. Powinieneś odczuć napięcie, irytację. Jednak zdecydowanie zalecam pozostanie z uśmiechem na ustach

Jak wyrobić w sobie nawyk uśmiechania się?

Zacznij od bardzo prostego ćwiczenia, poświęć na nie kilka minut dziennie. Rób to najlepiej przy lusterku, np. rano kiedy wstaniesz i wieczorem przed snem. Taki trening wyrobi w Tobie nawyk częstego uśmiechania się i doprowadzi do tego, że uśmiech będzie wyglądał naturalnie. Ćwicząc regularnie będziesz zaczynał dzień w lepszym nastroju i zasypiał bardziej zrelaksowany.

Znajdź rzeczy, które Cię rozbawią. Obejrzyj dobrą komedię lub przeczytaj książkę, która wprowadzi Cię w dobry nastrój. Ja osobiście lubię Chmielewską, kiedy czytam jej książki często śmieje się sama do siebie Ty z całą pewnością znajdziesz coś dla siebie, coś co przywoła uśmiech na Twoją twarz. Pamiętaj uśmiech potrafi zdziałać cuda, więc uśmiechaj się jak najczęściej.

Jak włamać się na WhatsApp bez telefonu docelowego?
Damski Sweter z Kaszmiru: Dlaczego warto zainwestować w swetry z tego wyjątkowego materiału
Wskazania do piaskowania zębów

Dodaj komentarz