Waga w ciąży — ile można przytyć?

Waga w ciąży — ile można przytyć?

Ciąża to czas w życiu kobiety, kiedy każdy zyskany kilogram jest radośnie odbierany. Waga przyszłej mamy niewiele zmienia się w pierwszym trymestrze, ale wraz z rozwojem dziecka zaczyna systematycznie wzrastać. W tym okresie ważne jest, aby nie przekraczać “granicy” i nie przybierać na wadze, co może znacznie skomplikować proces ciąży, a w konsekwencji sam poród.

Ważmy się poprawnie

Ważenie się jest obowiązkowym rytuałem dla kobiet w ciąży. Najdokładniejszy odczyt można uzyskać, wchodząc na wagę rano przed śniadaniem. Wybierz jeden strój do tej procedury i staraj się nie zmieniać go za każdym razem, gdy się ważysz — w ten sposób zobaczysz najdokładniejsze odczyty zmian wagi. Zapisz te liczby w zeszycie.

Dodatkowo raz w miesiącu (po 28 tygodniu — 2 razy) przed udaniem się do lekarza, przyszła mama jest ważona w poradni przedporodowej.

Średni przyrost masy ciała w czasie ciąży

Matka w czasie ciąży powinna przytyć od 9 do 14 kg, a przy ciąży bliźniaczej — od 16 do 21 kg. Należy podkreślić, że wskaźnik ten jest obliczany na podstawie danych średnich i może się różnić w mniejszym lub większym stopniu.

W pierwszym trymestrze waga niewiele się zmienia — kobieta zwykle nie przybiera więcej niż 2 kg. Od drugiego trymestru waga zmienia się energiczniej — 1 kg na miesiąc (czyli do 300 gramów tygodniowo), a po siedmiu miesiącach — do 400 gramów tygodniowo (około 50 gramów dziennie). Nie jest to dobry znak, jeśli w ogóle nie ma przyrostu masy ciała lub następuje szybki wzrost wagi.

Takie wyliczenie nie zawsze pokazuje prawdziwy obraz zmiany wagi, ponieważ niektóre kobiety mogą sporo przytyć na początku ciąży, a inne, wręcz przeciwnie, przytyć przed porodem.

Co powoduje, że kobieta w czasie ciąży przybiera na wadze?

Większość zdobytych kilogramów przypada na samo dziecko, którego waga wynosi średnio około 3-4 kg. Lekarze przypisują taką samą ilość wagi do złogów tłuszczu. Macica i płyn owodniowy ważą do 2 kg, przyrost objętości krwi wynosi około 1,5-1,7 kg. Bierze się również pod uwagę łożysko i wzrost gruczołów mlecznych (0,5 kg każdy punkt). Waga dodatkowego płynu w organizmie kobiety ciężarnej może wynosić od 1,5 do 2,8 kg.

Na podstawie tych obliczeń przyszła mama może przytyć nawet 14 kg i nie musi się martwić o dodatkowe kilogramy.

Czynniki, które wpływają na to, ile kilogramów przytyłaś

Na to, ile kilogramów przybierze kobieta w czasie ciąży, wpływa wiele czynników:

  • Masa początkowa przyszłej matki

Co ciekawe, szczupłe kobiety szybciej przybierają na wadze niż kobiety o ciele. Natomiast im dalej od normy była ich waga “przed ciążą”, tym szybciej będzie się ona zmieniać w pozytywnym kierunku w procesie noszenia dziecka.

  • Skłonność do otyłości

Nawet jeśli przed ciążą stosowałaś ścisłą dietę i efektywnie ćwiczyłaś, natura może obdarzyć Cię kilkoma dodatkowymi kilogramami w czasie Twojego szczęśliwego okresu.

  • Wysokość

Ogólna zasada jest taka, że im wyższa kobieta, tym więcej kilogramów przybierze w czasie ciąży.

  • Duży płód

Jest to cecha naturalna. Kobieta spodziewająca się dużego dziecka przybierze na wadze więcej niż przeciętnie.

  • Zwiększony apetyt

Ten czynnik, który jest bezpośrednio związany ze wzrostem poziomu estrogenów, kobieta w ciąży po prostu musi kontrolować, w przeciwnym razie grozi jej przybranie dodatkowych, zupełnie niepotrzebnych, kilogramów.

  • Wielowodzie

Wzrost ilości płynu owodniowego również ma wpływ na liczbę kilogramów na wadze.

  • Wiek

Kobieta w wieku dojrzałym jest bardziej skłonna do przekraczania ustalonych przez lekarzy przyrostów masy ciała.

Sprawdź, jak zbić gorączkę u dziecka w szybki i bezpieczny sposób
Sprawdź, jakie zwierzę dla dziecka kupić na początek!
Co na obiad dla rocznego dziecka?

Dodaj komentarz