Ciąża to czas w życiu kobiety, kiedy każdy zyskany kilogram jest radośnie odbierany. Waga przyszłej mamy niewiele zmienia się w pierwszym trymestrze, ale wraz z rozwojem dziecka zaczyna systematycznie wzrastać. W tym okresie ważne jest, aby nie przekraczać “granicy” i nie przybierać na wadze, co może znacznie skomplikować proces ciąży, a w konsekwencji sam poród.
Ważmy się poprawnie
Ważenie się jest obowiązkowym rytuałem dla kobiet w ciąży. Najdokładniejszy odczyt można uzyskać, wchodząc na wagę rano przed śniadaniem. Wybierz jeden strój do tej procedury i staraj się nie zmieniać go za każdym razem, gdy się ważysz — w ten sposób zobaczysz najdokładniejsze odczyty zmian wagi. Zapisz te liczby w zeszycie.
Dodatkowo raz w miesiącu (po 28 tygodniu — 2 razy) przed udaniem się do lekarza, przyszła mama jest ważona w poradni przedporodowej.
Średni przyrost masy ciała w czasie ciąży
Matka w czasie ciąży powinna przytyć od 9 do 14 kg, a przy ciąży bliźniaczej — od 16 do 21 kg. Należy podkreślić, że wskaźnik ten jest obliczany na podstawie danych średnich i może się różnić w mniejszym lub większym stopniu.
W pierwszym trymestrze waga niewiele się zmienia — kobieta zwykle nie przybiera więcej niż 2 kg. Od drugiego trymestru waga zmienia się energiczniej — 1 kg na miesiąc (czyli do 300 gramów tygodniowo), a po siedmiu miesiącach — do 400 gramów tygodniowo (około 50 gramów dziennie). Nie jest to dobry znak, jeśli w ogóle nie ma przyrostu masy ciała lub następuje szybki wzrost wagi.
Takie wyliczenie nie zawsze pokazuje prawdziwy obraz zmiany wagi, ponieważ niektóre kobiety mogą sporo przytyć na początku ciąży, a inne, wręcz przeciwnie, przytyć przed porodem.
Co powoduje, że kobieta w czasie ciąży przybiera na wadze?
Większość zdobytych kilogramów przypada na samo dziecko, którego waga wynosi średnio około 3-4 kg. Lekarze przypisują taką samą ilość wagi do złogów tłuszczu. Macica i płyn owodniowy ważą do 2 kg, przyrost objętości krwi wynosi około 1,5-1,7 kg. Bierze się również pod uwagę łożysko i wzrost gruczołów mlecznych (0,5 kg każdy punkt). Waga dodatkowego płynu w organizmie kobiety ciężarnej może wynosić od 1,5 do 2,8 kg.
Na podstawie tych obliczeń przyszła mama może przytyć nawet 14 kg i nie musi się martwić o dodatkowe kilogramy.
Czynniki, które wpływają na to, ile kilogramów przytyłaś
Na to, ile kilogramów przybierze kobieta w czasie ciąży, wpływa wiele czynników:
- Masa początkowa przyszłej matki
Co ciekawe, szczupłe kobiety szybciej przybierają na wadze niż kobiety o ciele. Natomiast im dalej od normy była ich waga “przed ciążą”, tym szybciej będzie się ona zmieniać w pozytywnym kierunku w procesie noszenia dziecka.
- Skłonność do otyłości
Nawet jeśli przed ciążą stosowałaś ścisłą dietę i efektywnie ćwiczyłaś, natura może obdarzyć Cię kilkoma dodatkowymi kilogramami w czasie Twojego szczęśliwego okresu.
- Wysokość
Ogólna zasada jest taka, że im wyższa kobieta, tym więcej kilogramów przybierze w czasie ciąży.
- Duży płód
Jest to cecha naturalna. Kobieta spodziewająca się dużego dziecka przybierze na wadze więcej niż przeciętnie.
- Zwiększony apetyt
Ten czynnik, który jest bezpośrednio związany ze wzrostem poziomu estrogenów, kobieta w ciąży po prostu musi kontrolować, w przeciwnym razie grozi jej przybranie dodatkowych, zupełnie niepotrzebnych, kilogramów.
- Wielowodzie
Wzrost ilości płynu owodniowego również ma wpływ na liczbę kilogramów na wadze.
- Wiek
Kobieta w wieku dojrzałym jest bardziej skłonna do przekraczania ustalonych przez lekarzy przyrostów masy ciała.