Ciąża- czy wahania nastroju powinny niepokoić?

Ciąża- czy wahania nastroju powinny niepokoić?

Ciąża to wyjątkowy czas dla każdej kobiety. W organizmie przyszłej matki zachodzą dynamiczne zmiany. Zaburzone procesy metaboliczne, oraz zwiększona ilość wytwarzanych hormonów nierzadko przyczyniają się do wahania nastroju. Czy zbyt częsta zmiana humoru podczas ciąży powinna niepokoić?

Wahania nastroju podczas ciąży-jak sobie z nimi radzić?

Podczas ciąży, większość kobiet odczuwa skrajne emocje, które czasem przyczyniają się do prawdziwie irracjonalnych zachowań. Wszystko to za sprawą rozregulowanych procesów metabolicznych, a także zmienianiem się poziomu hormonów (estrogenu i progesteronu) w organizmie. Do tego dochodzi także przewlekłe uczucie zmęczenia, oraz obciążenia i osłabienia fizycznego. Zbliżająca się data porodu pobudza wyobraźnie przyszłej mamy, a jej głowa przepełniona jest przeróżnymi myślami. Taka burza hormonów i niepokój przeplatany stanami euforycznymi powoduje, że część kobiet nie jest w stanie zapanować nad swoim zachowaniem, co wyraźnie odbija się na ich najbliższym otoczeniu. Aby wytrwać w tym niecodziennym stanie w kontrolowany sposób, należy przede wszystkim:

  • zadbać o zdrowie fizyczne oraz ilość ruchu w ciągu dnia
  • spożywać “<a href”https://www.wirtusplus.pl/czym-jest-plynoterapia/“>odpowiednie ilości wody</a>, warzyw i owoców
  • prowadzić regularny tryb życia
  • dostarczać organizmowi odpowiednią ilość snu, oraz czasu do regeneracji.

Podczas całej ciąży niezwykle ważne jest także wsparcie ze strony partnera oraz rodziny. Kobieta jest w tym okresie wyjątkowo wrażliwa i często potrzebuje bliskiego kontaktu. Nie powinna się także przemęczać ani nadmiernie stresować, dlatego zrezygnowanie z części prac domowych może okazać się wyjątkowo istotny. Należy pamiętać, że każda kobieta przeżywa ciążę w inny, indywidualny sposób. Obserwacja zachowania, oraz wyrozumiałe podejście do sytuacji to z całą pewnością klucz do rozpracowania umysłu przyszłej mamy. Ważnym aspektem jest także zdobywanie informacji, które odpowiednio przygotują przyszłą mamę i zapobiegną nadmiernej ilości stresu. Warto postawić na książki oraz poradniki tematyczne. Na uwagę zasługują także zajęcia przygotowujące dla przyszłych rodziców, dzięki którym ciężarna kobieta może czerpać z wiedzy specjalistów.

Wahania nastroju czy depresja ciążowa?

Niekiedy zdarza się, że zmiany nastroju podczas ciąży występują bardzo często. Kobieta może borykać się z codziennym uczuciem przygnębienia oraz smutku. Przyszła mama powinna jednak rozważyć pomoc specjalisty jeśli dodatkowo zaobserwuje u siebie objawy takie jak:

  • odczuwanie lęków, oraz ciągłego, bądź nawracającego niepokoju
  • niskie poczucie własnej wartości
  • nadmierną senność, bądź bezsenność
  • utracenie wcześniejszych zainteresowań oraz hobby
  • problem z koncentracją
  • obojętność 
  • nawracające myśli dotyczące egzystencji, bądź śmierci
  • brak apetytu.

Wszystkie wyżej wymienione objawy nie powinny być bagatelizowane, zwłaszcza jeśli utrzymują się dłużej, niż przez okres 2 tygodni. W przypadku zaistnienia takiej sytuacji najprawdopodobniejszą diagnozą będzie “<a href”https://www.wirtusplus.pl/co-warto-wiedziec-o-depresji/“>depresja</a> , na którą cierpi około 20% kobiet w ciąży. Depresja jest przebiegłą i wyjątkowo niebezpieczną chorobą, którą należy leczyć. Obecnie specjaliści często zalecają odpowiednie terapie, które mają na celu poprawę stanu psychicznego. Coraz popularniejsze stają się także grupy wsparcia, zapobiegające kumulowaniu się negatywnych emocji. 

Szybkie rozpoznanie depresji jest bardzo istotne, zwłaszcza w przypadku kobiety w ciąży. W przypadku wczesnego zdiagnozowania choroba będzie występować w łagodnej postaci, co znacznie przyspieszy proces leczenia. 

 

Objawy ciąży pierwsze dni
Ruchy dziecka w ciąży – spodziewaj się tego!
Temperatura w ciąży – co wtedy?

Dodaj komentarz