Stres przed egzaminem – jak można sobie z nim poradzić?

Stres przed egzaminem – jak można sobie z nim poradzić?

Stres przed egzaminem jest jedną ze składowych, którą należy brać pod uwagę niezależnie od tego, w jakim się jest wieku. Na pewno nie zaszkodzi więc zainteresować się tym w jaki sposób można spróbować sobie z nim poradzić.

Dlaczego pojawia się stres?

Pojawienie się stresu jest możliwe w sytuacji, gdy:

– uczniowi za bardzo na czymś zależy,

– chce się dobrze wypaść na danym sprawdzianie, czy wystąpieniu,

– za bardzo przeżywa się to, co może pójść nie tak.

Nie bez znaczenia jest to, iż stres przed egzaminem jest naturalną koleją rzeczy. Uczniowie stresują się tym, w jaki sposób uda im się odpowiedzieć na wszystkie pytania. To właśnie od ostatecznych punktów zależy to do jakiej szkoły średniej zostaną przyjęci lub na jakie studia uda im się dostać. To są emocjonujące decyzje i działania mające wpływ na to, iż emocje często okazują się o wiele bardziej dominujące niż można by się tego spodziewać.

Czy warto się stresować?

Samodzielne nakręcanie siebie i stresowanie z pewnością nie jest najlepszym rozwiązaniem. Nie zawsze jednak umysł jest w stanie skorelować się z ciałem w taki sposób, by możliwe było stosowne przemyślenie tego, że tak naprawdę nie ma się czym przejmować. Stres pojawia się właśnie w takich sytuacjach, które są niezwykle ważne w życiu ucznia. Do tego grona niewątpliwie zalicza się właśnie także egzamin.

Uczniowie są przygotowywani do tego, by w dniu ostatecznego egzaminu nie zostali pokonani przez stres. Z tego też względu w ciągu roku odbywa się kilka egzaminów próbnych, dzięki którym uczniowie mają szansę przygotować się do tego, by w konkretnym terminie emocje nie wzięły nad nimi góry. To wszystko wpływa na to, że stres przed egzaminem jest także motywujący, ale bywa, że także paraliżuje uczniów, którzy mają przystąpić do pisania testów. Zadaniem wszystkich przystępujących do egzaminu jest sprawienie, by właśnie tak się nie stało.

W jakich sytuacjach stres może być motywujący?

Nie sposób nie zgodzić się z tym, iż stres może być także motywujący w chwili, gdy:

– ma się chęć zmotywowania samego siebie do jak najlepszego napisania egzaminu,

– istnieje potrzeba przypomnienia sobie jakichś zagadnień i pod wpływem silniejszych emocji odpowiednie wiadomości układają się w głowie.

Kluczowe jest zadbanie o to, by stres przed egzaminem bardziej motywował niż okazywał się paraliżujący. To wpływa na to, iż bez problemu można poradzić sobie z emocjami, jeśli wcześniej zatroszczy się o odpowiednie wyciszenie organizmu. Nie ma więc sensu na ostatnią chwilę zajmować się jeszcze powtarzaniem materiału w chwili, gdy wiadomo, że i tak nic nowego nie uda się już nauczyć.

Takie działanie na ostatnią chwilę jedynie dodatkowo potęguje emocje, gdyż ma się wrażenie związane z tym, iż jeszcze tyle materiału zostało do powtórzenia, a czas już nie chce się rozciągnąć i egzamin jest najpierw za kilka dni, a później już tylko następnego.

Jak poradzić sobie ze stresem przed egzaminem?

Możliwość poradzenia sobie ze stresem przed egzaminem jest możliwa dzięki różnym działaniom. Jednym z nich jest zajęcie się innymi działaniami, zrelaksowanie się i odprężenie. Nie brakuje możliwości spotkania się ze znajomymi i porozmawiania na inne tematy niż właśnie zbliżające się testy.

Stres przed egzaminem jest naturalnym stanem, jednak zadaniem zarówno opiekunów, uczniów, jak i nauczycieli jest działanie w związku z tym, by nie okazał się paraliżujący właśnie w tym decydującym dla nich momencie, kiedy to od testów będą zależały dalsze losy szkolne konkretnego nastolatka. 

Strój na egzamin ósmoklasisty – jak odpowiednio się ubrać?
Przydatne zwroty na egzamin ósmoklasisty z angielskiego
Egzamin ósmoklasisty w pigułce

Dodaj komentarz