Czym mogą być spowodowane uderzenia gorąca w ciąży?

Czym mogą być spowodowane uderzenia gorąca w ciąży?

Okres ciąży jest dość szczególnym w odniesieniu do organizmu, wywołującym nierzadko różnorakie efekty uboczne. Jednym z nich są uderzenia gorąca powstające w wyniku zachodzących zmian w układzie hormonalnym, czy metabolicznym kobiety. Zwykle nie są powodem do niepokoju, niemniej bywają uciążliwe.

Czym są uderzenia gorąca?

Uderzenia gorąca są łatwe do rozpoznania i objawiają się nagłym pojawieniem się odczucia ciepła w okolicach twarzy i szyi. Mogą trwać od kilkunastu sekund do nawet kilku minut, z towarzyszeniem wypieków na twarzy oraz obfitym wydzielaniem potu. Najczęściej odczuwane są przez kobiety w drugim i trzecim trymestrze ciąży, niemniej jest to uzależnione od indywidualnych zmian ustrojowych zachodzących w organizmie.

Uderzenia gorąca a fizjologia

Uderzenia gorąca pojawiają się u kobiet w ciąży w wyniku zmian w układzie hormonalnym, metabolicznym oraz sercowo-naczyniowym. Zmiany są inicjowane przez zwiększoną produkcję hormonów estrogenu oraz progesteronu, co powoduje również wzrost ciepłoty ciała do okolic 37–37,5°C. Zmiany wywołujące uderzenia gorąca:

  • obniżenie ciśnienia tętniczego krwi; 
  • rozszerzenie naczyń krwionośnych;
  • zwiększenie objętości krwi oraz jej ilości w skórze;
  • przyspieszenie metabolizmu.

Uderzenia gorąca o podłożu fizjologicznym przemijają w kilka miesięcy po urodzeniu dziecka i uregulowaniu gospodarki hormonalnej.

Uderzenia gorąca a metabolizm

Wiele kobiet w ciąży przybiera znacznie na wadze i z tego powodu również mogą pojawić się uderzenia ciepła. Chodzi jednak i tutaj o hormony, ponieważ kobiety z nadwagą mają zwykle podwyższone wartości estrogenów, ale także i o zaburzenie procesu termoregulacji przez barierę z tkanki tłuszczowej działającej jak termoizolator. Inną przyczyną może być niewłaściwa dieta, bogata w produkty wysoko przetworzone, czy mocno słone albo pikantne. Takie potrawy wywołują tzw. nadmierne pocenie smakowe, objawiające się m.in. poceniem głowy w tym czoła, czubka nosa, a także okolic szyi.

Uderzenia gorąca a stres

Stres również może wywoływać u kobiet w ciąży uderzenia gorąca, którym dodatkowo mogą towarzyszyć zawroty głowy. Jednocześnie stresogennych sytuacji występujących w ciąży jest bardzo wiele, w tym sam fakt spodziewania się dziecka, zamartwianie się o jego zdrowie, przebieg porodu itd. Stres ponadto jest w ciąży dodatkowo wzmacniany przez zwiększony poziom hormonów i nawet najspokojniejsze kobiety doświadczają w tym okresie tzw. huśtawek nastroju. 

Uderzenia gorąca a choroby

Napady ciepła w ciąży mogą niestety być również objawem choroby, dlatego uderzenia gorąca powinny być konsultowane z lekarzem prowadzącym. Tego typu objawy mogą być wynikiem:

  • nadczynności tarczycy, czemu towarzyszyć może także osłabienie mięśni, bezsenność i rozdrażnienie, czy wypadanie włosów i kołatanie serca;
  • nadciśnienia, gdzie dodatkowo może występować ból z tyłu głowy i zawroty, pocenie się, czy duszności i szum w uszach;
  • migren;
  • gruźlicy, wraz z nocnym poceniem się i przewlekłym kaszlem.

Ponadto uderzenia gorąca mogą pojawić się w wyniku przemęczenia i braku snu, infekcji, czy odwodnienia.

Uderzenia gorąca w ciąży – jak sobie z tym radzić?

Skalę uderzenia gorąca w ciąży można ograniczać. Warto:

  • dbać o czystość i odpowiednią wilgotność powietrza w pomieszczeniach mieszkalnych;
  • odpowiednio się ubierać, w cebulkę i przewiewne ubrania z naturalnych materiałów;
  • nie ćwiczyć w upale, a najlepiej na basenie;
  • właściwie się odżywiać z ograniczeniem potraw pikantnych i słonych; 
  • dbać o nawadnianie organizmu z ograniczaniem kofeiny;
  • korzystać z prysznica z letnią wodą.
Objawy ciąży pierwsze dni
Ruchy dziecka w ciąży – spodziewaj się tego!
Temperatura w ciąży – co wtedy?

Dodaj komentarz