Skóra skłonna do alergii – przyczyny i leczenie

Skóra skłonna do alergii – przyczyny i leczenie

Alergia skórna to duży problem naszych czasów. Wysypki zdarzają się od czasu do czasu, w szczególności podczas suchej pogody. Jeśli wysypka u  dziecka mimo stosowania środków domowych nie mija to może to być alergia skórna.

Częstość występowania alergii skórnych u dzieci wzrosła z 7,4 do 12,5 procent w latach 1997 i 2011. Ta statystyka pokazuje, że alergie skórne są prawdziwym problemem u dzieci. Poznanie różnych rodzajów i objawów alergii skórnych może doprowadzić do bardziej skutecznego leczenia .

Przyczyny alergii skórnych

Alergie występują, gdy organizm reaguje negatywnie na niektóre substancje np.

roztocza                                                        
barwniki
jedzenie
zapachy
lateks
sierść zwierząt domowych
pyłek

W niektórych przypadkach objawy alergii skóry pojawiają się, gdy skóra ma bezpośredni kontakt z substancją zewnętrzną. Objawy mogą pojawiać się także w połączeniu z innymi rodzajami objawów alergii, takich jak bóle głowy, zatory, kichanie i katar.

Alergenem mogą być też :

Metale

Dla przykładu American Academy of Dermatology szacuje, że 11 milionów dzieci w Ameryce Północnej jest uczulone na nikiel, więc ten czy inny metal może spowodować alergię skóry dziecka. Dodatki do ubrań np. suwaki ,lub metalowa biżuteria to proste sposoby kontaktu z metalami .

Śladowe ilości metali ciężkich mogą znajdować się w farbach stosowanych w domach. Metale ciężkie można też znależć w kosmetykach.

Konserwanty

Należy starannie czytać etykiety produktów do pielęgnacji ciała dziecko . Składniki mogą być odpowiedzialne za alergie. Metyloizotiazolinon (MI), lub uwalniające formaldehydy, to są sile alergeny skóry.

Producenci dodają MI do produktów do mycia ciała, nawilżających, środki przeciwsłonecznych, chusteczek dla niemowląt, a nawet produktów oznaczonych „hipoalergiczne”. Bronopol pojawia się w niektórych CVS( biopsja kosmówki – metoda diagnostyki prenatalnej) pieluchach chusteczkach i kosmetycznych produktach, takich jak środki czyszczące twarz, paznokcie i nawilżające. Uważaj na Diazolidinyl mocznika i DMDM hydantoiny w produktach do stylizacji włosów, szamponach, odżywkach i środkach do mycia ciała.

Atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry jest znamienne przez czerwone wysypki, które mogą być swędzące. Jest najczęstszą postacią wyprysku, zapalną chorobą skóry, która dotyka milionów ludzi na całym świecie. U większości ludzi atopowe zapalenie skóry rozwija się w dzieciństwie , najczęściej gdy dziecko ma 5 lat. Zanieczyszczenia środowiska są uważane za główną przyczynę atopowego zapalenia skóry, co wyjaśnia, dlaczego jest bardziej powszechne w obszarach miejskich niż wiejskich. Jest też to przyczyna kataru siennego i astmy. Atopowe zapalenie skóry może występować z lub bez alergii.
Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry

Kontakt z przyczyną zapalenia skóry skutkuje natychmiastową wysypką po ekspozycji na substancję drażniącą. Jeśli u dziecka rozwija się uczulenie na substancję,to przy zetknięciu się z alergenem następuje kontaktowe zapalenie skóry . Zapachy, odzież, żywność, rośliny i metale mogą być winowajcami. Objawy są następujące:

swędzenie, zaczerwienienie skóry
pęknięcia
pęcherze
blizny skóry od częstego narażenia

Wygląd i tekstura z wypryskiem mogą być różne . Często są one związane z ciężką reakcją alergiczną, której mogą towarzyszyć inne objawy. Należą do nich trudności w oddychaniu i spuchnięte usta i twarz. Jeśli dziecko wykazuje którykolwiek z tych objawów, należy natychmiast zasięgnąć pomocy medycznej w nagłych wypadkach.
Ciemieniucha

Może wystąpić w każdym wieku , ale najbardziej jest rozpowszechniona wśród dzieci.Ciemieniucha to grube, żółte łuski, które pojawiają się na na głowie niemowlaka najczęściej w kilka dni po urodzeniu. Ciemieniucha, jak wynika z obserwacji pediatrów, występuje częściej latem niż zimą. Gwarancji, że ciemieniucha nie pojawi się na głowie twojego dziecka, nie daje nawet codzienne mycie jego głowy. Na szczęście, gdy się już pojawi, nie ma powodu do niepokoju, bo łuski nie swędzą ani nie bolą dziecka, są tylko defektem, estetycznym. Wysypka wygląda podobnie jak atopowe zapalenie skóry, z wyjątkiem łatki mają woskowa, tłusta konsystencja. Ten rodzaj alergii skóry jest bardziej powszechny przy tłustej skórze

Porady dla rodziców:

Reakcje alergiczne zazwyczaj wybuchają gdy alergen dotyka skóry, więc lokalizacja wysypki dziecka może wskazywać co jest odpowiedzialne za alergie. Wysypka na twarzy może sugerować ,że alergenem jest produkt do pielęgnacji ciała.
Reakcje mogą wystąpić natychmiast po zetknięciu się – dzięki czemu łatwiej jest określić przyczynę – lub po długim okresie ekspozycji
Zawsze należy skontaktować się z lekarzem, jeśli dziecko wykazuje objawy ciężkiej reakcji skóry, zwłaszcza jeśli ona nie pokazuje żadnych oznak infekcji, takich jak gorączka.
Reakcji alergicznych można uniknąć jeśli ustalimy sprawcę.
Człowiek jest pełen toksyn , ponieważ toksyczne substancje chemiczne wszędzie go otaczają.
Zszokowała mnie informacja, że badania dowodzą : kobiety pracujące w domu częściej zapadają na nowotwory , dlatego bo to one są najbardziej narażone na ekspozycję toksyn, a dlaczego bo nieświadomie otaczamy się chemią , która non-stop zatruwa nasze organizmy.
Nawet w wyposażeniu ,ścianach jest wiele substancji lotnych które się uwalniają , a szczelność okien i brak skutecznej właściwej wentylacji potęguje problem.
Proponuję Ci również zminimalizowanie działania na Twoje otoczenie substancji chemicznych poprzez stosowanie naturalnych produktów w czterech kategoriach :
1.czyszczenie domu
2.higiena osobista
3.kosmetyki
4.suplementy

Damski Sweter z Kaszmiru: Dlaczego warto zainwestować w swetry z tego wyjątkowego materiału
Wskazania do piaskowania zębów
Co zamiast endoprotezy biodra?

Dodaj komentarz