Co warto wiedzieć o ostatnim miesiącu ciąży?

Co warto wiedzieć o ostatnim miesiącu ciąży?

9 miesiąc ciąży to czas, w którym po wszystkich trudach i dolegliwościach ciąży w końcu dzień rozwiązania jest już bliski. Dziecko jest już na tyle dojrzałe, że w każdej chwili może przyjść na świat. Bliski jest moment, w którym będzie można nareszcie zobaczyć małego człowieka, rosnącego w brzuchu swojej mamy przez dziewięć długich miesięcy.

9 miesiąc ciąży – jak wygląda twoje dziecko?

Dziecko w dziewiątym miesiącu życia płodowego jest całkowicie ukształtowane. Na jego skórze nie ma już mazi płodowej. Na tym etapie życia jego masa ciała zwiększa się codziennie o około 30 g, dzięki czemu staje się coraz silniejsze. Jego skóra jest gładka, a zmarszczki zostały wygładzone przez tłuszcz, który magazynowany jest pod skórą. Dziecko mające niebawem przyjść na świat ma także coraz gęstsze włosy i coraz dłuższe paznokcie. Mogą one nawet wystawać poza paluszki. W tym okresie maleństwo mierzy około 51 cm i waży od 2700 g do 4000 g.

9 miesiąc ciąży – jak rozwija się twoje dziecko?

Dziecko, które od dziewięciu miesięcy przebywa w łonie matki, staje się z każdym dniem silniejsze. Jednak, chociaż jego kopnięcia są teraz mocniejsze, można je rzadziej odczuć, gdyż w macicy nie ma wiele miejsca. Kości dziecka są już mocne i wykształcone, ale w czaszce nie będą jeszcze w pełni zrośnięte podczas porodu. Niekiedy dzieci rodzą się z wydłużoną główką lub też z nałożonymi na siebie kośćmi czaszki. Oba te przypadki są zupełnie normalne.

Dziewiąty miesiąc ciąży – przygotowanie do porodu

Dziecko na kilka tygodni przed porodem układa się w pozycji embrionalnej, główką do dołu, w kierunku kanału rodnego. Jego nóżki są przyciągnięte do klatki piersiowej, a kolana znajdują się na wysokości brody. Kości czaszki dziecka są miękkie i elastyczne, co ułatwia jego przejście przez kanał rodny podczas porodu. Płuca są już na tyle dojrzałe, że nawet jeśli urodzi się wcześniej, powinny podjąć swoją normalną funkcję. Jedynie 5% dzieci rodzi się w wyznaczonym terminie. Jeśli po 37 tygodniu udasz się do szpitala ze skurczami, lekarz nie będzie wstrzymywał porodu. Dziecko uznaje się za urodzone o czasie, jeśli poród nastąpi między 37 a 42 tygodniem ciąży.

Jak organizm matki przygotowuje się do porodu?

Oczekiwaniu na dziecko w dziewiątym miesiącu ciąży może towarzyszyć zniecierpliwienie i niepokojPo 36 tygodniu ciąży lekarz ginekolog zaleci częstsze, cotygodniowe wizyty w gabinecie. Po 38 tygodniu sprawdzane będzie rozwarcie szyjki macicy. Lekarz będzie pytał o częstotliwość i trwanie skurczy przepowiadających. W tym czasie prawdopodobnie zwiększy się zarówno ich ilość, jak i czas trwania, a także mogą stać się bolesne. Podczas ich trwania spróbuj wykorzystać technikę oddychania, jakiej nauczyłaś się w szkole rodzenia. Dzięki temu, że główka dziecka znajduje się u dołu, łatwiej jest teraz oddychać. Twój organizm może różnie reagować w związku ze zbliżającym się porodem. Możesz czuć się bardziej zmęczona albo z kolei pełna energii. Twój apetyt może się zwiększyć albo zupełnie zniknąć. Objawom tym mogą towarzyszyć również ekscytacja, niepokój, lęk, a czasem ulga, że już niedługo ciąża dobiegnie końca. Całkiem naturalne jest również poirytowanie, przewrażliwienie czy zniecierpliwienie.

Jak rozpoznać zbliżający się poród?

To częsta obawa kobiet, szczególnie tych, które rodzą po raz pierwszy. Najczęściej poród zaczyna się od skurczy,

9 miesiąc ciąży to czas przygotowań na przyjęcie potomka które mogą przypominać skurcze przepowiadające. Jak je rozróżnić? Skurcze przepowiadające zwykle odczuwane są w dole brzucha lub pachwinach, natomiast skurcze porodowe – w dole pleców i mogą obejmować cały brzuch. Ponadto, skurcze zwiastujące poród z czasem robią się silniejsze i bardziej bolesne. Jednak w rozpoznawaniu skurczy porodowych ważniejsza jest regularność ich pojawiania się. Mogą zacząć się pojawiać co 15 – 20 minut, zmniejszając odstępy do 2 – 3 minut. Skurcze przybierają taką siłę, że trudno jest wówczas mówić czy się ruszać. Poród może się również zacząć pęknięciem pęcherza płodowego, które powoduje wypłynięcie płynu owodniowego. Jest to bezbarwna ciecz, która wypływa samoistnie, choć objętościowo może przypominać oddanie moczu. Jeśli w dziewiątym miesiącu ciąży zauważysz u siebie inne, niepokojące objawy, takie jak złe samopoczucie czy krwawienie, udaj się od razu do szpitala.

Jak włamać się na WhatsApp bez telefonu docelowego?
Damski Sweter z Kaszmiru: Dlaczego warto zainwestować w swetry z tego wyjątkowego materiału
Wskazania do piaskowania zębów

Dodaj komentarz