Podstawowe zasady dbania o wzrok

Podstawowe zasady dbania o wzrok

Problemy ze wzrokiem to w dzisiejszych czasach coś bardzo powszechnego. W dobie, kiedy praktycznie każdy z nas ma dostęp do komputera, telewizora czy tableta częściej pojawiają się kłopoty z widzeniem. Stąd tak ważne jest, by dbać o oczy.

Nie zapominaj o profilaktyce

Niezmiernie ważna jest sama profilaktyka. Niestety, wiele osób o tym zapomina i nie odwiedza gabinetu okulistycznego bez wyraźnego powodu, a kiedy nagle zaczyna źle widzieć pojawiają się same problemy. Jak w wielu innych przypadkach tak i tu istotne jest, by zacząć leczyć się jak najwcześniej. Później wada będzie się już pogłębiała. Im szybciej podejmiemy działania zaradcze, tym lepiej. Może się okazać, że noszenie okularów to będzie sprawa krótkotrwała. Niestety, kiedy wada będzie dość zaawansowana, konieczna będzie długotrwała terapia i dobór szkieł o wyższej dioptrii. Czasem trzeba będzie przeprowadzić skomplikowaną operację. Wprawdzie medycyna to prężnie rozwijająca się dziedzina, ale lepiej zapobiegać. Wtedy efekty będą widoczne od razu. Okulista powinien być przez nas odwiedzany przynajmniej raz do roku, nawet jeśli nie odczujemy żadnego pogorszenia widzenia. Lekarz wykona podstawowe badania, jak np. diagnostyka dna oka, pola i ostrości widzenia i na tej podstawie stwierdzi, czy warto podejmować jakiekolwiek działania. Może się okazać, ze wzrok będzie w dobrym stanie, ale takiej pewności nikt z nas nie ma. Jeśli okaże się, że coś jest nie tak można szybko temu przeciwdziałać.

Dbaj o higienę oczu

Okulista i regularne badania wzroku to jedno, ale warto też na co dzień dbać o oczy. W tym celu konieczna jest odpowiednia dieta. Warto jeść dużo owoców i warzyw, a szczególnie takich, które zawierają witaminy dobre dla wzorku, jak np. marchewka, pietruszka. Dobrze jest też ograniczyć czas spędzany przed telewizorem lub tez w pobliżu laptopów. Czasem jest to niemożliwe, ale trzeba mieć świadomość, że długotrwałe patrzenie w ekran lub monitor wysusza śluzówkę, a to w dalszej konsekwencji powoduje większe problemy i pogorszenie wzroku. Jeśli nie zadbamy o tę kwestię, w przyszłości możemy się spodziewać poważniejszych problemów. Warto profilaktycznie stosować krople nawadniające oko, tzw. sztuczne łzy. Są one dedykowane osobom, które często pracują na tablecie lub komputerze. To w jakiś sposób ogranicza ryzyko rozwoju chorób. Warto robić sobie krótkotrwale przerwy – przynajmniej 2 minuty w ciągu godziny – by wzrok mógł choć na chwile odpocząć.

Damski Sweter z Kaszmiru: Dlaczego warto zainwestować w swetry z tego wyjątkowego materiału
Wskazania do piaskowania zębów
Co zamiast endoprotezy biodra?

Dodaj komentarz