Co trzeba wiedzieć o cukrzycy typu 2?

Co trzeba wiedzieć o cukrzycy typu 2?

Cukrzyca typu 2 jest niewątpliwie najpopularniejszym rodzajem cukrzycy, z którym mamy do czynienia współcześnie. Co ciekawe, wiele osób zupełnie zapomina o tym, że ten rodzaj cukrzycy może objawiać się pod dwoma postaciami. Mowa tu o wszelkich upośledzeniach związanych z wydzielaniem insuliny, a także bardzo opornym oddziaływaniu na insulinę. Oznacza to więc, że za zdiagnozowanie cukrzycy typu 2 odpowiedzialna jest nie tylko genetyka, ale również wszelkie kwestie środowiskowe.

Na uwagę zasługuje, że zróżnicowane objawy cukrzycy typu 2 nie są pojawiają się w jednym czasie. Zwykle kolejne oznaki, które mogłyby wskazywać na to, że mamy do czynienia z cukrzycą pojawiają się stopniowo. Mogą to być m.in. następujące czynniki:

  • otyłość,
  • zróżnicowane choroby serca,
  • nadciśnienie tętnicze.

W przypadku tego rodzaju cukrzycy insulina pomimo tego, że jest produkowana przez trzustkę to jej poprawne wydzielanie jest silnie zaburzone. Dodatkowy aspekt stanowi tu jednocześnie wyraźnie wydłużony czas jej wydzielania. W związku z tym, że cukrzyca typu 2 jest coraz częściej rozpoznawana i diagnozowaną chorobą u osób w różnym wieku, to należy dowiedzieć się o tym, dlaczego pełna akceptacja informacji o zdiagnozowaniu cukrzycy jest tak trudna do przyswojenia. Zwykle związane jest to ze złością, lękiem przed tym, jak będzie wyglądać przyszłość i życie z chorobą lub paniczny strach przed koniecznością zmagania się ze schorzeniem przez całe życie. Wiąże się to również ze sporymi zmianami w codziennym życiu – zwłaszcza dla osób, które dotychczas – z różnych powodów – unikały aktywności fizycznej, ćwiczeń czy ruchu. Zdiagnozowana cukrzyca typu 2 jednoznacznie łączy się z regularnymi treningami i wprowadzeniem diety. Nie ma tu jednak mowy o nieustannych restrykcjach czy konieczności rezygnowania z konkretnych produktów – oczywiście poza niektórymi powszechnie znanymi wykluczeniami. Co ciekawe, to warto pamiętać o tym, że cukrzyca typu 2 wcale nie oznacza całkowitej rezygnacji ze słodkości. Priorytetem powinno tu być dokonywanie bezpiecznych, zdrowych i przemyślanych  wyborów. Ciasto dla cukrzyka? To jak najbardziej możliwe. Więcej informacji na ten temat przeczytasz w artykule zatytułowanym “Ciasto dla cukrzyka (diabetyka) – korzenne ciasto dyniowe”. Zaleca się jednak, aby diabetycy zrezygnowali z picia alkoholu i palenia wyrobów tytoniowych. Niezwykle ważne jest dokładne skupienie się na tym, co pojawia się na ich talerzach. Cukry proste, mocno przetworzona żywność czy tłuszcze nasycone w perspektywie czasu mogą mieć bardzo niekorzystny wpływ na zdrowie, samopoczucie, a także pomiary wykonywane za pomocą aparatu do mierzenia cukru. Sprzymierzeńcem z pewnością okażą się warzywa, owoce, a także jednonienasycone i wielonasycone kawy tłuszczowe. Więcej informacji na temat diety dla cukrzyków znajdziesz w artykule: “Dieta dla diabetyka. Na co zwrócić uwagę?

Oftalmoskop: Jak działa i dlaczego jest kluczowy w diagnostyce chorób siatkówki?
Sprawdź, jak wzmocnić organizm!
Zdrowy kręgosłup — ćwiczenia, które zadbasz o prawidłową postawę

Dodaj komentarz