Na co zwracać uwagę, wybierając książki o zdrowiu?

Na co zwracać uwagę, wybierając książki o zdrowiu?

Książki o zdrowiu to niewątpliwie bardzo szeroka kategoria. Może ona obejmować zarówno różnego rodzaju podręczniki medyczne, dzieła o historii medycyny, poradniki, opisy konkretnych chorób, metod leczenia czy działów medycyny i nie tylko. Obecnie przez zdrowie często ma się na myśli wellness, czyli ogólną grupę zagadnień związanych nie tylko z medycyną jako taką, ale też z dobrym samopoczuciem i równowagą, zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym.

Zapotrzebowanie na rzetelne informacje, wskazówki i porady jest bardzo duże, więc duża jest aktualnie także podaż literatury zdrowotnej i okołozdrowotnej. Nie da się jednak ukryć, że zdrowie to wrażliwy temat i powinno się uważać, skąd bierze się dane w jego zakresie. Tak więc, na co zwracać uwagę, wybierając książki o zdrowiu, żeby później nie żałować?

Zawsze warto sprawdzić autora

Kompetencje i wykształcenie autora z reguły bezpośrednio przekładają się na jakość i rzetelność treści jego książek. Dlatego też zawsze zanim kupimy książki o zdrowiu warto rzucić okiem na to, kto jest za nie odpowiedzialny. Przypadkowa osoba, czy może specjalista z wykształceniem medycznym i specjalizacją związaną z tematem, który omawia? Oczywiście, w przypadku kwestii okołozdrowotnych, jak medytacja, joga czy ogólne porady związane ze zdrowym stylem życia, wypowiadać mogą się także osoby niebędące lekarzami.

Tutaj jednak również istotną rolę odgrywają doświadczenie i kwalifikacje (np. czy ktoś pracował w zawodzie powiązanym z tymi kwestiami, czy po prostu pisze na podstawie wyłącznie własnych doświadczeń). Zasięgając informacji od kogoś, kto ma realne pojęcie w danym temacie zwiększa prawdopodobieństwo, że to, co przeczytamy, będzie zgodne z obecnym stanem wiedzy o kwestiach zdrowotnych, a także, że okaże się rzeczywiście pomocne.

Opinie dotychczasowych czytelników mają znaczenie

W przypadku każdego typu książek opinie dotychczasowych czytelników będą ważną wskazówką. Dzięki nim będzie wiadomo, czego się spodziewać, na przykład w zakresie szczegółowości przedstawianych informacji czy łatwości lektury. W przypadku książek o zdrowiu też będą one użyteczne, ale trzeba podchodzić do nich z pewną ostrożnością.

Nie należy zakładać, że czytelnicy mają szeroką wiedzę medyczną – kierowanie się znalezionymi wśród anonimowych komentarzy i recenzji wskazówkami dotyczącymi zdrowia nie jest najlepszym wyjściem. Najlepiej więc skupiać się na recenzjach związanych z walorami typowymi dla każdego gatunku, a więc np. zrozumiałością tekstu.

Trzeba też pamiętać, że każdy organizm działa inaczej, a dodatkowo nigdy nie wiemy, jak autor komentarza rzeczywiście się zachowywał. W związku z tym np. jego komentarz, że dana metoda na odchudzanie nie działa, może nie być zgodny z rzeczywistością.

Smakowite potrawy lekkostrawne — sekret zdrowej diety
Oftalmoskop: Jak działa i dlaczego jest kluczowy w diagnostyce chorób siatkówki?
Jak włamać się na WhatsApp bez telefonu docelowego?

Dodaj komentarz