O korzystaniu z pomocy psychologicznej mówi się już coraz śmielej. Wzrasta bowiem świadomość społeczna dotycząca tego, jak ważna jest troska o zdrowie psychiczne. Dobrze byłoby więc dowiedzieć się kim jest i czym dokładnie zajmuje się psycholog, a także co należy zrobić, aby móc w zawodzie psychologa pracować. Warto byłoby także poznać wskazania do skorzystania z profesjonalnej pomocy psychologicznej. Okazuje się bowiem, że jest ich całkiem sporo.
Co trzeba zrobić, aby zostać psychologiem?
Wiele osób zastanawia się nad tym, co trzeba zrobić, aby móc pracować w zawodzie psychologa. Okazuje się, że konieczne jest ukończenie studiów magisterskich na kierunku psychologia. Nie są to co prawda studia medyczne, ale wyposażają w dużą wiedzę na temat zdrowia psychicznego. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że psycholog to zawód zaufania publicznego. Obowiązuje go tajemnica zawodowa, dlatego osoby korzystające z jego pomocy mogą czuć się swobodnie. Czym jednak zajmuje się właściwie psycholog i co robi w ramach wykonywania zawodu? Najogólniej można rzecz, że psycholog zajmuje się poradnictwem psychologicznym i oferuje szeroko pojęte wsparcie psychologiczne. Trzeba jednak pamiętać o tym, że studia magisterskie na kierunku psychologia nie uprawniają do prowadzenia psychoterapii. Aby móc cieszyć się tytułem psychoterapeuty, trzeba ukończyć odpowiednie szkolenie w wybranej przez siebie szkole psychoterapii. Warto także mieć na uwadze to, że psycholog ani psychoterapeuta nie może wypisywać recept. Nie są oni bowiem lekarzami.
Kim jest psycholog dziecięcy, a kim psycholog kliniczny?
Warto wiedzieć nie tylko to, kim jest psycholog, ale również i to, kim jest psycholog kliniczny. Szczególnym zadaniem psychologa klinicznego jest profilaktyka, diagnostyka oraz terapia różnego rodzaju zaburzeń psychicznych. Aby móc zostać specjalistą psychologii klinicznej trzeba ukończyć odpowiednie studia podyplomowe. Psycholodzy kliniczni muszą więc kształcić się dłużej niż psycholodzy. Warto także zdawać sobie sprawę z tego, że nie każdy psycholog pomaga rozwiązywać problemy najmłodszych. Jeśli poszukujemy kogoś, kto pomoże naszemu dziecku, najlepszą osobą będzie psycholog dziecięcy. Sportowcom może zaś pomóc psycholog sportowy. Ważne jest nie tylko to, aby psycholog miał odpowiednie kwalifikacje, ale również doświadczenie zawodowe.
Gdzie pracuje psycholog?
Psycholog może zostać zatrudniony w wielu miejscach. Jeżeli ukończy także szkołę psychoterapii, będzie miał jeszcze większe możliwości. Specjalista może zostać zatrudniony w poradniach zdrowia psychicznego, jak również w szpitalach. Co ciekawe, nie zawsze muszą być to szpitale psychiatryczne. Ponadto, psychologowie mogą pracować w szkołach, a także na uczelniach, jeśli chcą kontynuować karierę naukową. Wreszcie, psychologowie mogą prowadzić swój własny gabinet, w którym będą udzielać pacjentom fachowej pomocy. Absolwenci studiów psychologicznych mają więc do dyspozycji całkiem spory wachlarz możliwości.
Jakie są wskazania do skorzystania z profesjonalnej pomocy psychologicznej?
Wiele osób zastanawia się nad tym, jakie są wskazania do skorzystania z pomocy psychologa. Często zastanawiamy się również nad tym, jak przebiega pierwsza wizyta u tego specjalisty. Jeżeli chodzi o wskazania, jest ich całkiem sporo. Do psychologa na pewno warto udać się wtedy, gdy w codziennym życiu towarzyszy nam poczucie lęku czy nieuzasadnionego zagrożenia. Wskazaniami do odbycia konsultacji mogą być również zaburzenia snu czy trudności adaptacyjne. Te ostatnie mogą pojawić się na przykład wtedy, gdy dotknęła nas nagła utrata pracy. Niektórzy decydują się na wizytę z powodu trudności w nawiązywaniu kontaktów z innymi ludźmi. Wreszcie, psycholog może nam pomóc także wtedy, jeśli interesuje nas rozwój osobisty. W pewnych sytuacjach konieczne może okazać się nawet skorzystanie z tak zwanej interwencji kryzysowej. Okazuje się ona przydatna szczególnie wtedy, gdy zmagamy się z myślami samobójczymi. Wydaje się jednak, że w takiej sytuacji bardziej pomocny będzie psychiatra. Wiele osób obawia się tego, że ich problemy są zbyt błahe, aby zasługiwały na uwagę psychologa. Jest to jednak błędne myślenie, gdyż każda trudność zasługuje na to, aby się nad nią pochylić. Gabinet psychologa i psychoterapeuty to miejsce, w którym można poczuć się dobrze i bezpiecznie, bez względu na to, z jaką trudnością się zmagamy. Specjalista nie będzie nas oceniał.
Jak pomaga psycholog?
Konsultacja psychologiczna to pierwszy etap korzystania z pomocy psychologicznej. Podczas pierwszej wizyty, psycholog będzie chciał dowiedzieć się z jakim problemem bądź problemami do niego przychodzimy. Warto więc szczerze opowiedzieć o swoich trudnościach. Musimy jednak pamiętać o tym, że psycholog nie będzie udzielał nam gotowych porad. Pomoże nam jednak spojrzeć na naszą sytuację z nieco innej perspektywy. Dzięki wizytom możemy również poznać swoje mocne i słabe strony. Jeżeli mamy jakiś konkretny problem i na nim chcemy się skupić, być może wystarczy zaledwie parę konsultacji u psychologa. Jeśli jednak mamy poważne trudności emocjonalne bądź cierpimy na zaburzenia psychiczne, konieczna może okazać się dłuższa współpraca. W takiej sytuacji warto współpracować ze specjalistą, który pracuje w zawodzie psychologa oraz jako psychoterapeuta. Psychoterapia, aby mogła być skuteczna, musi być systematycznie prowadzona. Każda sesja trwa zazwyczaj 50 minut, a spotkania odbywają się zazwyczaj raz w tygodniu. Zarówno wizyty u psychologa, jak i psychoterapia, nie przyniosą rezultatów od razu. Trzeba będzie poczekać na nie co najmniej parę tygodni. Ważne jest zaangażowanie pacjenta w proces terapii. Niekiedy konieczna okazuje się nie tylko wizyta u psychologa, ale również konsultacja z psychiatrą. Jeżeli psycholog bądź psychoterapeuta stwierdzi, że wymagamy pomocy lekarza, na pewno nam o tym powie. Niekiedy najlepsze efekty przynosi połączenie psychoterapii oraz farmakoterapii.
Jak wybrać dobrego psychologa?
Każdy, kto udaje się do psychologa chciałby, aby pomagał mu prawdziwy fachowiec. Na szczęście, znalezienie dobrego psychologa nie jest tak trudne, jak mogłoby się na pozór wydawać. Jeżeli chcemy mieć pewność, że udajemy się do dobrego specjalisty, możemy zapoznać się z opiniami na temat poszczególnych psychologów, psychoterapeutów czy psychiatrów. Im więcej zadowolonych klientów, tym większa szansa na to, że uzyskamy fachową pomoc. Zawsze warto także sprawdzić, w jakim nurcie pracuje dany psychoterapeuta. Do najpopularniejszych nurtów należą: poznawczo-behawioralny, psychodynamiczny czy systemowy. Warto także sprawdzić, czy specjalista, do którego chcemy się udać, poddaje się systematycznej superwizji. Doskonale byłoby, gdyby pogłębiał swoją wiedzę poprzez udział w szkoleniach i różnego rodzaju kursach.