Jak stosować dietę antyhistaminową?

Automatycznie zapisany szkic

W ostatnim czasie wiele mówi się o zaletach stosowania diety antyhistaminowej. Dawniej niewiele było wiadomo o problemie nietolerancji histaminy przez organizm. Tymczasem okazuje się, że może na to cierpieć więcej osób niż pierwotnie sądzono. Dieta antyhistaminowa nie należy do łatwych. Warto jednak poznać jej podstawowe założenia, bo może ona przynieść prawdziwą ulgę zdrowotną.

Kto powinien stosować dietę antyhistaminową?

Od razu warto podkreślić, że dieta antyhistaminowa nie jest typową dietą odchudzającą. Sprowadza się ona do eliminacji konkretnych pokarmów dzięki czemu można obniżyć poziom histaminy w organizmie. Tą dietą powinny zainteresować się przede wszystkim osoby, które mają zbadany poziom histaminy oraz DAO i jeśli wyniki przekraczają normę, to z pewnością zmiany żywieniowe pomogą danej osobie poczuć się lepiej. Taką właśnie dietą powinny zainteresować się osoby u których występują biegunki, wymioty, problemy z zasypianiem, objawy refluksowe oraz ciężkie bóle głowy.

Na czym polega dieta antyhistaminowa?

W diecie tej należy unikać produktów, które zawierają dużo histaminy oraz produktów, które wyzwalają produkcję histaminy przez organizm. Jest także grupa produktów, które zaburzają działanie DAO, którego rolą jest rozkład histaminy. W diecie antyhistaminowej niewskazane są produkty w których zachodzi proces fermentacji. Dotyczy to czerwonego wina, serów twardych długo dojrzewających. Niewskazane jest wędzenie produktów a więc nie spożywamy kiełbas typu salami czy kindziuk oraz ryb wędzonych i puszkowanych. Jeśli chodzi o mięso to najlepiej zrezygnować z mięsa wieprzowego, w mniejszych ilościach można spożywać drób. Dodatkowo wyłączyć należy orzechy i bakalie. Zaleca się również eliminację glutenu dlatego nie należy spożywać pieczywa pszennego ani białego makaronu. W grupie warzyw należy wyłączyć pomidory i ich przetwory, kiszoną kapustę. Jeśli chodzi o owoce to należy unikać owoców cytrusowych, bananów i truskawek. Niewskazane są także alkohole i czekolada. Oprócz eliminacji produktów należy pamiętać o tym, że bardzo ważne jest aby unikać gotowych produktów ze sklepów przepełnionych chemią i spożywać produkty jak najświeższe a więc niemrożone i nieprzechowywane w puszkach. Zaleca się ponadto eliminację kofeiny a więc trzeba zrezygnować z mocnej kawy i herbaty.

Co jeszcze warto wiedzieć o diecie antyhistaminowej?

Choć lista produktów, których nie można spożywać na diecie antyhistaminowej jest długa to warto wspomnieć o tym, że są takie produkty, które zdaniem dietetyków będą dobrze tolerowane przy tym sposobie żywienia. Warto tu wymienić ziemniaki, płatki owsiane, ryż, jaja, jogurty. Można też jeść ryby o białym mięsie takie jak: dorsz, sola, sandacz czy morszczuk. Jeśli chodzi o mięso to najbezpieczniej jest spożywać drób i niewielkie ilości wołowiny. Z owoców dobrym wyborem będą jagody, morele, brzoskwinie, melony, khaki, rabarbar oraz czarna porzeczka. Można też spożywać większość warzyw w tym przede wszystkim: kapustę, marchew, brokuły, dynię, buraki, ogórki, pory, czosnek, kukurydzę, paprykę i sałaty. Warto też pamiętać, że są czynniki, które obniżają stężenie histaminy. Tak dzieje się wtedy, gdy spożywamy witaminę, wapno oraz piejemy zieloną herbatę oraz napar z ziela rumianku. Korzystnie działa także dodawanie czarnuszki do potraw.

Jest niezmiernie ważne, aby każda osoba, które obserwuje u siebie niepokojące objawy wykonała potrzebną diagnostykę. Należy pamiętać, że histamina ma ogromny wpływ na funkcjonowanie całego naszego organizmu. Reguluje ona temperaturę ciała, apetyt, wpływa także na zdolność uczenia i zapamiętywania. Może też powodować spadki ciśnienia krwi.

Oftalmoskop: Jak działa i dlaczego jest kluczowy w diagnostyce chorób siatkówki?
Sprawdź, jak wzmocnić organizm!
Zdrowy kręgosłup — ćwiczenia, które zadbasz o prawidłową postawę

Dodaj komentarz