Co warto wiedzieć o depresji?

Co warto wiedzieć o depresji?

Depresja to poważna choroba, która polega na występowaniu zaburzeń nastroju. Jednym z głównym objawów tej choroby jest smutek. Niesie ona ze sobą duże cierpienie psychiczne. Niestety o depresji jako społeczeństwo ciągle wiemy zbyt mało, dlatego warto popularyzować taką wiedzę.

W depresji objawem przewodnim jest smutek. Jeśli więc dana osoba przez okres ponad dwóch tygodni stale odczuwa smutek to znak, że można podejrzewać depresję i warto skonsultować się z lekarzem. Depresja pojawia się wtedy, gdy nastąpią zaburzenia związane z wydzielaniem neuroprzekaźników mózgowych. Takie zaburzenia mogą w zasadzie pojawić się u każdego i w każdym wieku jednak pewne osoby są bardziej podatne niż pozostałe. O stosunkowo wysokim ryzyku występowania depresji można mówić w przypadku osób będących w wieku dojrzewania. Mocno narażone na depresję są także kobiety w czasie okołoporodowych, seniorzy a także wszyscy ci, którzy odczuwają przewlekły stres. Badania pokazują także, że osoby, które już raz przeszły epizod depresyjny mogą ponownie zapaść na tę chorobę.

Czym objawia się depresja?

W depresji mogą występować objawy o charakterze emocjonalnym. Będą to przede wszystkim obniżony nastrój, płaczliwość, lęk, brak radości z życia. Chorzy bardzo pesymistycznie patrzą w przyszłość, nie widzą dla siebie nadziei i jednocześnie bywają bardzo drażliwi. Charakterystyczne jest to, że osoby cierpiące na depresję tracą swoje dotychczasowe zainteresowania, trudno jest im się zmobilizować do pracy, zaniedbują codzienne obowiązki, przestają przywiązywać wagę do wyglądu. U pacjentów z depresją mogą także pojawić się objawy poznawcze czyli problemy z koncentracją, zaburzenia pamięci, rezygnacja i niska samoocena. Dość uciążliwe są także wszelkie objawy somatyczne. Mogą pojawić się zaburzenia snu a więc trudność z zasypianiem i bardzo wczesne budzenie się rano. Pojawia się brak apetytu a w jego efekcie zmęczenie i gorsze samopoczucie. Gdy choroba jest bardzo rozwinięta i nie jest odpowiednio leczona mogą pojawić się myśli samobójcze.

Jakie są przyczyny depresji?

Depresja najczęściej pojawia się z powodów psychogennych. Stoją za nią trudne wydarzenia życiowe takie jak: rozwód, śmierć bliskiej osoby, utrata pracy, długi, emigracja czy pogorszenie stanu zdrowia. Spotkać można także depresję endogenną o podłożu genetycznym. Wreszcie spora grupa pacjentów cierpi na depresję egzogenną, która jest związana z występującymi chorobami przewlekłymi i przyjmowanymi lekami.

Jak należy leczyć depresję?

Depresja to choroba, która powinna być leczona przez lekarzy psychiatrów. Błędem jest udawanie się z takimi problemami do lekarza rodzinnego, który nie ma wystarczającej wiedzy na temat obecnie stosowanej farmakoterapii. Wielu pacjentów ma duże opory przed udaniem się do poradni zdrowia psychicznego. Tymczasem lekarza psychiatrę należy traktować tak samo jak innych specjalistów, którzy są po to, by pomóc pacjentowi. Gdy dana osoba po raz pierwszy trafia do gabinetu zwykle przeprowadzany jest szczegółowy wywiad. Pacjent jest pytany o objawy, występowanie innych chorób oraz o obciążenia rodzinne. Gdy depresja nie jest zbyt nasilona bardzo często lekarz kieruje na psychoterapię i jest to jedyna forma leczenia. W pozostałych przypadkach przepisywane są leki antydepresyjne. Ich specyfika polega na tym, że pełne działanie osiągają one dopiero po kilku tygodniach dlatego jest niezmiernie ważne aby szybko rozpocząć leczenie. Wspomagająco u części pacjentów stosuje się także leki o działaniu uspokajających oraz leki nasenne. Należy pamiętać by nie przyjmować jednocześnie na własną rękę preparatów ziołowych, w których również mogą występować silne związki o działaniu antydepresyjnym. Pacjenci nie powinni obawiać się uzależnienia od leków antydepresyjnych. Należy je przyjmować ściśle według wskazania lekarza i dokładnie przez takie czas, na jaki je zlecono.

Jak dbać o zęby z wypełnieniami?
Jak wybrać odpowiednie siedzisko rehabilitacyjne?
Jak zacząć zdrowo się odżywiać? Sięgnij po poradnik 

Dodaj komentarz