Jak dbać o cerę tłustą?

Automatycznie zapisany szkic

Każdemu zależy na posiadaniu pięknej skóry twarzy o jednolitym kolorycie. Trzeba jednak pamiętać, że nie każda cera jest tak samo łatwa w pielęgnacji. Szczególnie dużych problemów może nastręczać dbałość o skórę tłustą i ze skłonnością do powstawania niedoskonałości. Na szczęście, przy odpowiednio dobranej pielęgnacji na pewno będziemy mogli cieszyć się atrakcyjnie wyglądającą i promienną cerą.

Postaw na skuteczne, ale delikatne oczyszczanie

Nie sposób nie zauważyć, że w pielęgnacji cery tłustej, ze skłonnością do niedoskonałości bardzo ważną rolę odgrywa odpowiednie oczyszczanie. Najlepszym rozwiązaniem będzie użycie łagodnego, ale skutecznie myjącego żelu lub olejku. Jeżeli używamy olejku, pamiętajmy, aby później domyć twarz żelem. W środku myjącym powinny znajdować się delikatne środki oczyszczające. Należy za wszelką cenę unikać środków zawierających intensywne detergenty, takie jak SLSy. Mogą one bowiem zbyt mocno oczyszczać skórę, prowadząc do jej odwodnienia. Wówczas gruczoły łojowe zaczynają produkować nadmierną ilość sebum, przez co cera jeszcze bardziej się przetłuszcza i nieestetycznie się błyszczy. Skórę tłustą warto oczyszczać dwa razy dziennie, zarówno o poranku, jak i wieczorem.

Wybierz lekki krem i tonik

Aby cera tłusta pozostawała piękna, musi być odpowiednio nawilżana. Nie należy jednak kupować kremu o treściwej konsystencji, bo niepotrzebnie obciąży skórę. Wówczas będzie się ona jeszcze bardziej przetłuszczać. Intensywnie nawilżające kremu mogą także prowokować niedoskonałości. Należy wybierać lekkie kremy, które nawilżą cerę, ale nie obciążą jej. Warto poszukiwać w nich naturalnych składników aktywnych. Mowa tu zarówno o olejach, jak i o ekstraktach czy wyciągach. Jednym z interesujących składników jest na pewno ekstrakt z pokrzywy zwyczajnej, a także olejek z drzewa herbacianego. Dobrym pomysłem będzie również zakup lekkiego toniku. Warto zwrócić szczególną uwagę na hydrolaty. Hydrolaty, określane także mianem wód kwiatowych mogą pełnić dokładnie taką samą rolę jak toniki. Można używać ich do przemywania skóry o poranku, a także do przemywania skóry po oczyszczeniu jej z makijażu. Do pielęgnacji cery tłustej, z niedoskonałościami poleca się w szczególności hydrolat z czystka ladanowego, a także hydrolat z kwiatów rumianku oraz z kwiatów nagietka.

Nie przesadzaj z makijażem

Nie od dziś wiadomo, że makijaż stał się dla wielu kobiet codziennością. Nie ma w tym absolutnie nic złego, bo starannie wykonany makijaż znacząco podnosi naszą pewność siebie. Nie wolno jednak zapominać o tym, że niewłaściwie dobrane kosmetyki kolorowe szkodzą skórze. Wskazane jest więc staranne dobieranie podkładów oraz pudrów. W przypadku skóry przetłuszczającej się, dotkniętej problemem niedoskonałości, wskazane są kosmetyki mineralne. Zarówno podkłady, jak i pudry doskonale się sprawdzą. Ponadto, nie zaleca się aplikowania zbyt dużej ilości podkładu na twarz. Zdecydowanie lepszym wyborem będzie delikatny makijaż, który jedynie wyrówna koloryt skóry i ukryje większe niedoskonałości. Makijaż zawsze trzeba starannie zmyć. Warto także starać się o to, aby nie pozostawał on zbyt długo na skórze. Wówczas istnieje naprawdę małe prawdopodobieństwo tego, że pory skóry zostaną zapchane. Warto także troszczyć się o czystość pędzli, a także gąbek, przy pomocy których aplikujemy podkład. Pozostające na nim bakterie oraz grzyby mogą zaostrzać przebieg trądziku. Warto oczyszczać je specjalnymi preparatami dezynfekującymi. Wówczas istnieje spore prawdopodobieństwo tego, że uda nam się uniknąć zaostrzenia zmian skórnych.

Jak włamać się na WhatsApp bez telefonu docelowego?
Damski Sweter z Kaszmiru: Dlaczego warto zainwestować w swetry z tego wyjątkowego materiału
Wskazania do piaskowania zębów

Dodaj komentarz