Czym jest płynoterapia

Czym jest płynoterapia

Ludzki organizm w około 40-60% składa się z wody. Wartość ta, zależna jest od naszej płci, masy ciała oraz wieku. Warto pamiętać że odpowiednia mineralizacja jest kluczowa w początkowej fazie naszego rozwoju, jej regularne przyswajanie wpływa na jakość całego życia. Płyny są bardzo ważnym czynnikiem przy doborze planu dietetycznego, sporcie czy w przypadku wystąpienia wielu różnych chorób. Najbardziej skuteczną, płynną mineralizacją jest – płynoterapia.

Płynoterapia dla dorosłych

Płynoterapia to nic innego jak, podaż odpowiednio dopasowanej dawki minerałów wraz z płynem surowiczym. W przypadku osób dorosłych nie musi oznaczać jedynie typowej dożylnej kroplówki, która jest głównie stosowana w celach – pooperacyjnych, w przypadku odwodnienia, czy zatrucia żołądka. Płynoterapia dla dorosłych powinna być głównie traktowana, jako odpowiednio zbilansowana dieta, którą będzie żywić się nasza krew. Taki zabieg jest wskazany w przypadku:

  • bóli oraz osłabienia pooperacyjnego,
  • słabego gojenia się ran,
  • znacznego spadku ilości witamin w organizmie,
  • poprawy odporności po przebyciu ciężkich chorób.

Zabieg może zostać również zalecony przez specjalistę w przypadku uprawiania sportów wyczynowych, a także regularnej walce z chorobami przewlekłymi. Pamiętaj, iż dorosły człowiek, powinien spożywać około 3 litrów wody dziennie, nie musi to być jednak zwykła woda mineralna z domieszką soku z cytryny. Jeśli po konsultacji lekarskiej, specjalista zaleci doraźne przyjęcie płynoterapii, warto skorzystać z tej opcji.

Płynoterapia dla dzieci

W przypadku niemowląt oraz nieco starszych dzieci płynoterapia może okazać się kluczowym elementem całego procesu leczenia. Maluchy, aż w 80% składają się z wody, jej poziom spada zaraz po urodzeniu, dlatego bardzo ważne jest to, aby nie dopuścić do jej zbyt dużej redukcji. Tzw. terapia podtrzymująca, odgrywa tutaj kluczową rolę. Regularna, codzienna podaż płynów ustrojowych wpłynie na najbliższe miesiące rozwoju dziecka.

Jednak płynoterapia u dzieci znajduje znacznie więcej zastosowań, również w różnym wieku dziecka to m.in.:

  • terapia resuscytacyjna – stosowana jest najczęściej podczas sepsy oraz wstrząsu septycznego.
  • Terapia okołooperacyjna – jest metodą uzupełniającej płynoterapii, stosowana najczęściej po lub przed wykonaniem zabiegów operacyjnych. Jeśli istnieje taka potrzeba, płyny przetaczane są w trakcie zabiegu.
  • Terapia wyrównująca – pomaga w mineralizacji młodego organizmu, stosowana jest m.in. podczas odwodnienia.

Zasada doboru płynów ustrojowych dla dziecka wymaga indywidualnego podejścia do problemu, z którym zmaga się maluch. W takim przypadku brane są pod uwagę, wiek, poziom zaawansowania choroby oraz dojrzałość płciowa. Płynoterapię dla dzieci najczęściej stosuje się podczas odwodnienia, chorób nerek czy wątroby. W przypadku najmłodszych podawana może być nie tylko dożylnie, niektóre przypadki wymagają zastosowania terapii doustnej.

Dobra klinika stomatologiczna Kraków — komu warto zaufać?
Gdzie można wykonać psychotesty w Krakowie?
Jak dbać o zęby z wypełnieniami?

Dodaj komentarz