Okres u nastolatek – dlaczego tak boli?

Okres u nastolatek – dlaczego tak boli?

W okresie dojrzewania hormony  u młodych dziewcząt są bardzo mocno aktywne i często odpowiedzialne za zaburzenia emocjonalne, które potęgowane są również przez stres. Najbardziej widoczne w okresie dojrzewania są rzecz jasne zmiany zachodzące w obrębie rozwoju fizycznego: wzrost, budowa ciała, wygląd zewnętrzny twarzy. Podczas okresu dojrzewania rozrasta się również miednica, rozwijają się narządy płciowe, a także pojawiają się pierwsze krwawienia.

PRZYCZYNY BOLESNYCH DOLEGLIWOŚCI MENSTRUACYJNYCH U NASTOLATKI

Zmiany wewnątrz organizmu młodych dziewcząt są zdecydowanie bardziej intensywne, niż zmiany powierzchniowe. Jedną z najważniejszych dla nastolatki zmian w jej organizmie jest pojawienie się miesiączki, która po raz pierwszy daje o sobie znać między 11 a 13 rokiem życia. Wraz z pierwszym krwawieniem pojawiają się zazwyczaj dolegliwości menstruacyjne, które u dziewcząt w okresie dojrzewania bywają trudne do wytrzymania.

Niezwykle ważnym elementem dojrzewającej nastolatki jest zaakceptowanie swojej pierwszej miesiączki, gdyż brak akceptacji i wmawianie sobie, że każda miesiączka jest utrudnieniem życia może łatwo doprowadzić do zaburzeń na tle psychologicznym, które potęgowane stresem bardzo często kończą się występowaniem bólów menstruacyjnych.

Wszelkie młodzieńcze zmiany hormonalne, nazywane często burzą hormonów mogą zaburzyć prawidłowe funkcje fizjologiczne macicy.

Dziewczęta o większej wrażliwości, które mocniej od swoich koleżanek przeżywają swoje pierwsze miłosne rozterki, intensywniej odczuwają otaczającą je rzeczywistość, a także te nastolatki, którym nie przychodzi łatwo rozwiązywanie problemów, są znaczenie bardziej narażone na występowanie bolesnych miesiączek. Wariujące w organizmie hormony obciążają mięśnie macicy, a jej zbyt częste skurcze często powodują uczucie silnego bólu.

Na bolesne dolegliwości w czasie okresu narażone są również nastolatki, które za wszelką cenę dążą do perfekcji, czy to w nauce, czy w życiu osobistym. Dziewczęta te często podejmują się trudnych wyzwań, nawet takich, które przerastają ich możliwości.

Najczęstszą przyczyną bolesnych skurczów u dziewcząt będących w okresie dojrzewania nie są jednak czynniki emocjonalne, lecz zbyt duża czynność macicy której towarzyszy także krwawienie.

Kolejnym elementem powodującym nadmierny ból podczas okresu jest nieregularny tryb życia, który w połączeniu z szeroko rozwiniętymi emocjami może doprowadzić także do tego, że cykl nie będzie regularny, tzn. czasowość jego występowanie nie będzie powtarzalna; będzie raz krótszy, a kiedy indziej będzie się wydłużał. Podczas nieregularnego cyklu należy zachować szczególną ostrożność, gdyż nieregularność idzie często w parze z bolesnymi skurczami miesiączkowymi, na które młoda osoba może być w dniu ich pojawienia się nieprzygotowana. Tak więc podczas nieregularnych miesiączek nie jest wskazanie odchudzanie, którego następstwem są zaburzenia hormonalne.

Bolesne dolegliwości menstruacyjne w okresie pokwitania uśmierza się w identyczny sposób jak u kobiet dojrzałych.

Smakowite potrawy lekkostrawne — sekret zdrowej diety
Oftalmoskop: Jak działa i dlaczego jest kluczowy w diagnostyce chorób siatkówki?
Jak włamać się na WhatsApp bez telefonu docelowego?

Dodaj komentarz