Borelioza jest chorobą zakaźną, wynikającą z obecności w ustroju bakterii z rodzaju Borrelia burgdorferi. Drobnoustroje są przenoszone wraz ze śliną kleszczy, które mogą atakować zarówno człowieka jak i zwierzęta.
Jeżeli nie udało się uniknąć ugryzienia kleszcza, należy jak najszybciej go usunąć. Nie wolno też zapominać, że po usunięciu kleszcza, miejsce po ugryzien
iu należy zdezynfekować.
Gdy bakteria wniknie do ustroju, umiejscawia się w obrębie tkanki łącznej, mięśni, w tkance nerwowej, w kościach lub w gałce ocznej. Bakteria posiada zdolność wydzielania substancji toksycznych, które mogą prowadzić do zaburzeń pamięci, drętwienia kończyn i języka. Ze zwględu na brak szybkich reakcji organizmu na obecność bakterii, choroba jest bardzo trudna do wczesnego wykrycia.
Przebieg choroby można podzielić na trzy etapy:
Zlokalizowana infekcja.
Rozproszona infekcja.
Przewlekła infekcja.
Pierwszy etap boreliozy charakteryzuje się występowaniem trzech zjawisk: rumienia wędrującego, nacieku limfocytarnego i objawów grypopodobnych. Rumień wędrujący to zaczerwienienie pojawiające się w miejscu ukąszenia kleszcza. Wielkość zmiany, jest spora, ale nie występuje u każdej osoby zainfekowanej. Naciek limfocytarny przybiera postać zbliżoną do odcisku, z tą różnicą, że umiejscawia się w obrębie nie narażonym na ucisk (płatki uszne) i zawiera płyn bakteryjny. Oba zjawiska, są wystarczające do rozpoznania choroby, ale niestety nie występują zawsze.
Drugi etap choroby obejmuje nawracające dolegliwości stawowe, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych oraz zapalenie mięśnia sercowego. Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych objawia się bólami głowy, sztywnością karku, wymiotami, gorączką, sennością, podwójnym widzeniem, śpiączką lub padaczką. Choroba ujawnia się w postaci krwistoczerwonej wysypki i może prowadzić do śpiączki lub nawet do śmierci. Zapalenie mięśnia sercowego manifestuje się bólem w klatce piersiowej, rozwojem niewydolności serca i w konsekwencji także, może prowadzić do śmierci.
Trzeci etap, przewlekłej infekcji objawia się porażeniem nerwów, zaburzeniami czucia, zaburzeniami psychicznymi, osłabioną pamięcią, zanikowym zapaleniem skóry, bólami mięśni i nieustannym zmęczeniem. Zanikowe zapalenie skóry to choroba skóry, której charakterystycznymi objawami są czerwone plamy. Skóra w miejscu zmian jest przesuszona, osłabiona i wręcz przezroczysta. Choroba jest przewlekła i zajmuje coraz większe obszary skóry, rozpoczynając od powierzchni dłoni i stóp.
W przypadku nie zaobserwowania rumienia, ani nacieku limfocytarnego, wykrycie boreliozy może wiązać się właściwie jedynie z wnioskowaniem lekarskim, w trakcie badań pod zupełnie innym kątem. Istnieje szereg objawów ogólnoustrojowych, które równocześnie oznajmują o infekcji Borrelią, ale nie tylko dotyczą samej Boreliozy. Przykładowo gorączka, zmiana masy ciała, drętwienie kończyn, kurcze mięśni, tiki mięśniowe, zaburzenia słuchu, zmiany nastroju, zapalenie wątroby i wiele różnych niespecyficznych objawów.
Wymienione wyżej stany chorobowe, towarzyszące poszczególnym etapom rozwoju Boreliozy są bardzo niebezpieczne dla zdrowia człowieka. Niektóre z nich, jak już wcześniej wspomniano, mogą nawet doprowadzić do zgonu. Dlatego tak istotne jest, aby chronić swój organizm przed ugryzieniami kleszczy.