Bezdech u dzieci i sposoby jak sobie z nim poradzić

Bezdech u dzieci i sposoby jak sobie z nim poradzić

Na samą myśl o tym, że twoje dziecko za chwile zacznie płakać dostajesz gęsiej skórki? Pewnie jesteś rodzicem dziecka, które podczas płaczu potocznie mówiąc zanosi się. W swojej pracy spotykam się każdego dnia z sytuacją, gdy dzieci płaczą. Jest to normalna w końcu obca Pani, dotyka, coś robi i jeszcze boli. Sam mój widok w sali dziecka powoduje już niepokój, nie raz nie zdążę wejść a już dziecko szaleje. Spotykam różne dzieci, które różnie reagują.Gdy dziecko się zanosi przeważnie rodzice są bardzo zaniepokojeni, muszę przyznać, że dla mnie, mimo iż spotykam ten widok na co dzień, również nie jest przyjemny. Spotykam się z przypadkami, że dzieci są hospitalizowane z powodu zanoszenia się, ze względu na wielki strach rodziców wynikający z tego zjawiska. Bezdech podczas płaczu jest bardzo często spotykany u dziecka.

Bezdech podczas płaczu – Czym tak właściwie jest zanoszenie się dziecka ?

Bezdech podczas płaczu – Jest to nic innego jak silna reakcja organizmu dziecka na stres, nową sytuację. Dziecko przeważnie płaczę gdy się boi, nie zna czegoś. Dziecko płacze, po czym jego płakanie robi się głuche i bezgłośne, nie potrafi złapać powietrza, nagle buźka dziecka robi się czerwona a usteczka sinieją. Przeważnie towarzyszy temu również unieruchomienie dziecka i ciałko sztywnieje. Zdarza się, że w wyniku „zanoszenia się”, dziecko może na chwile stracić przytomność.

Utrata przyjemności jest reakcją na niemożność oddechu – dzięki krótkiej utracie przytomności oddech dziecka powraca. Dziecko na kilka sekund traci oddech, po czym oddech samoistnie wraca. Należy pamiętać, ze przeważnie sytuacja ta jest niegroźna dla zdrowia i życia dziecka. Sytuacja ta jest niczym innym jak sposobem obrony organizmu przed stresem i nowym doznaniem. Widok ten, na pewno napawa rodziców strachem i przerażeniem. Nic dziwnego, w końcu nie jest przyjemny. Gdy bezdech wynikający z zanoszenie się, pojawia się pierwszy raz na pewno potrafi bardzo zaniepokoić rodziców.

Bezdech podczas płaczu – Jak sobie radzić z zanoszącym się dzieckiem?

Najczęściej stosowanym sposobem, który przeważnie działała jest dmuchnięcie w nosek dziecka. Gdy dziecko zanosi się płaczem, należy nabrać powietrze i mocno dmuchnąć w jego nosek i usta. Dziecko w wyniku lekkiego szoku powinno zaraz załapać i zacząć oddychać normalnie.
Należy wziąć dziecko na ręce i delikatnie pokołysać nim góra- dół. Przeważnie podczas zmiany pozycji dziecko potrafi nabrać powietrza i zaraz oddech powraca.
Gdy powyższe sposoby nie pomagają, można dziecko delikatnie uszczypnąć w pośladek czy też nogę. Będzie to nowy bodziec, podczas którego dziecko przeważnie zaczyna poprawnie oddychać.
Czasami, gdy dziecko się zanosi, delikatnie można pochlapać jego buźkę zimną wodą. Sposób ten przeważnie stosuje podczas kąpieli dziecka, gdyż mam kran w wodą pod ręką. Dziecko się wystraszy i zaczyna poprawnie oddychać.
Dostarczenie dziecku dawki świeżego powietrza, też pomaga. Wystarczy uchylić okno, czy balkon i podbiec z dzieckiem, wówczas haust świeżego powietrza dostarczony do płuc pozwoli na swobodne oddychanie.
Należy unikać sytuacji stresowych dziecka, jednak jest to czasem nie możliwe. Szczepienia , pobierania krwi czy codzienne nowe czynności mogą wywołać stres u dziecka. Najważniejsze jest aby rodzic zachował spokój, w każdej niepokojącej sytuacji dziecka. Nasze dziecko wyczuwa nasz stres i samo zaczyna się niepokoić. Spokojni rodzice to spokojne dziecko.

Podsumowanie !

Bezdechy u dziecka podczas płaczu zdarzaj się bardzo często. Przeważnie pojawiają się już w pierwszych dniach życia, jednak u starszych dzieci również mogą się zdarzać. Im dziecko starsze, tym zanoszenie się ustaje. Warto znać proste sposoby na radzenie sobie z bezdechami, aby czuć się pewniej. Ważne, aby rodzice bez paniki potrafili poradzić sobie z sytuacjami, które spotykają nasze dzieci. Stres rodzica jest dodatkowym stresem dla dziecka. Podczas bezdechu należy zachować zimną krew i przede wszystkim wiedzieć jak pomóc naszemu maluchowi. Gdy bezdechu zdarzają się bardzo często i jesteś nimi przerażona, wydaje Ci się, że sobie z nimi nie radzisz warto podczas wizyty u lekarza wspomnieć o niepokojących objawach u twojego dziecka.

Damski Sweter z Kaszmiru: Dlaczego warto zainwestować w swetry z tego wyjątkowego materiału
Wskazania do piaskowania zębów
Co zamiast endoprotezy biodra?

Dodaj komentarz