Anatomiczne układy w ciele człowieka

Anatomiczne układy w ciele człowieka

Czy wiesz, że ciało dorosłego człowieka zbudowane jest najczęściej z 206 kości? A całkowita długość naczyń krwionośnych wynosi ponad 100 000 kilometrów? A może obiło Ci się o uszy, że krąży w nich niecałe 5 litrów krwi? Albo że długość przewodu pokarmowego wynosi 9 metrów?

Chociaż studenci uczelni medycznych przeklinają naukę anatomii, w rzeczywistości to, jak jest zbudowany człowiek, FASCYNUJE!

Poznaj swój szkielet

Podstawą nadającą kształt naszemu ciału jest szkielet. To do niego przyczepione są mięśnie i na nim opierają się narządy. W skład szkieletu wchodzą kości i chrząstki. Te pierwsze występują w miejscach podatnych na obciążenia oraz tam, gdzie potrzebna jest bezwzględna sztywność. Chrząstki są sprężyste, dlatego budują takie struktury w organizmie jak przegroda nosowa, krtań czy stawy.

Kości dzielone są ze względu na kształt – płaskie, długie, krótkie i różnokształtne.

Połączenie co najmniej dwóch kości to staw. Jego podstawową funkcją jest umożliwienie ruchu.

Kości stanowią także miejsce przyczepu dla mięśni.

Tyle na barkach mięśni…

Tkanka mięśniowa to około 40% masy ciała. Dzięki kurczliwości stanowi najważniejszy element układu ruchu człowieka. Ruchy mięśni szkieletowych możemy kontrolować . Zaliczamy do nich m. in. mięsień dwugłowy ramienia czy mięsień pośladkowy.

Drugą grupę stanowią mięśnie gładkie. Ich kurczliwość jest niezależna od naszej woli. Przykładami są mięśnie jelit czy źrenicy.

Poznaj każdy układ Twojego ciała

Wewnątrz ciała znajdują się pogrupowane struktury i narządy.  Tworzą one układy.

Zależnie od tego, jakie dana grupa pełni funkcje, wyróżniamy układ:

pokarmowy,
moczowo-płciowy,
nerwowy,
wewnątrzwydzielniczy,
oddechowy,
krwionośny,
immunologiczny.

Z zewnątrz ciało pokryte jest powłoką zewnętrzną, czyli po prostu skórą. Wbrew pozorom, ta również jest odpowiedzialna za szereg różnorodnych funkcji.

Układ pokarmowy rozpoczyna się jamą ustną a kończy odbytnicą. Oprócz przewodu pokarmowego, którym spożyta żywność wędruje przez nasze ciało, zalicza się do niego również gruczoły. Wątroba, trzustka i ślinianki stanowią integralną część tego systemu.

Układ moczowo-płciowy odpowiedzialny jest za dwie funkcje – usuwanie zbędnych produktów przemiany materii i rozmnażanie. U kobiety budują go oddzielne struktury, natomiast u mężczyzn prącie stanowi element wspólny układu moczowego i płciowego.

Układ nerwowy zbudowany jest z wyspecjalizowanych komórek – neuronów – które integrują cały organizm i sterują jego czynnościami.

Podobne zadania pełni układ wewnątrzwydzielniczy, nazywany również dokrewnym. Produkowane przez komórki gruczołowe hormony pełnią funkcje regulacyjne.

Układ oddechowy tworzą nos, gardło, tchawica, oskrzela i płuca. Wymiana gazowa, za którą jest odpowiedzialny jest podstawową czynnością naszego organizmu.

Układ krwionośny to rozbudowany system naczyń – żył, tętnic i naczyń włosowatych. Krew, która trafia do każdej komórki ciała, krąży dzięki działalności serca.

Układ immunologiczny odpowiedzialny jest za mechanizmy odpornościowe. W jego skład wchodzą narządy limfoidalne, naczynia chłonne oraz wszystkie komórki biorące udział w reakcjach immunologicznych.

Jak włamać się na WhatsApp bez telefonu docelowego?
Damski Sweter z Kaszmiru: Dlaczego warto zainwestować w swetry z tego wyjątkowego materiału
Wskazania do piaskowania zębów

Dodaj komentarz