Najgroźniejsze choroby jakie dotykają skórę

Najgroźniejsze choroby jakie dotykają skórę

Waży ponad 4 kg, a zajmuje 2m² powierzchni. Jest największym organem naszego organizmu! Chroni przed utratą ciepła, jest ważnym elementem układu odpornościowego, bierze udział w gospodarce wodno – elektrolitowej, zachodzi w niej biosynteza witaminy D.

Skóra to najbardziej widoczny i dostępny organ. Łatwo zauważyć na niej zmiany, które mogą być objawem nie tylko choroby samej skóry, ale także dolegliwości ogólnoustrojowych.

Czyrak

Czyrak to zapalenie mieszka włosowego, któremu towarzyszy wytworzenie czopa ropnego. Początkowo na skórze zauważalny jest guzek, który stopniowo  powiększa się, aż w końcu zamienia w krostę.

Guzki są twarde i bolesne. Ich nieestetyczny wygląd często skłania do samodzielnego wyciskania, jednak takie postępowanie doprowadza do ich rozprzestrzenienia na pobliskie mieszki włosowe i tworzenia kolejnych zmian.

Za powstawanie czyraków odpowiedzialne są bakterie, najczęściej gronkowce. Zdecydowanie częściej pojawiają się u osób chorujących na cukrzycę i niedbających o higienę twarzy.

W leczeniu stosuje się maści ichtiolowe i przeciwbakteryjne. Czasami konieczne jest nacięcie powstałego czopa oraz zastosowanie antybiotykoterapii.

Czerniak złośliwy

Czerniak jest nowotworem złośliwym skóry. Zdecydowana większość czerniaków pojawia się na skórze, jednakże choroba może zaatakować również błony śluzowe i gałkę oczną. Komórki tego nowotworu rozrastają się wyjątkowo szybko i równie szybko mogą dawać przerzuty. Choroba jest trudna w leczeniu, ale gdy uda się ją zdiagnozować w początkowych stadiach i zmiana zostanie natychmiast usunięta, wyleczalność jest bliska stu procentom.

Właśnie dlatego należy uważnie obserwować znamiona wrodzone, które mogą przeobrazić się w komórki nowotworowe. Jeżeli zmieniają kształt, barwę lub zaczynają robić się wypukłe, należy szybko udać się do lekarza!

W profilaktyce ważne jest również unikanie opalania na słońcu i  w solarium oraz stosowanie filtrów przeciwsłonecznych.

Liszaj płaski

Ta przewlekła choroba zapalna skóry dotyka ludzi w każdy wieku. Pojawia się nagle, pod postacią czerwonych grudek, którym najczęściej towarzyszy znaczny świąd. I to właśnie z powodu uporczywego świądu większość chorych zgłasza się do dermatologa.

Przyczyny choroby nie są dokładnie poznane. Przypuszcza się, że liszaj może mieć podłoże autoimmunologiczne. Do jego powstania może się również przyczynić silny wstrząs psychiczny lub przyjmowanie niektórych farmaceutyków.

Leczenie ma wyłącznie charakter objawowy i polega głównie na łagodzeniu uczucia świądu. W cięższych postaciach choroby stosowane są glikokortykosteroidy.

Rybia łuska

Rybia łuska to określenie wielu genetycznych chorób powodujących zaburzenia rogowacenia skóry. W niektórych postaciach dochodzi do wytwarzania na ciele zmian przypominających łuski, ale nie zawsze. Czasami skóra jest po prostu bardzo przesuszona i silnie się łuszczy.

Choroba pojawia się u jednego dziecka na tysiąc urodzeń. Objawy rozpoczynają się w pierwszych miesiącach życia i najczęściej ustępują wraz z wiekiem.

Rybia łuska może mieć również charakter nabyty. Pojawia się u osób niedożywionych, z nieswoistymi zapaleniami jelit i niektórych chorobach wątroby.

Jak włamać się na WhatsApp bez telefonu docelowego?
Damski Sweter z Kaszmiru: Dlaczego warto zainwestować w swetry z tego wyjątkowego materiału
Wskazania do piaskowania zębów

Dodaj komentarz