Szacuje się, że nawet co drugi pacjent onkologiczny wspiera swoje leczenie alternatywnymi, często naturalnymi sposobami walki z rakiem. Tradycyjne leczenie wiąże się z wieloma skutkami ubocznymi i powikłaniami. Podczas zażywania tylu chemicznych substancji, warto wesprzeć organizm naturalnymi, podstawowymi środkami leczenia, jakimi są rośliny. Choroba onkologiczna nie tylko niszczy organizm, ale również sieje spustoszenie w sferze psychicznej. Pacjenci skarżą się na: obawy przed śmiercią, brak poczucia wiary, jak również trudny dostęp do leków w walce z nowotworem. Wszystkie te czynniki sprawiają, że narasta potrzeba innych form leczenia. Często zdarza się, że to rodzina i osoby bliskie pacjentowi szukają nietypowych form leczenia raka. Czy alternatywne metody leczenia są bezpieczne? Czy warto wspomagać się medycyną naturalną? Jakie są skutku uboczne?
Medycyna naturalna w walce z nowotworem – bezpieczeństwo
Współczesne badania nie dają pewnej odpowiedzi na to, czy medycyna naturalna jest skutecznym środkiem do walki z nowotworem. Sposoby te tylko w niewielkim stopniu są akceptowane podczas leczenia tradycyjnymi formami terapii onkologicznej.
Naturalne środki w walce z nowotworem obejmują homeopatię, przyjmowanie witamin, suplementów diety, grzybów, zmian w diecie. Alternatywne formy terapii onkologicznej nie zostały zweryfikowane klinicznie i są proponowane przez zwolenników niekonwencyjnych form leczenia nowotworów. Nierzadko zdarza się, że zwolennikami takich form terapii są profesjonaliści – lekarze o różnych specjalizacjach.
Gdy wszelkie próby w walce z nowotworem zawodzą – normalnym jest fakt, że pacjent szuka pomocy w innych terapiach nowotworu. Osoba ta i jej rodzina szuka nadziei i pomocy w sytuacjach bez wyjścia. Z pomocą idzie wielu znachorów, bioenergoterapeutów, a nawet uzdrowicieli, który przez swoje oddziaływanie pomagają nie tylko osobie chorej, ale również jej bliskim.
Szczególnie niebezpieczne jest zastępowanie tradycyjnego leczenia metodami niekonwencjonalnymi uznanymi przez medycynę. Zdarza się, że stosując się do wskazówek osób z kręgu medycyny naturalnej, pacjent opóźnia proces leczenia lub go porzuca. Medycynę naturalną, jako wspomagacz w walce z nowotworem trzeba bezwzględnie stosować pod okiem specjalisty.
Naturalna medycyna – czy warto?
Osoby wspomagające terapię onkologiczną naturalnymi środkami często odczuwa znaczną poprawę. Wiąże się to niestety z tak zwanym efektem placebo. Warto jednak wspomóc się naturalnymi środkami, gdyż wiara może czynić cuda.
System opieki nierzadko pomija sferę psychiczną pacjentów onkologicznych. Należałoby skupić się na wspieraniu pacjentów, budowaniu ich pewności siebie, poczuciu bezpieczeństwa i wspieraniu siły w walce o zdrowie.
Pacjenci często w czasie leczenia tracą wiarę i siłę – dlatego sięgają po medycynę niekonwencjonalną, dotyczy to przede wszystkim: preparatów ziołowych, usług chiropraktyków, akupunktury, masażystów, a nawet usług uzdrowicieli, hipnotezerów a nawet energoterpautów.
Skutki uboczne
Nietypowe diety, suplementacje mogą nieść za sobą szereg skutków ubocznych. Pacjenci, często na własną rękę stosują się do wskazówek znalezionych w Internecie – jest to bardzo niebezpieczne dla ich zdrowia i życia.
Stosowanie diet i środków w walce z nowotworem może prowadzić do deficytów kalorycznych, pozbawienia organizmu podstawowych składników odżywczych, nieodpowiedniego poziomu witamin. W tej sytuacji, odpowiednim byłoby poinformowanie każdego pacjenta onkologicznego o diecie, która może wspomóc terapię.
Często zioła, lub nadmiar witamin może przysporzyć wiele złego – jak niewydolność wątroby, stany zapalne, osłabienie organizmu i wiele innych.
Pacjent, który nie jest zadowolony z tradycyjnych form terapii powinien skonsultować to z wieloma profesjonalistami z dziedziny medycyny. Brak jakikolwiek informacji w pismach naukowych wskazują na niepotwierdzone działanie medycyny naturalnej w walce z nowotworem. Na pewno warto szukać wszelkiej pomocy, jednak ze zdrową refleksją.