Rozwój społeczny dziecka – co warto wiedzieć

Rozwój społeczny dziecka – co warto wiedzieć

Czym jest rozwój społeczny dziecka?

Rozwój społeczny dziecka jest to nabywanie umiejętności tworzenia relacji ze światem, nawiązywanie kontaktów w ludźmi i komunikowanie się. Dzieci uczą się dostosowywać do społeczeństwa. Rozwój społeczny dziecka cechuje się opanowywaniem norm i zasad świata, nauką rozwiązywania konfliktów, współdziałania w grupach, interakcji z rówieśnikami, itp. Już w pierwszych dniach życia zaczyna się rozwój społeczny dziecka, na początku główną rolę odgrywają relację z opiekunami, rodziną, stopniowo to grono się powiększa. Do rozwoju tego poziomu niezbędny jest kontakt dziecka z rówieśnikami. Bardzo ważne są okazje do uspołeczniania dzieci, otóż w jaki sposób mielibyśmy nauczyć się życia w społeczeństwie, gdy przebywalibyśmy ciągle sami w domu? Ważne jest aby unikać spotkań dzieci z ludźmi, którzy wprawiają ich w niekomfortowość lub przykrość, ludzie którzy będą sprawiać dziecku radość, sprawią, że samo będzie chciało się uspołeczniać. Ważne jest abyśmy przygotowali dziecko do różnych sytuacji w społeczeństwie, które mogą napotkać, podpowiadaj jak należ prawidłowo budować relacje z innymi, zabieraj je w miejsca, gdzie będą miały styczność z rówieśnikami. 

Poziomy rozwoju społecznego dziecka

Rodzice są dla dziecka najważniejszymi modelami społecznych zachowań, rozwój społeczny dziecka to bardzo ważna rzecz i należy zadbać by przebiegał on prawidłowo. 

– Już w pierwszych godzinach życia maleństwa tworzą się jego pierwsze relacje, bliskość i proste gesty kształtują więź i przywiązanie, dziecko komunikuje się z tobą za pomocą płaczu, sygnalizując, że coś jest nie tak, tutaj ważna jest prawidłowa reakcja, zapewnienie dziecku bezpieczeństwa.

– Pomiędzy 2 a 3 miesiącem życia, dziecko potrafi już rozpoznawać znajome twarze i reagować na nie, w 7-8 miesiącu mogą zacząć odczuwać lęk na widok jakiejś osoby.

– Gdy dziecko zaczyna robić się coraz bardziej samodzielne, pomiędzy 1-3 rokiem swojego życia, należy wprowadzić do relacji dane zasady i reguły, musisz wykazać się jako rodzic stanowczością i konsekwencją, aczkolwiek nie zapominając dalej o wsparciu i poczuciu bezpieczeństwa. Gdy dziecko nauczy się przestrzegania danych zasad i granic, będzie łatwiej odnaleźć się mu w społeczeństwie i grupie rówieśniczej.

– Dzieci osiągające 4 lata są świadome swoich uczuć i starają się nad nimi panować. Zaczynają tworzyć pierwsze przyjaźnie z rówieśnikami, próbują bardziej poznać świat dorosłych, często bawiąc się “w dom”.

– W 5 i 6-ścio latkach budzą się coraz wyższe emocje, łatwiej jest im zrozumieć potrzeby innych, przystosowują się do zasad, które panują w danej grupie.

– Dla przedszkolaków głównym wzorcem jest rodzina i środowisko przedszkolne, relacje z rodzicami i rodzeństwem odgrywają niesamowicie dużą rolę, maluchy przejmują wzorce i dane role. Natomiast w przedszkolu porządek w postaci jasno określonych zasad i reguł, motywuje dzieciaki do pozytywnych zachowań i nawiązywania dobrych relacji. 

 Jak wspierać rozwój społeczny naszego dziecka

Istnieje wiele sposobów na wsparcie naszego dziecka podczas jego społecznego rozwoju, najważniejsze jest jego obserwowanie, pobudzanie go do interesowania się światem, otwartości na różne rzeczy/relacje. Staraj się nauczyć dziecko identyfikowania emocji, okazuj mu miłość i szacunek.  Na pewno nie trzeba obawiać się krótkich wycieczek czy wizyt u znajomych – im więcej tego rodzaju bodźców będzie miało zapewnione dziecko, tym lepiej. Pamiętajmy, że niektóre sytuacje, które dla nas – dorosłych są oczywiste do danej reakcji, dla dzieci mogą być czymś nowym, zaskakującym. Dzieci potrzebują czasu i doświadczeń. Bądźmy świadomi emocjonalności dzieci, starajmy się zrozumieć jego potrzeby i też uczmy go potrzeb innych ludzi. Podchodźmy spokojnie do sytuacji w których znajduje się nasze dziecko.

Jak budować zdrowe relacje społeczne już w wieku przedszkolnym?
3 miesięczne dziecko – już mówi?
Funkcje Poznawcze: Klucz do Rozumienia Naszego Umysłu

Dodaj komentarz