Ciąża to czas pełen skrajnych emocji. Z jednej strony towarzyszy nam radość, że na świat przyjdzie dziecko. Z drugiej strony rodzice są pełni niepokoju o prawidłowy rozwój swojej pociechy oraz niepewności i pytań na które nie znają odpowiedzi. Stan ten szczególnie towarzyszy rodzicom, którzy oczekują swojej pierwszej pociechy. Problemy i pytania mogą pojawić się już na samym początku ciąży. Pierwszą kwestią, która często sprawia trudności jest wyznaczenie terminu porodu. W jaki sposób należy to zrobić?
Ile czasu trwa ciąża?
Podstawowe pytanie na które powinniśmy sobie odpowiedzieć brzmi ile czasu tak właściwie trwa ciąża? Donoszona fizjologiczna ciąża trwa 280 dni, czyli 40 pełnych tygodni. Za początek ciąży uznaje się moment, w którym doszło do zapłodnienia. Tak na prawdę bardzo ciężko jest wyznaczyć konkretny dzień, gdyż do zapłodnienia mogło dojść nawet kilka dni od owulacji i stosunku. Z tego względu wyznaczona data jest jedynie odnośnikiem, kiedy mniej więcej powinien nastąpić poród. Za ciąże donoszoną uznaje się, jeżeli kobieta urodzi pomiędzy 38 a 42 tygodniem ciąży. To daje, aż 4 tygodnie, w których kobieta może urodzić dziecko.
Wyznaczanie dnia porodu z dnia zapłodnienia
Pierwszą metodą wyznaczenia dnia porodu jest obliczenie go na podstawie dnia, w którym doszło do zapłodnienia. Jest to najprostsza metoda, bowiem do dnia zapłodnienia należy dodać okres ciąży, czyli 280 dni. Drugą opcją jest odliczenie 40 pełnych tygodni od dnia zapłodnienia.
Dzień porodu = dzień zapłodnienia + 280 dni
Wyznaczanie dnia porodu z ostatniego dnia miesiączki
Z racji, że określenie dokładnego dnia zapłodnienia może sprawiać problemy to został opracowany drugi sposób określania dnia porodu. Ta metoda jest wykorzystywana przez lekarzy i opiera się na regule Naegelego. W tej metodzie z założenia cykl menstruacyjny trwa 28 dni. Jeżeli cykl kobiety trwa dłużej, to należy uwzględnić to w obliczeniach, aby możliwie jak najbardziej precyzyjnie określić dzień porodu. Do wykonania obliczeń będzie nam potrzebny jedynie pierwszy dzień ostatniej miesiączki.
Data porodu = pierwszy dzień ostatniej miesiączki + rok – 3 miesiące – 7 dni
Jeżeli kobieta ma cykle krótsze niż 28 dni to należy od wartości 7 odjąć liczbę dni o jaką różni się cykl kobiety od założonego 28 dniowego cyklu z metody. Jeżeli natomiast kobieta ma cykle dłuższe niż 28 dni to należy dodać te dni do wartości 7
Która metoda jest najdokładniejsza?
Obie metody charakteryzują się podobną skutecznością. Metoda wyznaczania dnia porodu z pierwszego dnia ostatniej miesiączki jest powszechnie stosowana przez lekarzy ginekologów. W oparciu o wykonane badanie prenatalne USG pierwszego trymestru data ta może zostać delikatnie zmodyfikowana, tak aby możliwie jak najbardziej przybliżyć ją do faktycznego dnia porodu.
Co zrobić jeśli poród nie rozpocznie się w wyznaczony dzień?
Należy pamiętać, że wyznaczony dzień jest jedynie orientacyjny. Kobieta może urodzić między 38 a 42 tygodniem. Dokładnie w wyznaczony dzień rodzi jedynie 5% kobiet. Jeżeli wyznaczony dzień już minął a poród nadal się nie rozpoczął to nie należy się tym przejmować. Można próbować w naturalny sposób przyśpieszyć poród np. dużo chodzić, uprawiać seks oraz stymulować sutki, co pobudzi produkcję oksytocyny. Jeżeli poród nie rozpocznie się samoistnie w ciągu 10 dni od wyznaczonej daty porodu to należy zgłosić się do swojego lekarza ginekologa bądź bezpośrednio do szpitala w którym planujemy rodzić. Zdarza się, że konieczna jest indukcja porodu. Nie należy czekać dłużej niż do końca 42 tygodnia ciąży.