Rezonans magnetyczny – co warto o nim wiedzieć?

Rezonans magnetyczny – co warto o nim wiedzieć?

Rezonans magnetyczny to relatywnie popularne badanie, które cechuje się bezinwazyjnością. Dzięki jego zastosowaniu możliwe jest uzyskanie obrazów przekroju ciała bez korzystania z promieniowania jonizującego. Sprawia to, że wykonanie tego badania jest bezpieczne i w większości przypadków nie przynosi ono niepożądanych reperkusji zdrowotnych.

Kiedy warto wykonać rezonans magnetyczny?

Rezonans magnetyczny może być wykonywany podczas diagnostyki wielu poważnych chorób. Stosuje się go zarówno u pacjentów skarżących się na przewlekłe bóle głowy, jak i u ludzi, u których występuje podejrzenie epilepsji oraz innych chorób o podłożu neurologicznym. Dzięki temu badaniu możliwe jest zdiagnozowanie tętniaków naczyń mózgowych, stwardnienia rozsianego czy nowotworu. Przeprowadzony rezonans magnetyczny może również poinformować o problemach z kręgosłupem bądź sercem. U większości pacjentów rezonans jest w pełni bezpieczny, aczkolwiek istnieją grupy osób, u których badanie to nie powinno być wykonywane. Zaliczamy do nich chociażby ludzi posiadających wszczepione elementy metaliczne.

W jaki sposób przygotować się do rezonansu magnetycznego?

Aby wynik rezonansu był rzetelny i zgodny z rzeczywistością, obligatoryjne jest odpowiednie przygotowanie do badania. Przede wszystkim należy ubrać się w luźną i wygodną odzież, która nie posiada żadnych metalowych elementów. Rezonansu nie można bowiem wykonać, jeżeli w pobliżu znajdują się paski, zegarki, biżuteria czy nawet aparaty słuchowe. W przypadku badania głowy kobiety powinny także zadbać o wcześniejsze zmycie makijażu. Przed rozpoczęciem badania warto również poinformować lekarza o ewentualnych przyjmowanych lekach. Niekiedy mogą one mieć bowiem wpływ na otrzymany wynik. Jeżeli podczas badania podawany będzie kontrast, nie wolno jeść żadnych posiłków na dwie godziny przed rozpoczęciem tej procedury. W tym okresie dopuszczalne jest jedynie picie wody niegazowanej.

Co przynieść ze sobą na badanie?

Na rezonans magnetyczny należy zabrać ze sobą przede wszystkim poprzednie wyniki badań. Przydatne mogą być informacje na temat przebytego USG, RTG czy TK. Jeżeli pacjent w przeszłości miał operację neurochirurgiczną, to również warto zabrać ze sobą dokumenty, które precyzyjnie opisują jej przebieg. Co istotne, do prywatnego lekarza nie trzeba posiadać żadnego skierowania – wystarczy jedynie dokument tożsamości. Osoby decydujące się na rezonans z zastosowaniem kontrastu powinny przynieść ze sobą aktualny wynik stężenia kreatyniny.

Gdzie wykonać rezonans magnetyczny?

Chcesz wykonać rezonans magnetyczny, ale nie potrafisz znaleźć dobrego specjalisty? Jeżeli tak, to klinika REX MEDICA powinna być kapitalnym wyborem dla Ciebie. Wykonywanie rezonansów magnetycznych jest jej prawdziwą specjalnością. Korzysta ona z profesjonalnego sprzętu, a pracujący w niej lekarze mają olbrzymią wiedzę i doświadczenie w swojej branży. Sprawia to, że podjęcie decyzji o skorzystaniu z pomocy tego usługodawcy zawsze jest prawdziwym strzałem w dziesiątkę.

Smakowite potrawy lekkostrawne — sekret zdrowej diety
Oftalmoskop: Jak działa i dlaczego jest kluczowy w diagnostyce chorób siatkówki?
Sprawdź, jak wzmocnić organizm!

Dodaj komentarz