Podróż z nowordkiem samochodem – o czym musisz pamiętać?

Podróż z nowordkiem samochodem – o czym musisz pamiętać?

Podróż z noworodkiem samochodem – o czym musisz pamiętać?

Pierwsze podróże z nowo narodzonym dzieckiem bywają naprawdę stresujące. Wystarczy jednak odpowiednio się przygotować, by ułatwić jazdę samochodem zarówno sobie, jak i maluchowi. Sprawdź, o czym musisz pamiętać!

Podstawa, czyli wygodny fotelik

Wybór odpowiedniego fotelika to tak naprawdę podstawowy krok, który musisz zrobić przed pierwszą jazdą. Wówczas podróż z noworodkiem samochodem stanie się bezpieczna. Obecnie największym zainteresowaniem, w przypadku noworodków – cieszą się foteliki montowane tyłem do kierunku jazdy. Posiadają pasy bezpieczeństwa, które w trakcie podróży powinny dobrze przylegać do ciała dziecka. Takie rozwiązanie jest zarówno wygodne dla dziecka, jak i bezpieczne. Podczas hamowania samochodu, szyja nie byłaby w stanie utrzymać ciężkiej głowy dziecka siedzącego przodem. Ryzyko wypadku jest więc zwiększone.

Warto zaznaczyć, że u noworodka głowa to około 25% masy całego ciała, podczas gdy u osoby dorosłej jest to około 7%. Zwracaj uwagę przede wszystkim na te foteliki samochodowe, które pozytywnie zaliczyły testy zderzeniowe. Na rynku dostępnych jest wiele jakościowych modeli. 

Dostosuj podróż do malucha

Jeśli podróż z noworodkiem samochodem budzi u Ciebie wątpliwości, koniecznie dostosuj czas podróży do rytmu dnia Twojej pociechy. Lepiej unikać jazdy samochodem bezpośrednio po drzemce czy przespanej nocy. Najlepiej jest zacząć podróż z nieco zmęczonym dzieckiem, bowiem to zwiększy szanse, że po wystartowaniu – maluch zaśnie. Jeśli jest to długa podróż, dobrą porą może okazać się późny wieczór, np. godzina 20, czy 21. Jeśli podróż została zaplanowana na rano, doskonałą porą będzie 4 czy 5.

Przystanki również warto dostosować do małego pasażera. Gdy dziecko jest znudzone, głodne lub rozdrażnione i nie chce spać – to dobry znak, by się zatrzymać. Najlepszym wyborem okaże się miejsce z placem zabaw, a w przypadku zimy – restauracja z kącikiem przeznaczonym dla dzieci. W ciepłe dni wystarczy nawet ławka i kolorowanka, naklejki, czy też laleczka.

 

Kiedy wybrać się na pierwszą, dłuższą podróż?

Przez pierwsze 4 tygodnie życia malucha, czyli przez okres noworodkowy – lepiej jest unikać dłuższych i meczących podróży. Oczywiście nie chodzi tutaj o podróż ze szpitala do domu, a raczej dłuższe wycieczki. Okres między 3 a 7 miesiącem życia dziecka jest doskonałym czasem na wszelkie wyjazdy. To czas, w którym dzieci najczęściej przesypiają większość podróży, a szum w samochodzie działa na nie kojąco. Po 7 miesiącach dziecko jest już bardziej ruchliwe. Mniej śpi, a więcej interesuje się tym, co dzieje się na zewnątrz. 

Dodatkowo należy zaznaczyć, że każde dziecko jest nieco inne. Niektóre mogą być bardziej wrażliwe na podróże, inne mniej. Jeśli więc widzisz, że niemowlę źle znosi jazdę – daj mu trochę czasu.

Podróż z noworodkiem samochodem – co warto wziąć?

Na podróż warto wziąć ze sobą nie tylko wózek, ale także bagaż podręczny, obejmujący:

  • pieluszki lub pampersy,
  • chusteczki nawilżające,
  • kocyk, 
  • smoczek,
  • przekąski,
  • wodę/mleko,
  • ubrania na zmianę dla dziecka i mamy,
  • podkład do przewijania,
  • ulubione zabawki.

Odpowiednie wyposażenie pozwoli Ci uniknąć przykrych sytuacji, a także ułatwi skupienie uwagi malucha. Jeśli jest rozdrażniony lub płacze, ulubione zabawki powinny pomóc. Do przewożenia malucha w foteliku polecane są również specjalne otulacze, które zapewniają dziecku komfortową podczas podróży, a także pozwalają pozbyć się niewygodnej kurtki, czy podobnych elementów garderoby.

Jak przygotować apteczkę na wyjazd z dzieckiem?
Co zabrać na wakacje z dzieckiem?
Podróż z dzieckiem – gadżety, które warto zabrać

Dodaj komentarz