Korzystny seler – Wegetarianie żyją dłużej

Korzystny seler – Wegetarianie żyją dłużej

Korzystny seler.
Seler naciowy bardzo dobrze sprawdzi się jako dodatek do różnego rodzaju sałatek. Jego korzeń dodaje zupie smaku i aromatu oraz może zastąpić sól. Wszystkie warzywa są niskokaloryczne, jak i seler. Jest bardzo pomocny przy różnych dietach odchudzających i oczyszczających organizm. Nasiona selera można zaparzyć. Taki napar świetnie redukuje nadciśnienie oraz koi układ nerwowy. Aby korzystać z jego możliwości terapeutycznych, warto kupować nasiona selera w sprawdzonych sklepach ze zdrową żywnością. Miąższ tego warzywa może nabierać sinej barwy, dlatego przygotowując z niego sałatkę lub surówkę, po pierwsze trzeba kroić go na części, a następnie obierać i umyć, na końcu skropić świeżym sokiem z cytryny.
Nie zapominaj o sokach.
Większość świeżych, chemicznie nieprzerobionych soków posiada sporo substancji odżywczych i witamin, które pozytywnie wpływają na samopoczucie. Ich czynności są jednak bardzo zróżnicowane. Soki warzywne i owocowe, szczególnie wyciskane ze świeżych produktów powinny znaleźć się w diecie każdego człowieka. Sok gruszkowy zaleca się przy odchudzaniu, a sok z buraków przy obniżonej odporności ustroju. Sok z marchewki poprawia koloryt skóry i wygładza ją. Warto pić sok z pomidorów, ponieważ wzmacniają mięśnie i działają przeciwnowotworowo, za sprawą likopenu. Sok z dzikiej róży redukuje zmęczenie i wzmacnia, a sok z cebuli stymuluje krążenie krwi w naczyniach krwionośnych, wzmacnia mięsień sercowy i oczyszcza cerę.

Niebezpieczne kleszcze.
Wraz z początkiem wiosny rozpoczyna się sezon na kleszcze. Są one wektorami niektórych chorób. Niektóre z nich mogą przenosić boleriozę, a inne wywoływać kleszczowe zapalenie mózgu. Obie choroby są bardzo groźne dla zdrowia ludzi. Gdy kleszcz przyczepi się do skóry, należy bezpośrednio przy samej skórze uchwycić go pęsetą i zdecydowanym ruchem uchwycić go do góry. Jeśli nie pęsetą, dobrze sprawdza się także Trix, specjalny przyrząd do usuwania kleszczy, który można dostać w aptece. Należy uważać, aby nie zgnieść owada, ponieważ istnieje ryzyko, że zwymiotuje, a do krwi napłynie więcej zarazków. Po usunięciu kleszcza, miejsce wkłucia trzeba zdezynfekować spirytusem. W przypadku gdy pojawi się obrzęk, wykonać okład z Altacetu. Należy przez kilka dni po wyjęciu kleszcza obserwować obszar wkłucia, a gdy wystąpi obrzęk, zaczerwienienie oraz tak zwany rumień wędrujący – niezwłocznie udać się do lekarza.

Spowolnić starzenie.
W czasie procesu starzenia się organizmu, wraz z upływem czasu, pogarszają się funkcje umysłowe, jak i fizyczne organizmu, aż do momentu przerwania wszystkich czynności życiowych, czyli śmierci. Mechanizmy starzenia się nie są do końca jasne, a w literaturze brakuje szczegółowych danych dotyczących tego cyklu. Jednak określone zostało to, jak poszczególne narządy w organizmie podlegają procesowi starzenia się. Otóż ulegają one powolnej degradacji, a krążące we krwi hormony (szczególnie nadnerczy i przysadki mózgowej), zmieniają swoje stężenia. Wraz z upływającym czasem, obserwuje się u osób zwiększenie poziomu hormonu, który stymuluje czynność tarczycy – tyreotropiny (TSH), a także obniżenie poziomu dehydroepiandrosteronu (DHEAS), czyli hormonu wydzielanego przez nadnercza. Testy wykonywane za zwierzętach, dowiodły, że okresowy post powodował zwiększenie się długości życia szczurów. Poszczenie jest elementem wielu religii i kultur. Gdy ma ono naprawdę pozytywny wpływ na fizjologię ustroju, to należy odkrycie to połączyć z teorią, że zachowanie postu powoduje, że w organizmie wzrasta poziom hormonu wzrostu, produkowanego przez przysadkę mózgową.

Wegetarianie dłużej żyją.
Wegetarianizm narodził się w Indiach. Ten sposób żywienia ma kilka odmian. Badacze Wyższej Szkoły Higieny i Medycyny Tropikalnej pod kierownictwem doktor Margareth Thorogood przeanalizowali grupę 1000 ludzi. Próby trwały około 12 lat. Wyniki tych badań, dowiodły, iż wegetarianie znacznie mniej są narażeni na występowanie chorób układu krążenia, natomiast liczba pacjentów mających nowotwór jest wśród nich mniejsza niemal o 40 %. Prawdą jest, że żyją oni dużej. Zdania są podzielone. Część specjalistów stawia pytania, czy stosunkowo dłuższe życie wegetarian jest rezultatem tylko odpowiedniej diety, czy może koreluje z generalnie zdrowszym stylem życia. Większość wegetarianie ogólnie dba o zdrowie, uprawia aktywność fizyczną i nie pali tytoniu.

Sprawdź, jakie pieczywo na diecie warto jeść!
Czym jest biała dieta i co jeść, aby jej przestrzegać?
Czy dieta Keto jest zdrowa i bezpieczna?

Dodaj komentarz