Jak karmić dziecko od urodzenia do 6 miesięcy?
Gdy rodzi się dziecko, młoda mama staje przed wieloma dylematami, w tym jeden z najistotniejszych to karmienie swojego maleństwa. Zadaje sobie pytania:
Jak karmić dziecko do 6 miesiąca życia?
Ile powinno zjeść?
Jaką metodę karmienia wybrać?
Dziecko od urodzenia do 6. miesiąca życia potrzebuje najlepszego pokarmu jaki może tylko być, najlepszego dla swojego rozwoju I pojemności maleńkiego brzuszka. Do wyboru są tylko dwie najlepsze opcje:
* mleko matki
* mleko modyfikowane tzw. mieszanka
Mleko matki
Mleko mamy to najcenniejszy wręcz idealny pokarm dla niemowląt. Zawiera najważniejsze a zarazem niezbędne składniki odżywcze, witaminy i minerały. Warto rozważyć więc niezaprzeczalne korzyści płynące z karmienia piersią:
1. Ochrona przed chorobami – charakterystyczną cechą mleka matki jest obecność przeciwciał ochronnych. Młoda matka karmiąca swoje dziecko daje mu najlepsze w postaci ochrony go przed takimi groźnymi chorobami jak: ospa wietrzna, różyczka, krztusiec. Jest jednak warunek wstępny – matka musiała sama przenosić choroby lub być na nie zaszczepiona wcześniej. Dzięki karmieniu piersią dzieci szybciej i łatwiej radzą sobie z zakaźnymi przeziębieniami.
2. Dostępność karmienia – młoda mama jest gotowa w dowolnym momencie w każdych okolicznościach. Ten niezaprzeczalny fakt mówi sam za siebie.
3. Wygoda i oszczędność – Aby dziecko było najedzone I zdrowo rosło, matka nie musi wydawać pieniędzy, gotować, i robić specjalnych papek dla swojego dziecka.
4. Bliskość – Podczas karmienia tworzy się niewidoczna, ale silna więź między matką a maleństwem – przytulając dziecko do piersi sprawiamy, że czuje ono wszystkimi zmysłami swoją mamę. Czuje jej dotyk, jej zapach, jej ciepłe ciało do którego tak uwielbia się przytulać a w bonusie dostaje najpyszniejszy i najzdrowszy pokarm.
5. Mniejsza podatność na reakcje alergiczne – Pediatrzy zauważyli, że dzieci karmione piersią rzadziej cierpią na objawy skazy. W przypadku wysypki leczenie obejmuje wprowadzenie zmian w odżywianiu mamy.
6. Samopoczucie dziecka – niemowlęta są najczęściej spokojniejsze, rzadziej cierpią na bóle brzucha.
Młoda mama kiedy zdecyduje się już na karmienie piersią , zastanawia się czy wszystko może jeść, czy musi zmienić swóją dietę. W tym czasie, musi jedynie pamiętać że jej menu nie powinno zawierać niebezpiecznych, szkodliwych, rakotwórczych i alergizujących potraw oraz napojów alkoholowych. Młoda matka musi mieć na uwadze, że zdrowie jej dziecka zależy bezpośrednio od niej – jej zdrowia i odżywiania. Kobieta powinna jeść zdrowo i dostarczać swojemu organizmowi wszystkie niezbędne substancje i witaminy.
Niestety jak wszystko, tak I cudowne karmienie piersią ma też swoje wady:
1. Mama na wyłączność – dziecko potrzebuje mamy prawie cały czas, a gdy karmimy piersią to jest to stała obecność. W nagłych sytuacjach można wspomagać się laktatorem i zostawić tacie odciągnięte mleczko dla maleństwa.
2. Mama i dieta – gdy maleństwo ma alergie, mama musi wyeliminować możliwe alergizujące pokarmy ze swojej diety.
3. Dolegliwości bólowe – cudowne karmienie piersią może niestety czasem wiązać się z bólem sutków, pękaniem brodawek, przygryzaniem.
4. Komplikacje – Przy niewłaściwej organizacji karmienia mogą pojawić się zastoje mleczne, zapalenia piersi, zapalenia sutków.
Niestety zdarzają się często sytuacje kiedy to młoda mama nie może bądż nie chce karmić piersią i wtedy zalecane jest od początku wdrożenie mleka modyfikowanego tzw. mieszanki. Obecnie wybór specjalistycznej żywności dla niemowląt jest dość szeroki. Wybierając odpowiednie mleko modyfikowane dla swojego maleństwa, należy skontaktować się z wiodącym pediatrą. Selekcja dokonywana jest na podstawie wieku dziecka i jego skłonności do chorób alergicznych. Czasami mleko może powodować zaburzenia żołądkowo-jelitowe u niemowlaka. Objawia się to w postaci: zaparć, niedomykalności wolumetrycznej, zwiększonej częstotliwości stolca, nagromadzenia nadmiaru gazów i wzdęć, a także bólu.
W takim przypadku konieczne jest zaprzestanie podawania tej mieszanki dla niemowląt i wybranie bardziej odpowiedniej, po konsultacji z pediatrą. Dla dzieci ze skłonnością do reakcji alergicznych można dziś kupić wiele specjalnych produktów, niskoalergicznych, czy nawet bezlaktozy. Mogą być droższe niż zwykłe, ale czasami zdarzają się przypadki, że tylko ten rodzaj mieszanki jest idealnym pokarmem dla maleństwa.
Wady i zalety karmienia mlekiem modyfikowanym tzw. Mieszanką:
* Zalety
1. Czas wolny dla mamy – bliscy mogą karmić dziecko a w tym czasie młoda matka może odpocząć i nabrać sił, czy wyjść na samotny spacer lub zakupy.
2. Duży wybór mieszanek. Żywność dla niemowląt jest prezentowana przez różne marki i producentów. Wszystkie pokarmy dla niemowląt zawierają zbilansowaną ilość minerałów, witamin i składników odżywczych dla pełnego wzrostu i rozwoju dziecka.
* Wady
1. Wydatki – mleko modyfikowane trzeba kupować średnio co 2-3 tygodnie i nie są to tanie produkty. Ponadto trzeba zaopatrzyć się w butelki, smoczki do butelek, sterylizatory, podgrzewacze.
2. Czas przygotowania mieszanki – bardzo trudno jest uspokoić głodne dziecko, czekając na ochłodzenie pokarmu.
3. Skłonność do chorób – alergicznych, zaburzeń żołądkowo-jelitowych.
4. Wybór – Konieczność wyboru najbardziej odpowiedniej mieszanki.
Dziś naukowcy są przekonani, że mleko krowie i kozie nie jest najlepszym pokarmem dla dziecka w pierwszym roku życia. Niezależnie od tego, którą drogę wybiera młoda mama, najważniejsze by pamiętała, że wychowywanie i karmienie dzieci powinno być harmonijne i sprawiać radość.