Jak wyglada rozwój dziecka tydzień po tygodniu?

Jak wyglada rozwój dziecka tydzień po tygodniu?

Intensywny rozwój dziecka trwa przez pierwsze kilka tygodniu życia. W tym czasie dzieci uczą się chodzić, mówić, spotykać bliskich i rozwijać wiele cennych umiejętności. Każdy skok rozwojowy to niezwykle cenny moment, prawdziwy kamień milowy w rozwoju dziecka. Chcesz wiedzieć, jak powinien wyglądać rozwój Twojego dziecka tydzień po tygodniu ? Zapraszamy do zapoznania się z artykułem.

Pierwszy tydzień po narodzinach 

W pierwszym tygodniu Twój noworodek może wyglądać inaczej, niż się spodziewałeś. W tym czasie może stracić około 10% swojej masy ciała, ale nie martw się, ponieważ jest to naturalny proces. Jeśli badania wykażą, że Twoje tygodniowe dziecko rozwija się normalnie, możesz zabrać je w pierwszą podróż do domu. Włosy – W pierwszym tygodniu życia można zaobserwować drzemanie nie tylko na czaszce, ale także na plecach, ramionach i uszach; mieszki włosowe płodu, pierwsze włosy, wypadną w ciągu 6-8 tygodni i zostaną zastąpione przez Tak (czasami po kilku miesiącach) włosy, ich gęstość, grubość i kolor mogą zmieniać się wraz z wiekiem dziecka.

Drugi tydzień – czas na sen i odpoczynek

Dwutygodniowe dziecko przesypia większość czasu. Rodzice często nie mogą odgadnąć, czego potrzebuje. Często, jeśli noworodek nie jest głodny lub potrzebuje zmiany pieluchy, jest po prostu niewygodny i wymaga dopasowania łóżeczka lub ubranka. Jeśli zauważysz przyspieszenie tętna dziecka, nie panikuj – to normalne. Płuca i serce dziecka są mniejsze niż jego masa ciała, więc należy to zrekompensować, aby dostarczyć odpowiednią ilość tlenu do całego ciała. Noworodki większość czasu śpią. Przeciętny sen to 17 godzin dziennie, ale życia się nie liczy, więc jedno dziecko śpi 19 godzin, a drugie 16 godzin. W rozwoju, ponieważ wpływa na powstawanie wrażeń zmysłowych.

Tygodnie 3-4 po narodzinach – jak rozwija się dziecko ?

Trzytygodniowe dziecko może wykazywać kilka charakterystycznych odruchów, które można sprawdzić dotykiem. Noworodki potrafią też odróżnić słodki od kwaśnego, a mleko matki smakuje najlepiej. Czterotygodniowe niemowlę komunikuje się ze światem za pomocą krzyku i płaczu. Rodzice zidentyfikowali te reakcje i wiedzą, jak zaspokoić potrzeby noworodka. Często kładź dziecko na brzuszku. Ta pozycja pomoże zapobiec kolcom. Wpływa również na rozwój połączeń między półkulami mózgu. Kiedy dziecko nie śpi, jego ręce są luźno zaciśnięte. Ale jeśli dotkniesz wewnętrznej strony dłoni, wszystkie palce i kciuki zatrzasną się. To chwytanie jest nadal czysto odruchowe — noworodki nie mogą świadomie chwytać przedmiotów do czwartego tygodnia życia.

5 i 6 tydzień noworodka -jakie zmiany są widoczne w drugim miesiącu życia?

5-tygodniowe dziecko może zacząć samodzielnie podnosić główkę, gdy leży na brzuszku. Rozwija się jego koordynacja wzrokowa. Noworodek zaczyna widzieć coraz więcej kolorów i skupia wzrok na rzeczach, które go interesują. Szescio tygodniowe niemowlę nie wykazuje już odruchu noworodkowego, który zanika do 1 miesiąca życia. Noworodek chce jeść więcej, ale to tylko mały skok, który ustabilizuje się i zadecyduje, jak często karmić. Z tygodnia na tydzień wzrok dziecka stawał się coraz lepszy. W wieku 2 miesięcy odruchy noworodkowe słabną. Zaciśnięta pięść będzie się otwierać coraz częściej, w pełni gotowa do trzymania umieszczonej w dłoni zabawki. Niemowlęta zaczynają również powoli prostować zgięte nóżki w wieku 6 tygodni. W drugim miesiącu zniknął też odruch „chodzenia” – dziecko trzymano pod pachą tak, aby nóżki dotykały ziemi, a nóżki już się nie poruszały.

Jak budować zdrowe relacje społeczne już w wieku przedszkolnym?
3 miesięczne dziecko – już mówi?
Funkcje Poznawcze: Klucz do Rozumienia Naszego Umysłu

Dodaj komentarz