Jak liczymy tygodnie ciąży? Sprawdź!

Jak liczymy tygodnie ciąży? Sprawdź!

Większość kobiet o ciąży dowiaduje się w podobny sposób. Robią test ciążowy kilka dni po spóźnianiu się okresu i otrzymuje pozytywny wynik. Jeśli mają typowy, 28-dniowy cykl, to powinno oznaczać, że są w drugim tygodniu ciąży. Czy, aby na pewno? Czytaj dalej!

Ciąża — czy łatwo policzyć moment poczęcia?

Może się okazać, że po zrobieniu testu ciążowego, gdy udasz się do ginekologa, ten przekaże Ci informacje, że jest nie w drugim, tylko czwartym tygodniu ciąży. Możesz być zdezorientowana. Czy lekarz ma racje? Pamiętaj, że nawet najlepszy lekarz nie jest w stanie dokładnie określić, kiedy nastąpiło poczęcie. W związku z tym większość lekarzy i pracowników służby zdrowia używa uniwersalnej metody do szacowania, na jakim etapie jest ciąża. Szacowanie zaczyna się od LMP lub pierwszego dnia ostatniej miesiączki.

Czym jest wiek ciążowy?

Wiek ciążowy to rodzaj opisu, który określa, w którym momencie ciąży jesteś. Wiek ciążowy mierzy się od pierwszego dnia ostatniej miesiączki (LMP) do aktualnej daty. Mierzy się go zwykle, w tygodniach. Typowa ciąża trwa od 38 do 42 tygodni. Jeśli dziecko urodzi się przed 37 tygodniem, to jest uważane za wcześniaka.

WIek ciążowy. Jak go zrozumieć?

LMP, o którym pisaliśmy, odnosi się do pierwszego dnia Twojej ostatniej miesiączki. Jak już wspomnieliśmy, pracownicy służby zdrowia mierzą ciąże w tygodniach, zaczynając od pierwszego dnia LMP. Łatwiej określić owulacje w standardowym okresie. Jeśli okres jest regularny i trwa 28 dni, to owulacja zwykle występuje w czternastym dniu cyklu. W takim przypadku poczęcie prawdopodobnie miało miejsce około dwóch tygodni po LMP. Gdy liczymy wiek ciążowy, to te dwa tygodnie są dodawane do okresu trwania ciąży jako prostsza metoda niż próba śledzenia cyklu od momentu owulacji lub zapłodnienia. Czy szacowanie jest zawsze dokładne? Niestety nie. Ta metoda nie bierze pod uwagę takich czynników jak mogące występować zmiany w cyklu miesiączkowym oraz wahań owulacji. W określeniu terminu porodu może pomóc kalendarz lub kalkulator terminu porodu. Korzystając z takiego kalendarza, aby obliczyć termin porodu, należy dodać 280 dni (40 tygodni) do pierwszego dnia LMP (w przypadku 28-dniowego cyklu). Różne rodzaje kalkulatorów mogą pomóc określić termin porodu na podstawie owulacji, daty poczęcia i danych ultrasonograficznych.

Data poczęcia, a data porodu

Data poczęcia odnosi się do daty poczęcia dziecka. Zdrowe plemniki, mogą żyć w pochwie, od trzech do pięciu dni. Z tych powodów poczęcie może nastąpić nawet do pięciu dni, po stosunku. Zapłodnienie zależy od owulacji i może nastąpić w ciągu 12-24 godzin od uwolnienia komórki jajowej. Data porodu to dzień, w którym kobieta rodzi. Data porodu, może różnić się, od terminu porodu z wielu powodów. Każda kobieta jest inna i może rozpocząć swój poród wcześniej niż przewidziany termin porodu. Przyczyn może być wiele. Często wykonuje się cesarskie cięcia, gdy zagrożone jest zdrowie matki lub dziecka. W trakcie ciąży lekarze używają sonogramu, do pomiaru dziecka w macicy. Patrzą na obraz na żywo. Mogą określić dzięki temu płeć dziecka i jego stan zdrowia.

Trymestry ciąży. Kiedy się zaczynają i kończą?

Chcesz wiedzieć, w którym trymestrze ciąży jesteś i jak liczymy tygodnie ciąży? Dzieli się je w następujący sposób:

  • Pierwszy trymestr: Trwa od pierwszego tygodnia ciąży do tygodnia 12.
  • Drugi trymestr: Trwa od 13 tygodnia ciąży do 27.
  • Trzeci trymestr: Trwa od 28 tygodnia do daty porodu.

Jak widzisz określenie dokładnej daty porodu, nie jest łatwe. Oszacowanie tygodnia ciąży, w którym jesteś, jest już łatwiejsze i można zrobić to nawet samodzielnie.

 

Sprawdź, jak zbić gorączkę u dziecka w szybki i bezpieczny sposób
Sprawdź, jakie zwierzę dla dziecka kupić na początek!
Co na obiad dla rocznego dziecka?

Dodaj komentarz