Witaminy dla kobiet w ciąży – które z nich warto suplementować?

Witaminy dla kobiet w ciąży – które z nich warto suplementować?

Witaminy dla kobiet w ciąży – które z nich warto suplementować?

Okres ciąży i połogu jest wyjątkowym momentem w życiu każdej kobiety. Rozwijanie się nowego życia w łonie matki jest dużym obciążeniem dla kobiecego organizmu, dlatego w tym okresie warto rozpocząć suplementację ustroju witaminami dla kobiet w ciąży. Co warto o nich wiedzieć? Które witaminy i związki mineralne warto stosować w tym okresie?

Witaminy dla kobiet w ciąży – co warto o nich wiedzieć?

W okresie ciąży organizm kobiety pracuje niezwykle intensywnie. Oznacza to, że każda komórka ustroju kobiecego w tym czasie charakteryzuje się zwiększoną potrzebną korzystania z energii, białek, a także witamin i substancji mineralnych. Minerały i witaminy dla kobiet w ciąży przyjmowane w tym wyjątkowym okresie zapobiegają rozwijaniu się groźnych wad u dziecka, a także chronią przed komplikacjami w przebiegu ciąży oraz przedwczesnym porodem.

Witaminy i inne suplementy diety przyjmowane przez kobietę ciężarną powinny mieć ukierunkowane działanie i wpływać na:

  • wspieranie rozwoju dziecka w łonie matki,
  • kształtowanie się układu nerwowego dziecka,
  • stymulowanie i usprawnianie działania systemu immunologicznego,
  • wzmacnianie i zwiększanie wydolności organizmu przyszłej mamy,
  • pomoc w uniknięciu rozwijaniu się niedoboru substancji witaminowych i mineralnych w ustroju.

Warto pamiętać, że podstawowe źródło witamin i minerałów u kobiety ciężarnej powinna stanowić wartościowa, zróżnicowana dieta. Włączenie suplementów diety w tym okresie należy skonsultować ze swoim lekarzem prowadzącym ciążę. 

Jakie witaminy warto stosować w okresie ciąży?

Niedobór oraz nadmiar witamin w organizmie przyszłej mamy może mieć niekorzystny wpływ na rozwój malucha, jak i ogólny przebieg ciąży. Brak właściwej ilości tych substancji może doprowadzić do rozwoju wrodzonych wad układu nerwowego dziecka lub wpłynąć na obniżenie zdolności ciała matki do donoszenia ciąży. Badania medyczne oraz wieloletnie badania dowodzą, że w trakcie ciąży, połogu oraz starań o poczęcie dziecka należy zadbać o właściwa podaż:

  • kwasu foliowego, czyli witaminy B9, która odpowiada za rozwój układu nerwowego już na etapie powstawania narządów dziecka,
  • witaminy A, która oddziałuje na kształtowanie i przyszłe funkcjonowanie narządu wzroku, a także budowę kośćca, skóry oraz błon śluzowych,
  • witaminy D, która wpływa na wydolność kobiecego organizmu w trakcie ciąży, a dodatkowo stymuluje układ odpornościowy dziecka do prawidłowego działania po narodzinach,
  • witaminy E, czyli silnego antyoksydantu o właściwościach wzmacniających naczynia krwionośne oraz wpływającego na prawidłowy przyrost masy urodzeniowej maluszka.

Warto zaznaczyć, że kobieta w ciąży, poza suplementacją witamin powinna zadbać o swoją codzienną dietę oraz nawodnienie. Dodatkowym aspektem, który korzystnie wpływa na zdrowie mamy, jak i dziecka jest uprawianie dowolnej aktywności fizycznej, jak na przykład spaceru, jogi czy mało wymagających ćwiczeń fizycznych. 

Minerały i związki chemiczne w ciąży – na które warto zwrócić szczególną uwagę?

Poza witaminami, niezwykle ważne dla prawidłowego przebiegu ciąży i porodu są minerały i związki chemiczne. W organizmie przyszłej mamy nie może zabraknąć właściwej ilości jodu, czyli pierwiastka odpowiadającego za pracę tarczycy. Niedobór minerału może mieć fatalne skutki, jak przedwczesny poród czy nawet poronienie na wczesnym etapie ciąży. Poza jodem, niezwykle istotne jest monitorowanie poziomu żelaza. Niedobór składnika może prowadzić do rozwijania się anemii u przyszłej mamy, czego skutkiem jest zaburzenie procesów tworzenia krwi i naczyń krwionośnych u malucha. 

Ciąża jest wyjątkowym, a zarazem trudnym i wymagającym okresem w życiu kobiety. Właściwa podaż witamin i minerałów z pewnością wpłynie na prawidłowy rozwój płodu, a także zagwarantuje przyszłej mamie spokój o zdrowie malucha. 

 

Objawy ciąży pierwsze dni
Ruchy dziecka w ciąży – spodziewaj się tego!
Temperatura w ciąży – co wtedy?

Dodaj komentarz