Umowa na czas określony a ciąża – najważniejsze informacje

Umowa na czas określony a ciąża – najważniejsze informacje

 

Umowa na czas określony a ciąża – najważniejsze informacje

Niewątpliwie ciąża to piękny okres w życiu każdej kobiety. Jednocześnie pojawia się wiele wątpliwości związanych nie tylko z samym macierzyństwem, ale również sprawami finansowymi, ponieważ utrzymanie dziecka w każdym wieku, to spory koszt, a przecież czasy ciągle niepewne. Jakie prawa przysługują kobiecie w ciąży zatrudnionej na podstawie umowy na czas określony? Wszystko wyjaśni się po przeczytaniu tego tekstu!

Umowa na czas określony a ciąża – kiedy i czy w ogóle należy poinformować przełożonego?

Mogłoby się wydawać, że ciąża nie ma nic wspólnego z pracą i kobieta nie jest zobowiązana poinformować o niej pracodawcy, ale nic bardziej mylnego. Tylko w momencie, kiedy do przełożonego trafi taka informacja, to będzie on mógł objąć przyszłą mamę szczególną ochroną. Jednak należy mieć na uwadze, że kobieta może o swoim stanie powiedzieć szefowi w dowolnej chwili. Wiele pań decyduje się to zrobić, dopiero po zakończeniu trzeciego miesiąca, ponieważ wtedy ryzyko poronienia znacznie się zmniejsza. Zresztą bardzo często taką decyzję wspierają lekarze prowadzący ciążę. Nieco szybciej o swoim stanie pracodawcę powinny poinformować kobiety, które wykonują ciężką pracę fizyczną będącą realnym zagrożeniem dla dziecka. Kolejny wyjątek stanowi także omawiana umowa na czas określony. W tym przypadku, jeśli jej koniec przypada po ukończeniu 12 tygodnia ciąży, musi zostać przedłużona. Oczywiście nie zawsze taka sytuacja będzie miała miejsce. Szczególnie, gdy pracodawca zmuszony jest ogłosić upadłość, zamknąć firmę lub zaszły przyczyny do zwolnienia pracownicy z jej winy, a zakładowa organizacja pracy przychyla się do takiego rozwiązania.

Umowa na czas określony a ciąża – prawa kobiety

Zgodnie z przepisami kodeksu pracy umowa na czas określony zobowiązuje pracodawcę do jej przedłużenia, jeżeli minął już trzeci miesiąc ciąży. W rzeczywistości nie musi jednak nic robić, ponieważ wszystkie kwestie są oparte na mocy prawa. W kolejnych miesiącach kobiecie przysługuje więc pełne wynagrodzenie, ale wyłącznie do momentu rozwiązania. W późniejszym terminie przełożony może przedłużyć umowę lub po prostu ją rozwiązać. Niestety umowa na czas określony nie uprawnia przyszłej mamy do otrzymania urlopu macierzyńskiego, jeśli nie nadal nie pozostaje pracownikiem dotychczasowej firmy. Aczkolwiek wiadomo, że w pierwszych miesiącach musi pozostać przy dziecku. Z tego względu, aby mieć środki na życie, może starać się o otrzymanie zasiłku macierzyńskiego. W tym celu w ciągu 14 dni od porodu musi w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych przedłożyć wniosek o urlop rodzicielski wraz z dokumentami potwierdzającymi narodziny potomka.

Umowa na czas określony a ciąża – zadania pracodawcy

Mimo iż mówi się, że ciąża to nie choroba, to w trakcie jej trwania kobieta jest pod specjalną ochroną od momentu poinformowania o tym fakcie pracodawcy i potwierdzenia swoich słów zaświadczeniem lekarskim. Dlatego też w trosce o zdrowie własne i maluszka najlepiej jest wykonać ten krok w możliwie jak najszybszym terminie. Kiedy przełożony będzie posiadał odpowiednie informacje, musi przestrzegać przepisów, a więc przede wszystkim nie zatrudniać kobiety w godzinach nadliczbowych i nocnych. Nie jest on zobligowany do tego, aby przy umowie na czas określony przedłużyć ją, chyba że przyszła mama była łącznie zatrudniana w ten sposób przez okres dłuższy niż 33 miesiące (nie wliczając okresu próbnego). Ponadto panie w ciąży nie mogą pracować w warunkach, które mogłyby negatywnie wpłynąć na zdrowie ich lub nienarodzonego dziecka i pracodawca również musi uwzględnić ten aspekt. W praktyce oznacza to, że jeśli nie może uchronić kobiety przed szkodliwymi warunkami pracy, musi zapewnić im inne stanowisko na takich samych zasadach zatrudnienia.

Objawy ciąży pierwsze dni
Ruchy dziecka w ciąży – spodziewaj się tego!
Temperatura w ciąży – co wtedy?

Dodaj komentarz