Sposoby na zdrowe zrzucenie wagi w ciąży

Sposoby na zdrowe zrzucenie wagi w ciąży

Naturalne jest, że w trakcie ciąży, waga kobiety się stale zwiększa. W związku z tym to właśnie w tym okresie wiele przyszłych mam zaczyna myśleć o tym, aby przejść na dietę. Jednakże specjaliści na ogół to odradzają, bowiem matka powinna spożywać posiłki bogate w wartości odżywcze. Zatem jak zdrowo schudnąć?

Przyrost masy ciała w podczas trwania ciąży

W trakcie ciąży w organizmie dochodzi do szeregu zmian, także tych związanych ze zwiększeniem się wagi ciała. Zatem tak naprawdę stopniowy przyrost masy ciała jest procesem naturalnie zachodzącym u ciężarnej. Szacuje się, że na ogół kobieta w ciąży może zyskać na wadze maksymalnie 12 kilogramów. Fakt ten sprawia, że bardzo często w tym czasie przyszłe mamy pytają lekarza o to, czy przejście na dietę odchudzającą będzie odpowiednie dla dziecka. Okazuje się jednak, że zwłaszcza w ciąży, bardzo ważne jest spożywanie wartościowych i obfitych cenne składniki odżywcze potraw. Dlatego też dietetycy odradzają wszelkie diety, przez które dziecko mogłoby zacząć rozwijać się nieprawidłowo. 

Czy można odchudzić się w ciąży w sposób bezpieczny dla dziecka?

Mimo że w ciąży nie zaleca się stosowania radykalnych diet, można zacząć nieco kontrolować swoją wagę na kilka bezpiecznych – dla matki i dziecka – sposobów. Przede wszystkim warto na początek zrezygnować ze spożywania dań typu fast food oraz innych wysoko przetworzonych produktów spożywczych, takich jak słodycze czy chipsy. Dobrym krokiem jest też konsultacja z dietetykiem i ustalenie kaloryczności oraz wartości odżywczej posiłków, które pokryją potrzeby nieustannie rosnącego w łonie matki dziecka. Jednak najważniejsze jest to, by dbać o codzienną dawkę ruchu i lekkiej aktywności fizycznej. Zaleca się szczególnie codzienne spacery, aby dotlenić organizm. Jest to aktywność, która nie przemęcza nadmiernie ciężarnej kobiety, a zamiast tego pomaga się nieco zrelaksować. Z kolei panie, które przed ciążą uprawiały aerobik lub jogę, mogą kontynuować ćwiczenia, lecz najlepiej pod okiem specjalisty. Dzięki temu układ oddechowy ciężarnej będzie sprawniej pracować, a ona sama nie zaobserwuje u siebie większego przyrostu masy aniżeli ten związany z rozwijaniem się dziecka. Bardzo ważne jest jednak to, aby kobiety, u których wystąpiły jakiekolwiek powikłania w trakcie ciąży poradziły się lekarza prowadzącego, czy mogą uprawiać aktywność fizyczną.

Przyrost masy ciała w trakcie ciąży to proces, którego nie da się uniknąć. Jako że decydowanie się na tradycyjne diety odchudzające nie jest zdrowe dla dziecka, lepiej wyeliminować z jadłospisu produkty powodujące szybkie zwiększanie wagi oraz starać się wykonywać lekkie, nieobciążające ćwiczenia fizyczne – jeżeli lekarz stwierdzi, iż nie ma ku temu przeciwwskazań zdrowotnych.

Objawy ciąży pierwsze dni
Ruchy dziecka w ciąży – spodziewaj się tego!
Temperatura w ciąży – co wtedy?

Dodaj komentarz