Uderzenie w brzuch w ciąży – kiedy należy się niepokoić?

Uderzenie w brzuch w ciąży – kiedy należy się  niepokoić?

Uderzenie w brzuch w ciąży – kiedy należy się  niepokoić?

Kiedy kobieta dowiaduje się, że jest w ciąży, robi wszystko, aby jej maluszek rozwijał się prawidłowo i nie był narażony na żadne urazy. Z tego względu przyszła mama radykalnie zmienia swoje życie, ale przecież nie wszystkich sytuacji da się uniknąć. Czy uderzenie w ciąży może być groźne dla dziecka? Kiedy należy zacząć się niepokoić i w jakim momencie udać do szpitala? Te kwestie zostały wyjaśnione w poniższym tekście!

Kiedy uderzenie w brzuch w ciąży może być niebezpieczne?

Niezależnie od tego, czy kobieta w ciąży przez nieuwagę samodzielnie uderzyła się w brzuch, czy też ktoś umyślnie zrobił jej krzywdę, każda tego typu sytuacja może być niebezpieczna dla niej, ale przede wszystkim dla rozwijającego się dziecka. W tej kwestii tak naprawdę nie ma większego znaczenia siła uderzenia. Zarówno te lekkie, jak i nieco mocniejsze mogą zagrażać ciąży. Jednak bardzo wiele zależy od tego, co nastąpi po samym zdarzeniu. Jeśli ruchy dziecka nadal są odczuwalne, a z dróg rodnych nie pojawiło się krwawienie, to najprawdopodobniej nie ma żadnego powodu do niepokoju. Natomiast, gdy któreś ze wspomnianych objawów będą występować, to jak najszybciej należy udać się do szpitala na badanie ginekologiczne, aby sprawdzić, czy z dzieckiem i mamą wszystko jest w porządku. Wbrew pozorom uderzenie w brzuch w ciąży nie jest najczęstszym powodem prowadzącym do komplikacji. Duże większe niebezpieczeństwo stwarza często nieświadomie sama kobieta, kiedy pali papierosy, spożywa alkohol, naraża się na ogromny stres lub zbyt często przebywa w nadmiernie głośnych pomieszczeniach.

Co może się wydarzyć, kiedy nastąpi uderzenie w brzuch w ciąży?

Oczywiście nie jest tak, że uderzenie w ciąży w brzuch zawsze nie będzie nieść za sobą poważnych konsekwencji. Co ciekawe, w pierwszym trymestrze, czyli od około pierwszego do trzynastego tygodnia dziecko jest najbardziej bezpieczne, ponieważ odpowiednio chroni je miednica matki. Dużo groźniejszy jest drugi i trzeci trymestr. Głównie ze względu na to, że może dojść do oderwania się łożyska. Jedynie badanie USG pozwala na ustalenie, czy podczas uderzenia właśnie tak się nie stało. Kobietę w ciąży, która została uderzona w brzuch, najbardziej powinno niepokoić krwawienie z dróg rodnych oraz silny ból podbrzusza. W takiej sytuacji z całą pewnością nie należy zwlekać i natychmiast skonsultować się z lekarzem, ponieważ każda sekunda jest na wagę złota.

Uderzenie w brzuch w ciąży – przestrogi i konsekwencje

Niestety żadna kobieta nie jest w stanie uchronić swojego brzucha w ciąży przed uderzeniem. Wystarczy chwila nieuwagi, czy roztargniony przechodzień, aby do niego doszło. Chociaż trudno to sobie wyobrazić, to w takim momencie najważniejszym krokiem jest to, aby nie panikować, ponieważ nienarodzone dziecko doskonale wyczuwa stres, co jeszcze bardziej może pogorszyć już i tak groźną sytuację. W drugiej kolejności konieczne jest dokładne sprawdzenie stanu kobiety. Samej jej będzie ciężko, ale jeśli w pobliżu nie będzie nikogo, poradzi sobie. Jeżeli nie odczuwa żadnego bólu, a dziecko nadal chętnie daje się jej we znaki, to możliwe, że zdarzenie nie będzie niosło za sobą żadnych poważnych konsekwencji. Jednak dla własnego spokoju powinna udać się do lekarza lub pobliskiego szpitala, gdzie lekarz potwierdzi jej przypuszczenia. Z kolei, gdy uderzenie w brzuch było na tyle lekkie, że kobieta nie czuje żadnej zmiany, to nawet nie musi konsultować się z lekarzem, a jedynie powinna się zrelaksować i liczyć ruchy dziecka.

Objawy ciąży pierwsze dni
Ruchy dziecka w ciąży – spodziewaj się tego!
Temperatura w ciąży – co wtedy?

Dodaj komentarz