List motywacyjny, czyli as z rękawa podczas walki o stypendium!

List motywacyjny, czyli as z rękawa podczas walki o stypendium!

Stypendium to rzecz o którą walczy duże grono uczniów. W końcu dla niektórych jest ono jedyną możliwością dostanie się do wymarzonej szkoły, bądź uczelni. Gdy istnieje zatem duża konkurencja, trzeba wyróżniać się czymś ponad grupę. Jedną z takich rzeczy, która może popchnąć Twoje nazwisko wśród rekrutrów jest list motywacyjny. Jednak czym on jest i dlaczego jest tak potrzebny?

Czy list motywacyjny jest nam potrzebny?

Oczywiście, że tak. List motywacyjny jest bardzo ważny, ponieważ pozwala na przedstawienie swoich motywacji i kwalifikacji do ubiegania się o dane stypendium, pracę czy też program studiów. Dzięki temu rekruter ma możliwość poznania Twojego profilu, Twoich oczekiwań oraz celów, co pozwala mu na lepsze zrozumienie, jakie kompetencje posiadasz i jakie wartości mogą one wnieść do organizacji.

List motywacyjny pozwala również na przedstawienie się z jak najlepszej strony, ponieważ daje możliwość dokładnego przedstawienia swoich doświadczeń, kwalifikacji oraz umiejętności, co pozwala na lepsze zrozumienie jakiej roli możesz pełnić. Dodatkowo, list motywacyjny jest ważny, ponieważ pozwala na zwiększenie swoich szans na otrzymanie stypendium czy też pracy, ponieważ pozwala na wykazanie się zaangażowaniem i motywacją do podjęcia działań związanych z daną ofertą.

Warto pamiętać, że list motywacyjny jest jednym z pierwszych dokumentów, jakie rekruter czy też komitet rekrutacyjny widzi, dlatego jest to doskonała okazja do przedstawienie swojej kandydatury w jak najlepszym świetle.

Jak pisać list motywacyjny?

Aby napisać skuteczny list motywacyjny o stypendium, należy przede wszystkim udowodnić swoją motywację i zaangażowanie w temat, o który ubiegasz się o stypendium. Należy również wykazać się odpowiednim doświadczeniem i kwalifikacjami oraz udowodnić, że jesteś odpowiednią osobą do otrzymania tego stypendium.

List motywacyjny powinien zawierać następujące elementy:

 1. Wstęp: Powinieneś rozpocząć list od krótkiego, ale skutecznego zwięzłego wstępu, w którym przedstawiasz swoją motywację do ubiegania się o stypendium.

 2. Kwalifikacje: W dalszej części listu należy przedstawić swoje kwalifikacje i doświadczenie, które Ciebie kwalifikuje do otrzymania tego stypendium.

 3. Cel: Powinieneś również przedstawić swój cel związany z tematem stypendium, jak i jakie dalsze plany związane z nim posiadasz.

 4. Argumenty: Prezentuj argumenty, dlaczego to właśnie Ty jesteś odpowiednią osobą do otrzymania tego stypendium.

 5. Zakończenie: Na koniec podziękuj za rozpatrzenie wniosku o stypendium.

 6. Formatowanie: Pamiętaj, aby list motywacyjny był estetycznie i profesjonalnie sformatowany, odpowiedni do jego celu.

Czego unikać podczas pisania listu motywacyjnego?

Jeśli chcesz napisać skuteczny list motywacyjny, ważne jest, aby unikać następujących błędów:

 1. Błędów gramatycznych i ortograficznych: List motywacyjny powinien być poprawny językowo i estetycznie wyglądać. Błędy gramatyczne i ortograficzne mogą sugerować, że nie przykładasz wystarczającej uwagi do swojego pisma.

 2. Braku oryginalności: List motywacyjny powinien być napisany w sposób indywidualny i odpowiedni do danej oferty. Nie powinieneś używać wzorcowych treści lub kopiować treści z innych źródeł.

 3. Skupianie się na sobie: List motywacyjny powinien skupiać się na tym, jak Twoje kwalifikacje i doświadczenie mogą pomóc w rozwijaniu danej organizacji czy programu. Unikaj skupiania się na sobie i skupiaj się na tym, co możesz zaoferować.

 4. Nieodpowiednie formatowanie: List motywacyjny powinien być estetycznie i profesjonalnie sformatowany. Pamiętaj o używaniu odpowiedniej czcionki, rozmiaru i interlinii.

 5. Nieodpowiednie zakończenie: Zakończenie listu motywacyjnego powinno być skuteczne i zachęcające do dalszego kontaktu. Unikaj kończenia listu w sposób nieprofesjonalny czy też nieodpowiedni.

 6. Zbytnie skrócenie lub rozwleczenie: pamiętaj aby nie przesadzić ani z jednym ani z drugim, ważne jest, żeby list motywacyjny był konkretny i zwięzły.

 
Stypendia dla uczniów szkół podstawowych – kto może z nich skorzystać?
Stypendium w liceum – kto może je otrzymać?
Stypendium zawodowe

Dodaj komentarz