Kwas hialuronowy – charakterystyka, właściwości i zastosowanie

Kwas hialuronowy – charakterystyka, właściwości i zastosowanie

Jędrna, nawilżona i promienna skóra jest marzeniem niejednej kobiety. Jednak, żeby ją osiągnąć, trzeba odpowiednio o cerę zadbać. Jednym z najczęściej stosowanych składników w kosmetologii, jest kwas hialuronowy, potocznie nazywany eliksirem miłości. Kwas hialuronowy ma właściwości wiązania wody, dzięki czemu dogłębnie nawilża i ujędrnia skórę. Jakie korzyści przynosi skórze stosowanie kwasu hialuronowego? Jakie są jego właściwości i zastosowanie? Zobacz, co warto wiedzieć o kwasie hialuronowym. 

Kwas hialuronowy – charakterystyka 

Zacznijmy od tego, że kwas hialuronowy  (HA) jest naturalnym składnikiem, który występuje w naszej skórze. Odpowiada za nawilżenie, a jego niedobór objawia się przesuszoną i wiotką skórą. Niestety wraz z wiekiem ilość kwasu hialuronowego w organizmie spada, co powoduje stopniową degenerację tkanek. W efekcie skóra staje się mniej jędrna, zaczynają pojawiać się zmarszczki. Z tego właśnie względu decydujemy się na uzupełnianie kwasu hialuronowego przy pomocy kosmetyków lub innych zabiegów kosmetycznych. 

Kwas HA  przynosi skórze ukojenie i poprawia stopień nawilżenia. Sprawdza się jako środek łagodzący, np. przy nadmiernej ekspozycji skóry na słońce. Kwas hialuronowy odgrywa także bardzo ważną rolę w procesie gojenia się ran. Co więcej, ma działanie przeciwzapalne. Kosmetyki z kwasem hialuronowym polecane są szczególnie w pielęgnacji skóry przesuszonej i suchej, ze skłonnościami do utraty wody. 

Jakie są właściwości kwasu hialuronowego? 

Jak już wiemy, kwas hialuronowy jest składnikiem, który naturalnie występuje w naszym organizmie. Należy do grupy związków organicznych i posiada właściwości wiążące wodę. Dzięki temu zwiększa elastyczność skóry i wpływa na jej zdrowy oraz promienny wygląd. Co więcej, opóźnia naturalne procesy starzenia się skóry. Z tego względu zabiegi z wykorzystaniem kwasu hialuronowego stają się coraz popularniejsze. Kosmetyki z dodatkiem kwasu hialuronowego wykazują również właściwości redukujące zmarszczki oraz przebarwienia skóry. Co ciekawe, kwas HA wykorzystuje się nie tylko do nawilżenia skóry. Substancja posiada także właściwości antybakteryjne i regenerujące, dzięki czemu można ją stosować na otwarte rany. To świetny środek wspomagający gojenie. Dlatego warto go stosować na skórę problematyczną, która wymaga dodatkowej pielęgnacji. 

Zastosowanie kwasu hialuronowego 

Kwas hialuronowy dzięki swoim właściwościom znalazł zastosowanie w kosmetologii i medycynie estetycznej. Wykorzystuje się go do różnego rodzaju zabiegów odmładzających i regenerujących. Z kolei kosmetyki z dodatkiem kwasu hialuronowego poprawiają nawilżenie skóry i sprawiają, że staje się ona gładka, sprężysta i promienna. 

Plastyka powiek – zadbaj o zdrowie i wygląd
Jak dbać o zęby z wypełnieniami?
Zdrowe i piękne zęby – bonding

Dodaj komentarz