Kiedy dziecko mówi pierwsze słowa?

Kiedy dziecko mówi pierwsze słowa?

Pierwsze słowa u dziecka to coś, na co rodzice czekają często z niecierpliwością. Mówiący maluszek to nie tylko powód do dumy, ale także duże ułatwienie w codziennym życiu. Brak mowy bywa również nierzadko powodem do niepokoju. Kiedy więc właściwie zdrowo rozwijający się maluch powinien zacząć mówić?

Kiedy dziecko zaczyna mówić?

Pierwsze proste sylaby pojawiają się u dziecka już w okresie niemowlęcym. Gaworzący bobas przygotowuje się do mówienia, chętnie powtarza i naśladuje różne odgłosy, jednak nie należy oczekiwać, że półroczny malec będzie świadomie wołał mamę lub tatę. Między 10, a 18 miesiącem życia powinny natomiast mieć miejsce próby wypowiadania krótkich, najczęściej jednosylabowych słów. To także czas, kiedy dziecko zaczyna pokazywać paluszkiem i tym samym, zachęca rodzica do rozmowy i opowiadania o świecie. Warto także pamiętać, że nie są to sztywne ramy, a każde dziecko rozwija się inaczej, dlatego na pierwsze słowa i zdania, zdecydowanie warto poczekać do drugiego roku życia. 

Jak wygląda rozwój mowy u dziecka?

Zanim mały człowiek nauczy się budowania zdań, czeka go długa droga. Niemowlęce gaworzenie, zamieni się w pojedyncze sylaby, a sylaby w pierwsze słowa. Około półtoraroczny maluch chętnie używa również wyrazów dźwiękonaśladowczych, którymi może posługiwać się bardzo długo, nawet wtedy, kiedy potrafi już składać proste zdania.

Jak wspierać rozwój mowy?

Rozwój mowy u dziecka można oczywiście wspierać, jednak należy pamiętać, że wiele zależy od uwarunkowań genetycznych, czy też różnego rodzaju nieprawidłowości w budowie aparatu mowy lub innych zaburzeń, dlatego często mimo pracy z maluszkiem i tak konieczna jest wizyta u specjalisty. Istnieją natomiast pewne sprawdzone sposoby na to, aby zachęcić dziecko do powtarzania:

  • Czytanie książeczek. Na rynku dostępne są różnego rodzaju książeczki i czytanki, dostosowane do wieku i możliwości dziecka. Dobrze jest zachęcać do czytania i pokazywania kolorowych obrazków, gdyż pobudza to wyobraźnię i wzbogaca słownictwo.
  • Rozmawianie z dzieckiem, unikanie zdrobnień oraz zbędnej maniery w głosie. Warto używać prostych słów, mówić wyraźnie i powoli. 
  • Śpiewanie. Piosenki w łatwy i szybki sposób uczą poszczególnych słówek. To doskonała metoda na naukę każdego języka.
  • Wspieranie. Uczący się mówić maluch będzie z pewnością popełniał błędy, dlatego niezwykle ważne jest to, aby nie strofować go i notorycznie nie poprawiać. Zanim nauczy się mówić ładnie i wyraźnie mimie z pewnością wiele czasu, a mama lub tata, którzy ciągle mają jakieś uwagi, raczej nie zachęcą dziecka do tego, aby próbowało komunikować się z nimi za pomocą słów.

Kiedy brak mowy wydaje się nam niepokojący dobrze jest skonsultować się z logopedą, który podpowie jak bawić się i ćwiczyć aby pojawiły się pierwsze słowa i zdania. 

Jak budować zdrowe relacje społeczne już w wieku przedszkolnym?
3 miesięczne dziecko – już mówi?
Funkcje Poznawcze: Klucz do Rozumienia Naszego Umysłu

Dodaj komentarz