Urlop wychowawczy to jeden z rodzajów urlopów przysługujących rodzicom w związku z obowiązkiem sprawowania opieki nad dzieckiem. Takie rozwiązanie ma zarówno swoje wady i zalety. Jednym z mankamentów urlopu wychowawczego jest fakt, że w jego trakcie rodzic nie otrzymuje wynagrodzenia. W związku z tym wiele osób zastanawia się, czy podczas przebywania na takim urlopie można sobie w jakiś sposób dorobić. W dzisiejszym artykule skupiamy się właśnie na tej kwestii.
Czy na urlopie wychowawczym można pracować?
Urlop wychowawczy został ustanowiony w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Przysługuje on obojgu pracującym rodzicom. Warunkiem możliwości skorzystania z takiego urlopu jest jednak posiadanie stażu pracy wynoszącego przynajmniej 6 miesięcy. Do tego okresu zalicza się również poprzednie zatrudnienie. Urlop wychowawczy przysługuje w wymiarze 36 miesięcy, z których możemy skorzystać do ukończenia przez dziecko 6 lat. Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku dziecka posiadającego orzeczenie o niepełnosprawności – wtedy możliwy jest dodatkowy urlop obejmujący 36 miesięcy i można go wykorzystać do czasu ukończenia przez dziecko 18. roku życia. Jakie są wady i zalety takiego urlopu? Czy w jego trakcie możemy pracować? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.
Urlop wychowawczy – wady i zalety
Do najważniejszych zalet urlopu wychowawczego możemy przede wszystkim zaliczyć fakt, że w ten sposób możemy zadbać o dobro dziecka. Nikt nie zajmie się przecież nim tak dobrze jak rodzic. Oprócz tego urlop wychowawczy pozwala nam na spędzenie dłuższego czasu z dzieckiem. W ten sposób mamy więcej możliwości w zakresie obserwowania rozwoju dziecka oraz pielęgnowania rodzicielskiej relacji. Dużym atutem urlopu wychowawczego jest także fakt, że w trakcie jego trwania nie musimy obawiać się zwolnienia, bowiem jesteśmy pod tym względem chronieni przez prawo.
Oprócz wspomnianych zalet istnieją również niestety wady, i to dosyć poważne. W przeciwieństwie do urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego, urlop wychowawczy nie jest płatny. Oprócz tego taka przerwa z pewnością nie sprzyja naszej karierze. Podczas urlopu wychowawczego nie rozwijamy się zawodowo, a kontakt ze współpracownikami bardzo często zanika. Po długim czasie nieobecności w pracy możemy mieć również problem z powrotem do wykonywania swoich obowiązków, w szczególności jeśli w firmie zaszły w tym czasie jakieś zmiany.
Dorabianie na urlopie wychowawczym – czy to możliwe?
A gdyby tak w trakcie urlopu wychowawczego można było podjąć dodatkową pracę w mniejszym wymiarze czasu? Wyeliminowałoby to właściwie większość wspomnianych wyżej wad. Czy praca na wychowawczym jest zatem legalna? Okazuje się, że według obowiązującego prawa możemy podjąć pracę zarobkową w trakcie przebywania na urlopie wychowawczym (zarówno u dotychczasowego pracodawcy, jak i u innego). Czas urlopowy możemy też poświęcić na naukę lub szkolenia. Jedynym warunkiem jest fakt, że nasza dodatkowa działalność nie może kolidować ze sprawowaniem osobistej opieki nad dzieckiem. Jeśli rodzic w trwały sposób nie będzie wypełniał tego obowiązku, może zostać wezwany przez pracodawcę do powrotu do pracy.
Takie dorabianie na urlopie wychowawczym to doskonałe rozwiązanie, jeśli dziecko na kilka godzin dziennie zostawiamy w żłobku lub przedszkolu. Wtedy możemy wykorzystać ten czas na dodatkowe zajęcie, za które otrzymamy wynagrodzenie. W ten sposób dokładamy się do domowego budżetu, co często ratuje sytuację finansową rodziny. Co więcej jesteśmy w stanie być na bieżąco w branży, w której pracujemy, a także w dalszym ciągu rozwijamy się zawodowo.