W pierwszym roku życia pociecha rozwija się niebywale intensywnie. Zatem to właśnie w tym czasie dziecko podlega wielu procesom związanym z rozwojem motoryki, czyli zdolności ruchowej. Naturalne jest to, iż w pewnym momencie maluch zaczyna samodzielnie siadać. Czy należy mu w tym pomagać?
Rozwój ruchowy dziecka w pierwszych miesiącach życia
Przez pierwsze miesiące życia dziecka dochodzi do tak dynamicznych skoków w rozwoju, iż każdy najważniejszy etap postępu nazwano kamieniem milowym. Pierwszy rok obfituje w kilka kamieni milowych, dzięki którym niemowlę stopniowo przekształca się w zwinnego brzdąca. Około 3. miesiąca maluch leżąc zaczyna lekko unosić głowę oraz chwytać i poznawać otaczające go przedmioty w sposób świadomy. Natomiast już przeważnie w 9. miesiącu swego życia, dziecko z pomocą bliskich rozpoczyna próby wstawania – zazwyczaj wtedy maluch podbiera się meblami. W związku z tym trzeba sprawdzić, czy otoczenie jest bezpieczne. Dwunasty miesiąc to moment, w którym pociecha na ogół już potrafi stawiać kilka kroków.
Kiedy dziecko samodzielnie siada?
Bardzo ważne jest wyjaśnienie pewnej kwestii związanej z samodzielnym siadaniem malucha. Bowiem należy wiedzieć, że niektóre dzieci bardzo łatwo uczą się wykonywać tę czynność, a innym może to przychodzić trudniej, zatem rozwój tej pozycji przypadnie na późniejszy okres. Jak się okazuje, dziecko powinno podejmować pierwsze próby podnoszenia się do siadu około 4. – 5. miesiąca. Oczywiście, wówczas jest to siad z podparciem za pomocą rąk. Natomiast pomiędzy 6. a 8. miesiącem maluch może już nauczyć się stabilnie usiąść – bez konieczności podpierania. Jednakże nim dziecko zacznie unosić się do pozycji siedzącej, musi opanować inne kamienie milowe. Najważniejsze jest to, aby umiało ono już trzymać główkę podniesioną prosto i opierać się na łokciach podczas leżenia. Pamiętajmy, że każdy maluch ma inną siłę mięśni. Aby siadać, musi być w stanie utrzymać plecki w pozycji wyprostowanej. W związku z tym rodzic nie powinien pomagać dziecku, samemu je sadzając. Bowiem jeżeli maluch nie rozwinął wcześniej wymienionych ruchów, a my posadzimy go, znajdzie się w nieprawidłowej pozycji. Jego plecy zgarbią się tworząc półkole, zamiast utrzymać zdrową pozycję. Zatem nie powinno się przyśpieszać samodzielnej nauki dziecka w siadaniu.
Wczesne, aczkolwiek kluczowe etapy rozwoju maluchów powinny być wspierane przez bliskich. W związku z tym, chcąc wspomóc naukę siadania dziecka, wystarczy zapewnić mu odpowiednie podparcie. Jednak musi być ono stabilne, nie mogą to być przedmioty takie jak poduszki czy zabawki. W razie zaniepokojenia powolnym rozwojem ruchowym dziecka warto skonsultować tę kwestię z odpowiednim lekarzem.