Urodzenie dziecka – co też dzieje sie potem?

Urodzenie dziecka – co też dzieje sie potem?

Urodzenie dziecka to nie lada chwila. To ogromne wydarzenie, jakie spowoduje wzruszenie u mamy, taty, a także innych członków rodziny. Euforia i radość z powodu pojawienia się nowego członka rodziny na pewno będzie utrzymywać się przez długi czas. Może warto w tym wszystkim zastanowić się nad tym, co dzieje się potem, jak już dziecko pojawi się na świecie? Oto kilka słów na ten temat.

Chwilę po narodzeniu dziecka

O tym, co dzieje się po narodzeniu dziecka, można mówić przez długi czas, a temat i tak nie zostanie wyczerpany. Wszystko bowiem zależy od tego, jak na to wszystko się spojrzy.

Po tym, jak mama wyjdzie z maluchem ze szpitala, na pewno musi dać sobie chwilę czasu na odpoczynek. W końcu poród to ogromne wyzwanie, które na dodatek wymaga zagojenia się pewnych stref. Warto więc, aby na te kilka dni, tydzień lub nawet dwa, młoda mama została w domu nie tylko z dzieckiem, ale także tatą, który będzie troszczył się o swoich najbliższych. Mama nie będzie mogła nosić ciężarów, więc przyda się ktoś do wnoszenia i wynoszenia wózka na spacer. Szacuje się, że po dwóch tygodniach młoda mama może już zostać samodzielnie z maluszkiem w domu – chyba, że wskazania lekarza są inne.

Formalności do wypełnienia

Po narodzinach dziecka na pewno należy pamiętać o tym, że trzeba będzie załatwić sprawy urzędowe. To znaczy, należy uzyskać numer PESEL dla dziecka. Wielu rodziców zdaje sobie sprawę z tego, że jest to dla nich bardzo istotny fakt, ponieważ tylko dzięki temu można załatwić maluchowi miejsce w żłobku państwowym. Numer PESEL nadawany jest w urzędzie miasta, gdzie po kilku tygodniach trzeba będzie zgłosić się na wizytę. Może to być sam tata, mama lub można tam jechać w dwójkę.

Skoro już o żłobku była mowa, to już po narodzinach trzeba o nim pomyśleć – tak czy nie? W szczególności, jeżeli chodzi o żłobki państwowe, gdzie zawsze ma się do czynienia z długą listą osób oczekujących. Tak, aby mieć pewność, że w odpowiednim momencie dziecko faktycznie będzie mogło tam uczęszczać.

Macierzyńska przerwa w pracy

To kolejna formalność, której należy dopilnować. Do momentu porodu kobieta przebywa na zwolenieniu lekarskim. Po narodzinach dziecka należy zgłosić ten fakt pracodawcy, aby móc dopełnić wszystkie formalności, jakie związane są z załatwieniem urlopu macierzyńskiego. Aktualnie wynosi on dwanaście miesięcy, czyli cały rok. Ma do niego prawo każda mama, która miała umowę o pracę na czas określony. Jest to ważne, ponieważ tylko dzięki temu co miesiąc będzie można liczyć na wypłatę zasiłku macierzyńskiego.

Po macierzyńskim będzie można załatwić sobie urlop wychowawczy, który przewidziany jest na okres trzech lat. Wiele mam wykorzystuje go do momentu aż dziecku uda się do przedszkola.

Sprawdź, jak zbić gorączkę u dziecka w szybki i bezpieczny sposób
Sprawdź, jakie zwierzę dla dziecka kupić na początek!
Co na obiad dla rocznego dziecka?

Dodaj komentarz