Objawy ciąży pierwsze dni

Objawy ciąży pierwsze dni

Test ciążowy można wykonać dopiero w dzień spodziewanej miesiączki, jednak wiele przyszłych mam z zaciekawieniem obserwuje swoje ciało już nieco wcześniej i często są one w stanie zauważyć różne sygnały, świadczące o tym, że w ich łonie właśnie rozwija się nowe życie. 

Kiedy pojawią się pierwsze objawy ciąży?

Pierwsze objawy ciąży zazwyczaj pojawiają się w terminie spodziewanej miesiączki lub nieco później, jednak tak właściwie przyszła mama może zauważyć istotne zmiany nawet tydzień po zapłodnieniu. To właśnie wtedy, w niektórych wypadkach pojawia się plamienie implantacyjne, a organizm może zacząć sygnalizować, że czas przygotować się do nowej roli. Wszystko zależy oczywiście od wielu czynników, a także od tego, jak dobrze kobieta zna swoje ciało. 

Jakie są pierwsze objawy ciąży?

Pierwszy, dość wyraźny sygnał, skłaniający kobiety do wykonania testu ciążowego to oczywiście brak miesiączki. Można również sięgnąć po niego, w sytuacji gdy pojawiają się:

  • Wymioty oraz brak apetytu. 
  • Nietolerancja silnych zapachów, wstręt do kawy lub innych napojów oraz przysmaków, po jakie chętnie sięgało się do tej pory.
  • Problemy z koncentracją, notoryczne zmęczenie oraz rozdrażnienie. 
  • Bardzo bolesne i tkliwe piersi, a także ciemne i wyraźnie zarysowane sutki.
  • Plamienie zamiast miesiączki lub delikatne krwawienie, które występuje około tygodnia przed nią.
  • Zwiększona ilość wydzieliny z dróg rodnych,
  • Częste oddawanie moczu, a także zmiany w wyglądzie narządów rodnych.

Kiedy w organizmie zachodzą wyraźne zmiany i pojawiają się wymienione wyżej czynniki, warto uważać na siebie i na spokojnie poczekać aż możliwe będzie wykonanie testu ciążowego. Silne zmęczenie lub osłabienie, czy też plamienia z dróg rodnych mogą, ale nie muszą świadczyć o tym, że doszło do zapłodnienia, dlatego jeżeli stają się bardzo dokuczliwe, dobrze jest odwiedzić lekarza. Niektóre przyszłe mamy czują się również na początku ciąży naprawdę bardzo dobrze, dlatego to, że nie ma żadnych objawów, wcale nie oznacza, że ciąża się nie rozwija. 

Czy test ciążowy może się pomylić?

Test ciążowy, na którym w terminie spodziewanej miesiączki nie pojawiają się dwie kreski może oczywiście się mylić i w sytuacji, gdy nadal się ona nie pojawia, warto skonsultować się z lekarzem lub wykonać test ponownie. Dlaczego tak się dzieje? Zdarzają się sytuacje, kiedy do zapłodnienia doszło nieco później, a miesiączkująca nieregularnie przyszła mama zwyczajnie źle oszacowała termin, w jakim powinno wystąpić u niej krwawienie miesiączkowe. Warto także mieć na uwadze, że pozytywny test ciążowy to nie tylko ten, który pokazuje dwie wyraźne grube linie. Już nawet delikatna kreseczka świadczyć będzie o tym, że wkrótce na świecie pojawi się maluszek.

 

Ruchy dziecka w ciąży – spodziewaj się tego!
Temperatura w ciąży – co wtedy?
Kiedy do ginekologa w ciąży?

Dodaj komentarz