Nauka chodzenia u dzieci

Nauka chodzenia u dzieci

Pierwsze kroki to jedne z najważniejszych osiągnięć malucha, które niesamowicie cieszy wszystkich członków rodziny. Wiele młodych rodziców zastanawia się, kiedy jego dziecko powinno zacząć samodzielnie chodzić. Niektórzy stresują się, jeśli proces ten trwa zbyt długo i próbują go przyspieszyć.

Kiedy dziecko powinno zacząć chodzić?

Lekarze zapewniają, że tak naprawdę nie ma określonego momentu, w którym dziecko powinno zacząć chodzić. Wszystko zależy od jego naturalnego tempa rozwoju. Mówi się jednak, że swoje pierwsze kroki najczęściej stawiają maluchy w wieku od około 10 do 18 miesięcy. Nie ma powodu do obaw, jeśli córka lub syn skończyli właśnie swój pierwszy rok, a jeszcze nie zaczęli chodzić. Dłuższy proces nauki chodzenia nie oznacza nieprawidłowości w rozwoju. Konsultację ze specjalistą należy rozważyć, jednak jeśli po upływie 18 miesięcy maluch jeszcze nie próbuje stawiać swoich pierwszych kroków.

Etapy nauki chodzenia 

Pomimo że większość rodziców skupia się na pierwszych krokach swego dziecka, warto zdać sobie sprawę, że proces nauki chodzenia jest niesamowicie długi i rozpoczyna się już o wiele wcześniej. Niektóre z etapów trudno nawet zauważyć i rozróżnić. Oto jak dziecko przygotowuje się do chodzenia:

  • Dziecko komfortowo porusza się na czworakach z uniesioną pupą i wyprostowanymi nogami.
  • Maluch zaczyna wspinać się na meble czy kolana rodziców i podpierać się na nich. 
  • Dziecko próbuje samemu wstawać, choć na początku jego próby nie zawsze są udane. 
  • Pierwsze kroki — na początku nieco chwiejne i szybkie. Z czasem dziecko nabiera kontroli nad swoimi ciałem i jest w stanie lepiej koordynować ruchy.

Czego unikać?

Dziecko powinno w swoim tempie i o własnych siłach pokonać wszystkie etapy nauki chodzenia. Wielu rodziców stara się wesprzeć swoje maluchy w stawianiu pierwszych kroków, prowadząc je i trzymając je za rączki. Niestety, pomimo dobrych chęci, taka pomoc skutkować może kształceniem się u dziecka nieprawidłowych wzorców ruchowych. Podobnie jest z użyciem chodzika, który powoli w wielu domach odchodzi w zapomnienie. Maluchy używające chodzika nie ćwiczą równowagi czy prawidłowego przenoszenia ciężaru z jednej nogi na drugą. W późniejszym czasie może to mieć wpływ na złą postawę przy chodzeniu czy próby spacerowania na palcach.

Jak wesprzeć proces nauki chodzenia?

Rodzice, którym zależy na rozwoju prawidłowej postawy u dziecka, często decydują się na tzw. pchacz. Jest to zabawka na kółkach, która wspiera prawidłowe wzorce ruchowe i dodatkowo przysparza dużo radości. Pchacz ułatwia utrzymywanie równowagi, jednocześnie nie ograniczając ruchów dziecka. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów pchaczy, jednak rodzice najczęściej decydują się na te drewniane ze względu na ich stabilność i ekologię.

Jak budować zdrowe relacje społeczne już w wieku przedszkolnym?
3 miesięczne dziecko – już mówi?
Funkcje Poznawcze: Klucz do Rozumienia Naszego Umysłu

Dodaj komentarz