Kamienie milowe w rozwoju dziecka – na co zwrócić uwagę?

Kamienie milowe w rozwoju dziecka – na co zwrócić uwagę?

Najważniejszym etapem w kształtowaniu życia dziecka jest pierwszy rok. Na prawidłowy rozwój wpływ ma wiele czynników, także od środowiska w którym dorasta. Jak wspomóc dziecka w pierwszych etapach rozwoju? Jakie sygnały powinny zaniepokoić rodziców? Czym są kamienie milowe w rozwoju dziecka?

Pierwszy rok życia dziecka

Pierwsze 12 miesięcy życia dziecka to okres bardzo dynamiczny. W tym czasie w pełni rozwijają się narządy wewnętrzne, zwiększa się masa ciała, a co za tym idzie, również siła i sprawność fizyczna. W ciągu pierwszego roku, następuje także rozkwit psychiki malucha, dzięki czemu jest ono wstanie nawiązywać pierwsze relacje z bliskimi, okazywać swoje emocje i potrzeby. Poszczególny elementy rozwoju dziecka są jego indywidualną kwestią. Zależą od wielu czynników, wśród których największą rolę odgrywa genetyka. Warto jednak wymienić działania, które wspierają rozwój dziecka:

  • tworzenie relacji z rodzicami i otoczeniem, 
  • stymulowanie mózgu poprzez kołysanie i bujanie,
  • częste układanie dziecka na podłodze, aby mogło samodzielnie odkrywać otoczenie, 
  • odpowiednia pielęgnacja,
  • dieta bogata w niezbędne składniki odżywcze. 

Każdy rodzic chciałby aby jego dziecko rozwijało się prawidłowo. Dlatego też warto poznać, tzw. czerwone flagi rozwojowe. Czym one są?

Na co warto zwrócić uwagę?

Harmonijny rozwój dziecka zależy od wielu czynników, wśród których ogromną rolę odgrywa genetyka. Nawet jeśli w początkowych miesiącach rozwój przebiegał prawidłowo, mogą się pojawić, tzw. czerwone flagi rozwojowe. Mianem tym określa sie pewne zachowani dziecka, które mogą wskazywać na zaburzenia w rozwoju. Zaznajomienie się z nimi, pozwoli na sprawną reakcję na niepokojące zachowania, a tym samym na szybką wizytę u specjalisty. Czerwone flagi dla dziecka między 4 a 6 miesiącem życia:

  • brak zainteresowania zabawkami około 5 m. ż.,
  • brak umiejętności kontrolowania głowy,
  • brak uśmiechu.

Inne niepokojące symptomy pojawią się u dziecka w przedziale od 6 do 12 miesiąca. Wśród zastanawiających objawów specjaliści wymieniają chociażby przetrwanie odruchów noworodkowych. Po upływie 4/5 miesięcy ruchy powinny stawać się bardziej świadome i kontrolowane. Do kolejnych sygnałów zalicza się brak gaworzenia, brak początkowego lęku przed obcymi czy trudność z lokalizowaniem źródła dźwięku. Wszelkie wymienione wyżej symptomy powinny zostać skonsultowane z lekarzem specjalistą, który przede wszystkim wskaże na przyczynę takich zachowań. W słowniku rozwoju niemowlaka odnaleźć można również, tzw. kamienie milowe w rozwoju dziecka. Czym się charakteryzują?

Kamienie milowe w rozwoju dziecka

Kamienie milowe w rozwoju dziecka jest to określenie, które obejmuje umiejętności nabywane przez dziecko w poszczególnych miesiącach życia. Zazwyczaj są one podzielone na 4 kategorie: motoryka duża, motoryka mała i widzenie, rozwój mowy i słuch, rozwój społeczny. Kamienie milowe w rozwoju dziecka na poszczególnych etapach przedstawiają się następująco:

Motoryka duża

Motoryka duża obejmuje ruchy, które angażują całe ciało. Do najważniejszych momentów rozwoju zalicza się: kontrola głowy (4 m.ż.), siadanie bez podpierania (9 m.ż.), stanie (12 m.ż.), chodzenie (18 m.ż.).

 

Rozwój mowy i słuchu

Kamienie milowe na etapie rozwoju mowy i słuchu to: gaworzenie (7 m.ż.), wypowiadanie słów (18 m.ż.).

Rozwój społeczny 

Pierwsze oznaki rozwoju na tym poziomie widoczne są już w postaci uśmiechu ( 8 tydzień), powinien pojawić się również strach przed obcymi (10 m.ż.), a także samodzielne jedzenie (18 m.ż.).

Motoryka mała i widzenia

Motoryka mała dotyczy głównie rozwoju dłoni i palców. Wśród najważniejszych momentów wyróżnia się: skupianie wzroku i śledzenie (3 m.ż.), sięganie po przedmioty (6 m.ż.), przekładanie przedmiotu (9 m.ż.), chwyt kciukiem i palcem wskazującym (12 m.ż.).

Sprawdź, kiedy dziecko zaczyna ząbkować?
Sprawdź, kiedy dziecko trzyma głowę samodzielnie?
Sprawdź, kiedy dziecko raczkuje!

Dodaj komentarz