Ile powinno ważyć 3 letnie dziecko i jak dbać o jego zdrową wagę?

Ile powinno ważyć 3 letnie dziecko i jak dbać o jego zdrową wagę?

Dzieci od urodzenia muszą być monitorowane pod kątem wzrostu i rozwoju poprzez pomiar masy ciała i wzrostu. Dlatego pytanie “ile waży 3-letnie dziecko” jest pytaniem zadawanym przez wielu rodziców dzieci w tym wieku. Znajomość standardów wagi 3-letniego dziecko pomoże Ci określić, czy dziecko mieści się w zdrowym, normalnym zakresie. W tym artykule dowiesz się, jaka jest prawidłowa waga dla dziecka w tym wieku.

Ile powinno ważyć 3-letnie dziecko?

Waga w połączeniu ze wzrostem to podstawowy sposób monitorowania rozwoju dzieci w wieku od 0 do 5 lat. Standardowe tabele wzrostu i wagi opierają się na danych dostarczonych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO).

Standardowa waga dla 3-letnich chłopców wynosi od 11,3 do 18,3 kg, tak więc 3-letni chłopiec waży średnio 14,3 kg. Natomiast 3-letnia dziewczynka powinna ważyć od 11,3 kg do 15 kg. Jeśli waga dziecka nie mieści się w tym zakresie, oznacza to, że dziecko nie rozwija się prawidłowo. Trzylatek ważący mniej niż 11,3 kg jest uznawany za dziecko z niedowagą, natomiast chłopczyk ważący więcej niż 18,3 kg jest uznawane za dziecko z nadwagą. Monitorowanie wagi powinno być skoordynowane ze wskaźnikami wzrostu do wieku. Średni wzrost 3-letnich chłopców mieści się w zakresie od 88,7 do 103,5 cm, natomiast 3- letnich dziewczynek od 87 cm do 101 cm. 

Jak dbać o 3-letnie dziecko, aby osiągnąło prawidłową wagę?

Odżywianie jest głównym czynnikiem determinującym rozwój i wzrost dziecka,co ma odzwierciedlenie we wzroście i wadze. Ważne jest, aby przed ukończeniem przez dziecko 3 lat pomóc mu rozwinąć zdrową postawę żywieniową. W wieku 3 lat dzieci jedzą mniej lub nawet nie chcą jeść. Niemniej jednak 3-letnie dzieci są zainteresowane uczestnictwem w rodzinnych posiłkach, ponieważ uczą się angażować w interakcje z innymi członkami rodziny.

Trzeba jednak zaakceptowac własne preferencje dziecka dotyczące jedzenia, ponieważ 3-latkowiemogą mieć bardzo specyficzne preferencje żywieniowe. Niektóre z tych preferencji zmieniają się nawet z dnia na dzień. Na przykład, dziecko może jednego dnia zjeść za dużo, a następnego odmówić przyjęcia jakiegokolwiek posiłku. Dziecko może prosić o inne jedzenie przez kilka dni z rzędu, a następnie upierać się, że już go nie lubi. Takie zachowanie jest frustrujące dla rodziców, ale jest bardzo typowe dla 3-latków. Najlepiej nie przejmować się tym zbytnio. Zamiast tego należy nadal proponować porcje, które zawierają różnorodną zdrową żywność i pozwalać dzieciom wybierać, na co mają ochotę i ile. Zachęcaj, ale nie zmuszaj 3 letnich dzieci do próbowania nowych potraw: Oferuj bardzo małe ilości nowego jedzenia i podawaj je z innymi produktami, które dziecko lubiło w przeszłości. Nie oczekuj, że dziecko zje całą nową potrawę.

 

 

Sprawdź, kiedy dziecko zaczyna ząbkować?
Sprawdź, kiedy dziecko trzyma głowę samodzielnie?
Sprawdź, kiedy dziecko raczkuje!

Dodaj komentarz